Bosch’un Bursa teknolojisi NASA’ya kadar uzandı

NASA tarafından Jüpiter’in sırlarını araştırmak üzere gönderilen Juno adlı uzay aracını gözleyen yer istasyonlarında, Bosch Rexroth’un hidrolik teknolojisi kullanıldı. Türk mühendislerden oluşan 4 kişilik ekip, 17 adet özel hidrolik motoru Bursa’da bulunan Bosch Rexroth Fabrikasında üretti.

Önümüzdeki 20 ay boyunca Jüpiter hakkındaki sırları araştırmakla görevli Juno adlı uzay aracı ile kesintisiz iletişim, NASA'nın Derin Uzay Ağında (DSN) yer alan yer istasyonları tarafından sağlanacak. Üç adet 70 metrelik parabolik anten, Juno'dan veri ve görüntü almak ve kontrol komutları göndermek üzere dünyanın çevresindeki stratejik noktalara yerleştirildi.

KDV İADESİ ALACAĞIM DİYE ZARAR ETMEYİN. TIKLAYINIZ!

 

Bu antenlerin hassas konumlanması ise Bosch Rexroth'un Türkiye’de ürettiği yüksek performanslı hidrolik motorları ile sağlanıyor. Bu antenler, 1 milyar kilometreden (~ 1 ışık saati) daha uzakta Jüpiter'in yörüngesinde gezerken Juno'yu desteklemek için gerekli olan yüksek veri iletim hızlarını sağlıyor.

Tamamı Türk mühendislerinin eseri olan motorlar Bursa’da üretildi

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, söz konusu 17 motorun, tamamı Türk mühendislerden oluşan 4 kişilik ekip tarafından Bursa’da bulunan Bosch Rexroth Fabrikasında üretildiğini açıkladı. Young, “Ekibimiz, her bir parçayı tek tek özel ölçümlerden ve işlemlerden geçirdi. Daha önce Bosch Grubu’nun ana fabrikası Elchingen tarafından gönderilen bu üniteleri, ilk defa Bursa Fabrikasında üreterek Amerika’ya sevk ettik” dedi.

Bosch Türkiye yetkinlik merkezi oldu

Türkiye’nin Bosch Grubu için önemli bir yetkinlik merkezi konumuna geldiğini belirten, “Bugün Türkiye, Bosch için önemli bir üretim, Ar-Ge ve ihracat üssü. 4 Ar-Ge Merkezimizde 537 kişi, yeni teknolojiler geliştirmek için çalışıyor. Bosch’un Türkiye’deki tüm birimleri başarılı işlere imza atıyor. Bu özel projelerin devamının geleceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar

 • "Bu yıl Türkiye'de 12 bin 800 kurum iflas edebilir"

  "Bu yıl Türkiye'de 12 bin 800 kurum iflas edebilir"

  Euler Hermes'e göre bu yıl Türkiye'de kaç iflas olacak? Euler Hermes, Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini açıkladı.
 • Vize krizi iş dünyasını sarstı

  Vize krizi iş dünyasını sarstı

  TÜSİAD, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, "ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemlerini durdurması kararı, son derece talihsiz bir gelişmedir" değerlendirmesinde bulundu.
 • O ünlü mağazalar resmen Carrefoursa'nın!

  O ünlü mağazalar resmen Carrefoursa'nın!

  Rekabet Kurumu, Migros ve Kipa'ya ait 20 mağazanın Carrefoursa'ya devrine izin verdi.
 • Tuzla İstihdam Fuarı başlıyor

  Tuzla İstihdam Fuarı başlıyor

  Eleman arayan şirketler ve iş arayanlar Tuzla’da bu yıl ikincisi düzenlenecek ‘İstihdam Fuarı’nda buluşacak. 27-29 Eylül tarihleri arasında Tuzla Marina’da gerçekleştirilecek fuarda, firmalar iş başvurularını da kabul edecek.
 • Aile şirketlerinin ömrünü uzatmanın sırrı(2)

  Aile şirketlerinin ömrünü uzatmanın sırrı(2)

  İçinde yaşadığımız toplumda aile şirketleri oldukça yaygın. Türkiye İstatistik Kurumu ve İstanbul Ticaret Odası'nın verilerine göre, sisteme kayıtlı tüm şirketlerin yüzde 95’i aile şirketi...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler