DOLAR 32,7682
EURO 35,0901
ALTIN 2456,996
BIST 10471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Homeopatik bakış açısı ile hastalık ve sağlık kavramları – Arzu Bilgili Demircan

02.08.2019
A+
A-

‘Tedavi bilimi ve Sanatı Homeopati ‘ başlıklı ilk yazımda Organonun 9. Paragrafında bahsi geçen yaşam gücüne değinmiştim.

Bu yazıda yine ORGANON ‘u referans alarak ; HASTALIK ve SAĞLIK  NEDİR ? sorularını yaşam gücüne dayandırarak açıklamaya ve bu yolla da Homeopatik iyileşmenin nasıl gerçekleştiği ile ilgili  daha derin bir bakış açısına sahip olmaya doğru bir adım daha atmış olacağız.

  1. Paragrafta yaşam gücü hakkında ; ‘ Sağlıklı durumdayken mutlak bir hakimiyeti olan ve fiziksel bedene ( organizmaya ) hayat veren yaşam gücü ( dynamis ) vücudun tüm kısımlarının his ve faaliyetlerini , hayranlık uyandıran bir uyum içinde tutmaktadır . Böylece içimizdeki akıllı güç , bu sağlıklı ve hayat dolu aracı , varoluşumuzun en yüksek amacına hizmet etmek için özgürce kullanabilmektedir. ‘ der . Ve 10. Paragrafta  ‘ Maddi bir organizma yaşam gücü olmadan , hissedemez hiçbir faaliyet gösteremez ve varlığını koruyamaz ‘ diye devam eder.

O halde homeopatik bakış açısı  sağlığın tanımını , kişinin kendine ait varolan yaşam gücünün , kendisi dışındaki DİNAMİK etkiler ile uyum halinde kalabilmesi şeklinde yapar . Bu durumda dinamik etkinin ne olduğu ile ilgili bir açıklama yapma gereksinimi ortaya çıkıyor . Dinamik etki ; gözle görünmeyen ancak etki edip değişime sebep olabilen bir güç demektir.

Tıpkı ayın dünyanın etrafında görünmeyen ve akıl ermez bir güçle dönmesini sağlayan bir etki gibi veya ayın okyanus sularını harekete geçirecek kadar  güçlü etki etmesi ancak bu gücün gözle görülüp elle tutulamaması , mıknatısın demiri çekmesi gibi , duyularımız ile algılayamadığımız , maddesel araçlarla gerçekleştirmediğimiz mekanik bir düzenleme ile oluşturamadığımız bir etki gücüdür . Dr. Friedrich Samuel Hahneman ,mutlak , özgül ,saf bir bir güçle , bir kuvvetin diğeri üzerine etki etmesini dinamik güç olarak açıklar .Doğada var olan her maddenin de böyle dinamik bir gücü vardır.

Homeopatik bakış açısı ile hastalık ve sağlık kavramları

Sağlıklı bir insanı hasta yapan etkenlerin dinamik kuvvetleri vardır ve bu dinamik etki ilk yaşam gücü üzerinde etkisini gösterir. Bu sebeple bu hastalığın sağlıklı durumuna yeniden dönmesi için  kullanılması gereken ilacında yaşam gücü üzerinde dinamik bir etkisi olmak zorundadır .

11 . paragrafta hastalık , zararlı hastalık etkeninin dinamik etkisisin yaşam gücünü bozması olarak tanımlanır. Dengesi bozulan yaşam gücü, organizmada his ve fonksiyonların aykırı ve anormal bir hal alması ile kendi üzerindeki bozulmayı dışarıya karşı gösterir. Bu durumun tamamına HASTALIK denir. Hastalık kendini ve yaşam gücü üzerindeki etkilerini semptomlar ile açığa çıkarır. Bu nedenle hekim iyi bir gözlem ile tüm semptomların totalitesine bakarak yaşam gücünün ne söylemek istediğini anlamaya çalışmalıdır .

Doğru şekilde dinamize edilmiş bir ilacın en ufak dozu , hastalığın tüm semptomlarını kapsadığı takdirde aynı ilacın maddece zengin dozlarından çok daha fazla iyileştirme gücüne sahiptir.

Homeopatik ilaçlar seyreltme ve potentizasyon işlemlerinden geçerek içlerinde madde formları minimal ve etki düzeyi en yüksek şekilde hazırlanır . Yani bahsi geçen dinamik etkiyi yaratacak şeklide yaşam gücü üzerinde etki ederler. Homeopatik ilaçlar canlı bir organizma ile temas eder etmez,ilacın gücü bütün organizmayı özgül ve dinamik bir yolla etkiler .

  1. paragrafta ‘ Hastalığa neden olan tek şey , olumsuz olarak etkilenen yaşam gücünün kendisidir ‘ cümlesi yer alır . Bu cümle homeopatik iyileşmenin de tek yolunun , bozulmuş yaşam gücüne ait tüm total semptomların dinamik bir etki ile yeniden eski sağlıklı haline getirilmesi ile mümkün olacağını ifade etmektedir.

Homeopatik bakış açısı ile hastalık ve sağlık kavramları

Dr. Friedrich Samuel Hahneman’ın yol gösterici rehber niteliğindeki ORGANON kitabından temel alarak yukarıda belirttiğim tüm cümlelerin ortak ifade bulduğu bir nokta vardır , organizmayı yaşam gücü olmadan , yaşam gücünü organizma olmadan ayrı ayrı düşünmek mümkün değildir . Bu sebeple hastalığı da yaşam gücünden ayrı bir parça olarak görmek mümkün olmayacaktır. Gerçek iyileşme ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir.

Bir bütünün güzelliğini dile getiren orkestradan çıkan harika bir müziği dinlemek gibidir yaşam gücünün sağlıklı ifadesini dinlemek  ,hatalı basılan notalardan oluşan bir melodiyi dinlemek ise bozulmuş yaşam gücünün bir ezgisidir. Müziği tüm benliği ile dinleyen bir homeopat için her semptom yanlış basılmış bir notayı ifade etmektedir.

Şarkının tamamını bilmeden yanlış notaları bulmak zordur. Ancak armoninin bozulduğunu duyabilmek için bazen şarkının tamamını bile bilmeye ihtiyaç duymayız . Her tını rahatsız edici boyutta tırmalar kulağımızı . Bir yerde bir bozukluk olduğunu anlarız , ama bütünün hangi parçasında olduğunu bazen anlamakta zorlanabiliriz. Her insanın farklı bir ezgisi vardır yaşamda , bilim buna her insanın genetiği farklı der. Bu nedenle her insanın tedavisi de farklı olmalıdır . Aynı dinamik etkiye her canlı farklı bir dinamik tepki vermektedir.

Homeopatik bakış açısı ile hastalık ve sağlık kavramları

Ruhumuz hala acıyor ancak baş ağrımız geçmiş ise iyileşmiş sayılır mıyız ?

Homeopatik bakış açısı ile hastalık ve sağlık kavramlarına göre İnsan Ruh -Zihin- Beden olarak bir bütündür. Gerçek iyileşme bütüne hizmet etmelidir. Bütünün parçaları biribiri ile sürekli ilşiki içindedir. Bu ilişkiyi göz ardı eden tedavi yöntemleri bu nedenle hep eksik bir yan barındıracaktır.

Her insan bir hücrenin bölünmesi ve sayıca artması sonucu oluşur . Bu ilk hücrede o insana ait genetik bilgi yer almaktadır ve insanın her hücresi bu bilgiyi taşımaktadır . ( üreme hücreleri hariç ) Bu özel şifre ile donatılmış bir insanı ancak kendine ait özel bir şifre ile iyileştirmek mümkün olacaktır. Her insan biricik,tek ve özeldir, bu sebeple her iyileşme de kendi içinde özel olmalıdır.

Yaşam başlangıçtan itibaren bir bütün ise ve bizde bu bütünün bir parçası isek , tedavimizde bütünsellik içermelidir.

Bir sonraki yazımda homeopatik anemnez almanın ayrıntılarından ve bu süreçte kullanılan materyallerin kısaca tanıtılmasından bahsedeceğim .

Yazıma sevgili Dr. Friedrich Samuel Hahneman’ın sözü ile son vermek istiyorum.

‘Homeopati insan özüne ve ruhuna en uygun şifa yöntemidir ‘

Sevgi ve Şifa ile kalın …

ARZU BİLGİLİ DEMİRCAN

EĞİTİMCİ -BİYOLOG

 


YORUMLAR

Solve : *
23 − 12 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.