Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

 

1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur.CNBC-E, TRT, SKYTÜRK,vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır.Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır.Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.Uludağ İhracatçılar Birliği, İTKİB, KOSGEB, EBSO, Eskişehir Sanayi Odası, MÜSİAD, İSİAD gibi kurumlarda Global krizin şirketler üzerine etkileri ve şirketlerin alması gereken tedbirler, Faiz ve kur riskinden korunma yolları gibi konularda seminerler vermiştir.

Terrapinn tarafından birleşik Arap Emirliklerinde düzenlenen Funds World Middle East 2007 konferansına Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilmiştir. Chicago Mercantile Exchange tarafından düzenlenen Currency futures yarışmasında “the Best Mega Trader” seçilmiştir.ABD’de Futures Options sertifika programına katılmıştır.Fransa’da SNCF’de Fransız demiryolu işletmeciliğini incelemiştir.SPK ileri düzey lisans belgesine sahiptir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 8 Kasım 2017 günü, eylül sanayi üretim verilerini açıkladı. Bu verileri yorumlamadan önce, hesaplama nasıl yapılıyor ona bakmalıyız. Çünkü hesaplamada kullanılan yöntem ve değerler sonuç üzerinde çok farklı etkilerde bulunabiliyor.
Ekonomide bir sürü teoriler var. Okullarda bol bol ezberlettirilir. Hepsi de belli varsayımlarla gerçekleşen bu teoriler, piyasalarda varsayımları çalışmadığı için tutmaz. Teorileri öğrenmek sadece sistemi çözebilmek içindir. ..
Türkiye İstatistik Kurumu 8 Eylül 2017 günü temmuz ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Bu verilere göre sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2.3, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 14.5 artmış görünüyor. Özellikle imalat sektörü verilerinde aylık artış yüzde 2.2, yıllık artış ise yüzde 16...
Piyasada genel olarak konuşulan ve bankaların verdiği faiz oranları nominaldir. Devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri de nominal olarak hesaplanır. Nominal faiz aslında düz mantıkla ve basit bir şekilde hesaplanabiliyor. Yatırdığınız para ile dönem faizini çarptığınız zaman o dönem elinize geçecek getiriyi hesaplarsınız.
Türkiye İstatistik Kurumu 31/03/2017 günü Şubat 2017 dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Bu verilere göre; İhracat 2047 yılı Şubat ayında, 2016 yılının aynı ayına göre %1.9 azalarak 12 milyar 127 milyon USD, ithalat %1.6 artarak 15 milyar 820 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.
Fed beklenildiği gibi 14 - 15 Mart FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yaparak faiz üst bandını %1,00 seviyesine getirdi. Tamamen fiyatlanmış ve beklentiler dahilinde olan bu kararın yanında önemli olan, ileriye dönük faiz artırım beklentilerinin değiştirilmemiş olmasıydı.   Şimdilik toplamda 3 faiz artırımı olacağı beklentisi devam ediyor.Ancak bazı…
Sermaye Piyasası Kurulu 10/02/2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan bir dizi kararlar alarak forex piyasasına yönelik düzenlemelere gitti.
Türkiye İstatistik Kurumu Ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Bu verilere göre TÜFE Ocak 2017 Ocak ayında, bir önceki aya göre %2.46, yıllık bazda ise %9.22 arttı. Geçen yıl Ocak ayında %9.58 idi. Buraya kadar sorun yok gibi görünebilir. Hala geçen yılın altındayız diye düşünülebilir.
S&P görünümü, FITCH notumuzu düşürdü. Bu durum her nekadar bekleniyorsa da beklenen şey yine de belki düşürmez diye rezerv tutulan pozisyonların kapatılarak Türkiye dışına çıkılmasıydı. Böyle bir durumda doğal olan hareket borsaların düşmesi, faizlerin ve dövizin de yükselmesiydi. Bu genelde hep böyle olmuştur. Ayrıca bu kural Dünya'nın her yerinde geçerlidir.
2015 yılında 2.3308 TL seviyesinden başlayan ve 2.2727 TL seviyesine kadar düşen dolar, daha sonra gelen alımlarla 3.0755 TL seviyesine kadar yükseldi. 2016’ya da bir önceki kapanış seviyesine yakın olan 2.9140 TL seviyesinden başladıktan sonra yıl içerisinde 2.7895 seviyesine gevşedi, sonradan gelen alımlarla da 3.5991 TL seviyesini görüp yılı 3.5276…
Sayfa 1 / 2

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN