DOLAR 28,9846
EURO 31,2142
ALTIN 1866,589
BIST 7913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Konkordato Komiserliği Nedir? (Eğitimi, Maaşı ve Şartları)

Konkordato Komiserliği Nedir? (Eğitimi, Maaşı ve Şartları)
06.12.2022
A+
A-

Konkordato komiserliği ilk kez 2018 yılında gündeme gelmiş bir çalışma alanıdır. 2 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazetede Konkordato Komiseri olabilmek için aranan şartlar Adalet Bakanlığı tarafından resmi olarak ilan edilmiştir.

Konkordato Komiseri Sorumluluğu

Konkordato komiseri görevi yukarıda anlatılan aşamalar gerçekleşirken taraflar arasında gerekli anlaşmaların yapılması ve ticaret mahkemesindeki işlemlerin takip edilmesidir. Konkordato komiserinin sorumlulukları arasında avukatların belirlenmesi, konu ile ilgili bütün dosyaların incelenerek, ilgili firmaya Konkordato süresi tanımamasının uygun olup olmadığına dair karar verilmesi de bulunur.

Konkordato Komiseri Olmak İçin Gerekli Şartlar

Konkordato komiseri olmak için resmi gazetede ilan edilen gerekli şartlar şunlardır:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
• Tam ehliyetli olmak,
• Konkordato komiseri olmak için 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak ya da yurtdışında öğrenin alındı ise denkliği Yükseköğretim Kurumu tarafından kabul edilmiş üniversitelerden birinden diploma almış olmak gerekir.
• Hiçbir sebeple meslekten uzaklaştırılmamış ya da yasaklı olmak,

Konkordato nedir, iflas nedir? İşte konkordato dosyası için TIKLAYINIZ!
• Herhangi bir terör örgütü ile hiçbir şekilde irtibatı olmamak,
• Kasıtlı olarak hiç bir suça karışmamış olmak,
• Daha önceden iflas etmemek,
• Konkordato komiserliği eğitimini tamamlamış olmak
• Dolandırıcılık, yalan yemin etmek, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik suçundan mahkûm olmamak
• Konkordato komiserinin konu ile ilgili en az 5 yıllık deneyimi olması istenir.
• Konkordato dosyası incelenecek şirketin kapasitesine ve büyüklüğüne göre en fazla 3 Konkordato komiseri atanabilir.

Konkordato Komiseri Maaşı

Konkordato komiserinin ücreti asgari tutarı resmi olarak belirlenmiştir.

• Konkordato Komiseri maaşı alt limiti 10.000 TL olarak belirlenmiştir.
• Konkordato komiseri görevini üstlenen kişi en fazla 5 şirketin davasını takip edebilir.

Konkordato nedir, konkordato şartları nedir ve konkordato komiseri ne yapar için TIKLAYINIZ!

Konkordato Komiserliği Eğitimi

Konkordato komiserliği eğitimi ikiye ayrılır. Bu eğitimler şunlardır:

• Temel eğitim; Konkordato komiserliğinde katılımcıya sunulan uygulamalı ve teorik eğitim bölümüdür. En az 36 saatlik bir ders programını kapsar. Derslere devam zorunluluğu vardır. Yapılan yoklamalarda toplam sürenin 1/12 ‘sine tekabül eden bir süre devamsızlık yapan kişinin Konkordato komiseri olma hakkı yanar.

•Yenileme eğitimi; temel eğitim alındıktan sonra her 3 yılda bir yenileme eğitimine katılma zorunluluğu vardır. Temel eğitimi takip eden 3. Yıl içinde yenileme eğitimi almayan Konkordato komiseri bu göreve devam edemez.

Eğitime katılan kişilere eğitim süresinin bitimini takip eden 15 gün içinde katılım belgesi verilir.

Konkordato Komiserliği Temel Eğitim Dersleri

Konkordato komiserliği temel eğitim konuları şunlardır:

• İcra ve İflas Hukuku Genel İlkeleri,
• Konkordato Mevzuatı,
• Konkordato Komiserini Görevi,
• Konkordato Komiserinin Yetkisi,
• Konkordato Komiserinin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu,
• Alacaklılar Kurulu İle Görevleri
• Konkordato Projesi,
• İşletmelerde Kriz Yönetimi,
Finansal Rapor Analizi,
• İşletme Yönetimi,
• Rapor Yazım Usul Ve Teknikleri

Yukarıda bildirilen müfredat konularının yanı sıra Konkordato komiseri olunması için Başkanlığın uygun bulduğu farklı konularda üzerinde eğitim alınması da gerekebilir.

 
KONKORDATO KOMSERLİĞİNE BAŞVURU ŞARTLARI:

1- Konkordato komiserinde aşağıdaki şartlar aranır:

a)Türk vatandaşı olmak.

b)Tam ehliyetli olmak.

c)En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak ve beş yıldan az olmamak üzere mesleki tecrübeye sahip bulunmak.

ç) İflas etmemiş olmak.

d)Son üç yıl içinde görevin gerektirdiği özen yükümlülüğüne uymadığından dolayı komiserlik görevine son verilmemiş olmak.

e)Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış olmak, sanat icrasından veya mesleki faaliyetten yasaklı bulunmamak.

f) Kamu hizmetinden yasaklı olmamak.

g)Fiilen yürütmekte olduğu mesleğinin ilgili mevzuatında, komiserliği yürütmesine engel bir hüküm bulunmamak.

ğ)26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak.

h)Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak.

ı) Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin 13 üncü maddesi hükmü saklı kalmak kaydıyla komiserlik eğitimini tamamlamış olmak.

2- Beş yıllık mesleki tecrübenin hesabında meslek öncesi eğitim ve stajda geçen süreler fiili çalışmadan sayılmaz.

3- 30/01/2019 tarihli ve 30671 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesine göre Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 30 Ocak 2019 tarihinden önce alınan komiserlik eğitimleri, listeye kayıt için yapılacak başvurularda dikkate alınmayacaktır.

Başvuruda bulunacakların, Konkordato Komiserliği Temel Eğitiminin Usul ve Esaslarına İlişkin 171 Nolu Bakanlığımız Genelgesi uyarınca ve Daire Başkanlığımızın https://https://bilirkisilik.adalet.gov.tr/Resimler/SayfaDokuman/1792020152923knkrdtegtmizni.pdf adresinde listesi yayımlanan eğitim kuruluşlarından 36 saatlik komiserlik temel eğitimini almış olmaları gerekmektedir.

KONKORDATO KOMSERLİĞİ BAŞVURU USULÜ:

1-Konkordato komiserliğine başvuru, Vatandaş Portal üzerinden e-Devlet aracılığıyla http://vatandas.uyap.gov.tr adresinden Ek-1 de yer alan başvuru kılavuzundaki adımlar izlenmek suretiyle ilgili bilirkişilik bölge kuruluna yapılır.

2- Konkordato komiserliğine fiziki olarak şahsen, posta yoluyla veya vekaleten başvuru yapılamaz. Yapılan başvurular incelenmeksizin reddedilir.

3- Birden fazla bölge kurulu listesine kayıt olmak üzere başvuruda bulunulamaz.

4- 06/12/2018 tarihli 7155 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi ile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda yapılan değişiklik ile bu Kanunun 287 nci maddesinin üçüncü fıkrasına ek cümle ile üç komiser görevlendirilmesi durumunda komiserlerden birinin, mahkemenin bulunduğu ilde faaliyet göstermek şartıyla Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetçiler arasından seçileceği ve 290 ıncı maddenin bu konuda kıyasen uygulanacağı; 290 ıncı maddesinde ise, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından, komiser olarak görevlendirilebilecek yetkilendirilmiş bağımsız denetçilerin liste hâlinde bilirkişilik bölge kurullarına bildirileceği hususları hüküm altına alınmıştır.
Öte yandan, 30/01/2019 tarihli ve 30671 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin “Listeye kayıt için başvuru” başlıklı 18 inci maddesinin dördüncü fıkrasında ise, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun komiser olma niteliklerini taşıyan bağımsız denetçilerin listesini kaydedilmek üzere bölge kuruluna bildireceği düzenlenmiştir.

Bu itibarla, anılan Kanun ve Yönetmelik hükümleri gereğince, Kamu Gözetimi ve Muhasebe Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş faal bağımsız denetçilerin konkordato komiser listelerinde yer almak istemeleri halinde iş bu duyuruda yer alan şartları taşımak kaydıyla öncelikle Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan talepte bulunmaları ve ayrıca başvuru tarihleri arasında Sisteme giriş yaparak başvuru formlarını oluşturarak kayıt için gerekli adımları tamamlamaları gerekmektedir.

KONKORDATO KOMSERLİĞİNE BAŞVURUYA EKLENECEK BELGELER:

1-Konkordato komiserliği başvurusunda bulunacak kişiler, e-Devlet sisteminden giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurup, aşağıdaki belgelerin taranmış halini sisteme okunaklı biçimde aktarıp göndermek zorundadır.
a- Lisans diplomasının aslı veya onaylı örneği.
b-Duyurunun “Başvuru şartları” bölümünün (ç), (d), (e), (f) ve (g) bentlerinde gösterilen engellerin kendisinde bulunmadığına dair Ek-2 de yer alan beyanname.
c-En az beş yıllık mesleki tecrübesini gösterir belge (görev belgesi, mesleki faaliyet belgesi, uzmanlık belgesi vb.).
ç- Konkordato komiserliği temel eğitimi katılım belgesi.
2-Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin 13 üncü maddesi gereği medeni usul ve icra iflas hukuku, medeni hukuk, ticaret hukuku ile işletme, iktisat, maliye ve muhasebe alanında profesör veya doçent unvanına sahip olanlar komiserlik eğitiminden muaf olduklarından bu kişilerin başvurularında katılım belgesi aranmaz.
3- İlgili mevzuatta ayrıca bir eksiklik ilanı düzenlenmediğinden, başvuruda aranan bilgi ve belgelerin tam, eksiksiz ve okunaklı bir şekilde Sisteme yüklenmesine dikkat edilmesi gerekmekte olup eksik bilgi ve belgelerle yapılan başvurular Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin 18 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereği reddedilecektir.

KONKORDATO KOMSERLİĞİ BAŞVURULARIN INDEĞERLENDİRİLMESİ

1-Başvurular, bölge kurullarınca tutulacak kayda başvuran kişilerin adı ve soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, yerleşim yeri, iletişim bilgileri, mesleği, varsa çalıştığı kurum veya kuruluşun adı, başvuru sonucu ve düşünceler bilgilerinin girilmesi suretiyle işlenir.
2-Başvurunun kabul veya reddine ilişkin karar bilirkişilik bölge kurullarının internet sitelerinde yayımlanması suretiyle duyurulur. Bu duyuru tebliğ yerine geçer.
3- Bölge kurulu, listeye kayıt için aranılan şartların sağlandığını tespit ederse ilgiliyi üç yıl için Konkordato Komiseri Listesine kaydeder.

KONKORDATO KOMİSERİ LİSTELERİNİN OLUŞTURULMASI VE LİSTELERİN İLANI

1- Bölge kurulları tarafından, konkordato komiserinin, adı ve soyadı, uzmanlık alanı, mesleği, varsa akademik unvanı, bağlı bulunduğu bölge kurulu ve bulunduğu yerleşim yeri belirtilmek suretiyle oluşturulan Konkordato Komiseri Listeleri Bilirkişilik Daire Başkanlığı ve bilirkişilik bölge kurulları internet sayfalarında ilan edilir.
2- Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince Konkordato Komiseri Listeleri ilan edilinceye kadar listeden görevlendirme usulü dikkate alınmaksızın komiser görevlendirilmesine devam olunur ve bu komiserler listede bulunmasalar dahi mevcut dosyalardaki görevlerini tamamlar.

 


YORUMLAR

Solve : *
30 ⁄ 5 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.