DOLAR 33,0691
EURO 36,028
ALTIN 2616,721
BIST 11139,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Gayrimenkulde 40 etkili pazarlama yöntemi

29.11.2022
A+
A-

Birinci olarak araştırmalar gösteriyor ki konut alıcılarının %92’si aradıkları evi bulabilmek için interneti kullanıyor. Dolayısıyla yüksek ziyaretçi trafiğine sahip emlak portalları internette görünürlüğünüzü sağlamak için son derece önemli.

Bu mecra için harcayacağınız her 1 TL üzerinden ortalama 2,60 TL komisyon geliri yaratılabileceğinizi öngörebilirsiniz.

2. Eğer satıcı portföyleriyle çalışan bir danışman iseniz konut için yazacağınız tanıtım metinleri son derece önemli. Anahtar bir takım kelimeler ya da ilgi çekici görseler kullanılarak sayfada öne çıkan ve alıcıların dikkatini çekecek tanıtımlar yaratabilirsiniz ama bunlar aynı zamanda duygu uyandırıcı nitelikte olmalı. Bu tanıtımlarda yalnızca konutun özelliklerine değil konutun cazibesini artıracak hikayelere de yer vermelisiniz.

3. Alıcıların dikkatini çekmek için viral videolar çok etkili. Yaratıcı ve eğlenceli şekilde çekilmiş kısa filmleri internette yayınlayarak hem alıcıların dikkatini çekebilirsiniz hem de filmin paylaşılmasını teşvik ederek internette görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Günümüzde akıllı bir cep telefonuyla dahi çok yaratıcı işler çıkarabilmek mümkün.

4. Google Dünya’da en çok kullanılan arama motoru ama o piyasadan pay kapmaya çalışan Bing veya Yandex gibi arama motorlarının zaman zaman çok cazip pazarlama önerileri olabiliyor. Tek seçeneğinizin Google olduğunu düşünmeyin diğer arama motorlarının da teşvik edici kampanyalarını takip edin, böylece çok daha düşük maliyetle SEO yapma şansınız olabilir.

5. Konut satışında ilanınızda “Satılık” ibaresi ve sizin hakkınızdaki bilgiler ilanda ağırlıklı yer mi tutuyor? Araştırmalar gösteriyor ki telefon numarasına daha büyük yer vermek ve bilginin oradan talep edilmesine yönlendirmek daha fazla işe yarıyor. Yani kendi resminizi ve adınızı basmakla uğraşacağınıza doğrudan numaranızın görülmesini sağlayın. Alıcı adaylarının arama olasılığı yükselecektir.

6. Düzenli aralıklarla müşteri adaylarınıza bilgilendirme bülteni (e-mail) yollayın. Bloglar ve emlak portallarından derleyeceğiniz bilgilerle çok az bir çabayla müşteri adayları için değerli bir kaynak oluşturabilirsiniz, çünkü onların bunu yapacak vakti yok. İnsanlar bilgi edindikleri kişilerle iş yapmaya daha eğilimlidir.

7. Google‘da Adwords imkanını kullanmak emlak danışmanı için olmazsa olmazdır. Google’da anahtar kelimeler kullanarak müşteri adaylarının sizi ve pazarladığınız konutları öncelikle görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bu amaçla aylık olarak belirli bir bütçeyi ayırmayı unutmayın.

8. Pazarladığınız konut için belirli bir müşteri kitlesini hedefliyor ve bu kitlenin özelliklerini tanımlayabiliyorsanız, reklamlarınız için Facebook’un hedef kitle odaklı gösterim imkanı işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik bu imkandan çok düşük bir bütçeyle yararlanabilirsiniz.

9. Alıcı adaylarına iyi yazılmış bir tanıtım e-maili göndermek pazarlama için hala iyi bir fikirdir ancak bu tür maillere başlık atmaktan içerik kısmına kadar nasıl yazılması gerektiğine dair belirli kurallar vardır. Bu kuralları uygularsanız müşterilerinizin ilginç bulacağı ve okumadan silmeyeceği metinler hazırlayabilirsiniz.

10. Çok kuvvetli bir veri tabanına sahipseniz satılık portföyünüze dair önceden hazırlanmış otomatik e-mail mesajları hazırlamak ve göndermek veri tabanınızdan en etkili şekilde yararlanmanızı sağlayabilir, böylece müşteri tabanınızla ilişkinizi de güncel tutmuş olursunuz. Bu tür mesajları müşterilerinizin önemli günlerini unutmamak ve kendinizi hatırlatmak için de kullanabilirsiniz.

11. Açık ev davetleri sattığınız konuta ilgi duyabilecek insanların konutu görebilmesini ve sizin de randevu oluşturabilmenizi sağlayacak önemli bir yöntemdir. Bu davete ilişkin ilanlarınızı hem görünür şekilde mahalleye asabilir hem de internette ve sosyal medyada duyurabilirsiniz. Küçük bir hediye çekilişi vaadiyle davete iştirak eden katılımcıların kartlarını da toplayabilirsiniz.

12. Mutlaka iyi bir web siteniz olsun. Bugün biraz çaba ve hazır araçlarla kendinize çok iyi bir site yaratmanız mümkün. Görsel ve içerik olarak ilgi çekici bir kişisel site yaratmak için yeterli zamanı harcamalısınız.

13. Google’da her saniye 40.000, günde 3,5 milyar civarı arama yapılıyor ki bunun hatırı sayılır bir kısmı gayrimenkul hakkında. Arama motoru optimizasyonunu (SEO) yani ilanlarınızın aramalarda önde çıkabilmesinin yöntemlerini öğrenmelisiniz. Bunu ücretsiz ama değerli ve sık içerik yaratarak (Organik) veya belirli bir bütçeyle (İnorganik) şekilde yapabilirsiniz. Google’in seveceği tarzda ilanlar ve anahtar kelimelerin neler olduğunu öğrenmelisiniz.

14. Gayrimenkul posta kartları Türkiye’de çok bilinmeyen bir yöntem ama insanlar ilginç bir görsel ve mesaj içeren posta kartlarını hala ilginç buluyor. Değişik yöntemler denemek isteyen danışmanlar için bir alternatif olabilir.

15. Facebook’da her gün yüzlerce gayrimenkul işlemi gerçekleşiyor üstelik aracısız ve komisyonsuz olarak. Her gayrimenkul danışmanı Facebook’u bir pazarlama platformu olarak kullanabilir. İşin güzel tarafı bedava olması.

16. Twitter alıcı adayı yaratmak için önemli bir alternatif, buradaki paylaşımların amacı yalnızca takipçi yaratmak değil müşteri adayı yaratmak olmalı. Kısa mesajlarla nasıl ilgi çekici pazarlama önerileri yapılabileceği konusuna biraz kafa yormalısınız. Bugün insanlar bu mecradan edindikleri intiba ile binlerce ürünün satın almasını gerçekleştiriyorlar.

17. Kapılara bırakılacak askı ilanlar eski ama hala işe yarayan bir yöntemdir. Bu şekilde hem sizi gözardı etmeleri mümkün olmaz hem de çevrelerinde ihtiyacı olan insanlara yönlendirmek için bu reklamlarınızı kullanabilirler.

18. Pinterest gözardı edilemeyecek kadar büyük bir pazarlama imkanıdır. Facebook gibi hem kitlelere ulaşmanızı sağlar hem de gayrimenkulle mükemmel şekilde uyumlu bir görsel mecradır. Çünkü müşterileriniz sizden görsel unsurlar içeren bilgiler talep edecektir.

19. İlgi çekici bir slogan müşterilerinize siz ve işiniz hakkında bilmesi gerekeni anlatacaktır. Kısa, anlaşılır, ilgi çekici ve aynı zamanda müşteriye ne vaat ettiğinizi de içeren bir slogan yaratın ve onu tüm pazarlama çabalarınızda kullanın.

20. Müşteriler yalnızca satılık konut hakkında bilgi almak istemezler aynı zamanda çevre hakkında da detaylı bilgi talep ederler. Alıcıların ilgisini çekecek ve konutun albenisini artıracak çevresel bilgileri sunumlarınıza dahil etmelisiniz. Alışveriş, sağlık, eğitim imkanları vb. bilgiler yanında bölgedeki fiyat değişimleri ve yatırımın kazanç potansiyeli hakkında da tatmin edici bilgiler sunabilmelisiniz.

21. Billboard’lar konut satışı için bölgesel olarak iyi bir alternatiftir. Ancak bir Billboard’ın ilgi çekici olması ve okunabilmesi için bir takım özellikleri olmalıdır. Üstelik Billboard’ın yeri ve görünürlüğü de çok önemlidir. Çok fazla bilgi ile doldurmadan, ilgi çekici ve aramayı teşvik edici tasarımlar yaratmanın yollarını öğrenmelisiniz.

22. Sizinle iş yapmış ve memnun kalmış müşterilerinizin referans mektuplarını içeren bir dosyanız olmalıdır. Bu şekilde yeni müşterilerinizin size güvenebilmesi kolaylaşacaktır.

23. E-mail veya sosyal medya yolu ile temas kurduğunuz potansiyel alıcılarınızla yüz yüze görüşmeler yapabilmek için mazaretler yaratın. Geçerken uğramak ve küçük kahve davetleri dijital ilişkilerin yüz yüze ve canlı hale gelmesine yardım edecektir. İnsanlar tanıdıkları ve ilk akıllarına gelen kişilerle iş yaparlar. Müşterilerinizin görüş alanı içerisinde olmalı ve ilişkilerinizi canlı tutmalısınız.

24. İnsanların %59’u internete cep telefonlarından bağlanıyor. Bu nedenle kişisel web sitenizi mutlaka cep telefonlarına ve mobil cihazlara uyumlu hale getirmelisiniz.

25. İlişkilerinizi geliştirmek için sosyal amaçlı çalışmalara, derneklere ve iş örgütlerine katılın. Bu şekilde ileride müşteriniz olması olası olan kişilerle düzenli olarak görüşmek ve iş imkanları için randevu alabilmek için yeterli gerekçeniz olacaktır.

26. Müşterilere önemli günlerinde göndereceğiniz özenle hazırlanmış el yazısı tebrikler ve teşekkür notları sizi sürüden ayırabilir. Bu şekilde kendilerini özel hissedecekler ve notlarınızı otomatik pazarlama mesajları olarak algılamayacaklardır.

27. Konut satış işini yalnızca satışla sınırlı görmemek ve müşterinin bu konuyla ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir tam hizmet paketi önermek sizi farklılaştıracaktır. Bu kapsamda mobilya temin etmek, daireyi hazırlamak veya taşınmakla ilgili gerekli tüm yardımı sağlamak gibi hizmetler müşteriler gözündeki değerinizi artıracaktır.

28. Pazarlanan konuta olan ilgiyi artırmak için önceden merak uyandıran reklamlar yapmak (Teaser) olası müşterilerin ilgisini ve beklentisini yükseltecektir.

29. Müşterilere yollayacağınız mesajları kişiselleştirmek, yani onlara özel unsurlar eklemek mesajın etkisini artıracaktır. Bunun için veri tabanınızda müşterilerle ilgili özel bilgileri kaydetmiş olmanız gerekir. Mesajları anonim şekilde değil mutlaka her bir alıcıya en azından adı ile hitap edebilecek şekilde yollamalısınız. Mesajların mutlaka müşterilerin işine yarayacak unsurlar içermesine, çok açık olmasına, kısa ve ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz.

30. Her sabah yürüyüş yolunuz üzerindeki tüm kapılara önceden hazırlanmış basılı bir mesaj veya kişisel bilgilerinizi içeren post it notları bırakabilirsiniz. Bu şekilde bir saatte 90 kapıya not bırakabilirsiniz.

31. Pazarladığınız konutu alıcı adayı nezdinde unutulmaz bir hale getirebilecek bir unsur kullanabilirsiniz, hatta bu sizin alameti farikanız olabilir. Örneğin her pazarladığınız evin girişini portakal rengi bir halı serebilirsiniz. İnsanlar ancak onları şaşırtan veya duygulandıran anıları hatırlar. İlgi çekici bir özelliği olmayan normal bir ev, ortalama 6 kadar ev gezdikten sonra unutulacaktır.

32. Kişisel olarak görünümünüze dikkat etmeli ve müşteri adayları için hatırlanabilir olmalısınız. Profesyonel imajınız ve görünümünüz iş kartvizitinizdir. İnsanlar sizi görsel olarak beğenirse hatırlanabilirliğiniz artacaktır.

33. Müşterilerinizin size ulaşabileceği, soru sorabileceği ve sizin onlara cevap verebileceğiniz bir kişisel Blog oluşturun. Bu Blog’da işinizle ilgili kaliteli bir içerik yaratın. Müşteriler soruları hakkında tatmin edici cevaplar alabildikleri bir danışmana çok daha fazla güven duyacaklardır. Bloğunuzda insanlara ne kadar hızlı ve tatminkar yanıtlar verirseniz sizle iş yapma olasılıkları o oranda yükselecektir.

34. Yüksek satış değerli konutlarda insanları açık ev davetlerine çekmeniz güç olabilir ama teknoloji açık evi onlara götürmenize imkan tanır. Bilgisayarda hazırlatabileceğiniz bir sanal tur sayesinde insanlar bulundukları yerden 360 derece evi gezebilirler. Hatta sanal tura katılan kişilere küçük hediyeler vaat ederek müşteri bilgisi toplayabilir ve ilişkilerinizi de çoğaltabilirsiniz.

35. Pazarladığınız konutların fotoğraf çekimlerini profesyonel fotoğrafçılara yaptırmak konutun satış şansını %30 kadar yükseltebilir. Profesyonel fotoğrafçılar mekanları en ideal açıdan göstermek, mekanların dezavantajlarını gizlemek, renk ve ışık kullanımı konularında bilgilidir. Böylece konuta ait görüntüler müşterilere çok daha albenili şekilde sunulabilir.

36. Vaktinizin bir bölümünü düzenli olarak ilişki ağınızı geliştirmeye yönelik organizasyonlara ve davetlere katılmak için kullanın. Kişisel temas bu işte hala hayati önemdedir. Mümkünse siz de iş yerinizde her ay “Happy Hour” düzenleyin ve iyi müşterilerinizi ve müşteri adaylarınızı davet edin.

37. Düzenli olarak müşteri veri tabanınızı genişletmek için çalışın. Veri tabanı etkili bir satış akışı yaratmanızın en iyi yoludur. Bu amaçla insanların telefon numaraları ve e-mail edreslerini alabileceğiniz aktiviteler yaratın, hediye çekilişleri yapın, bilgi maksatlı bülten göndermek için izinlerini isteyin, kurumlardan çalışan listelerini almaya çalışın… Aklınıza ne gelirse. Amacımız olabildiğince çok kontak bilgisine ulaşabilmektir.

38. İnternetteki kişisel şöhretinizi bilinçli olarak yönetin. Gerçekte kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı kimse bilmez. Müşteriler sizi internette paylaştıklarınızla tanıyor. Tüm paylaşımlarınızı işinize destek olabilecek ve size değer katacak şekilde kurgulayın. Size ulaşanlara gecikmeksizin ve mutlaka geri dönün. Tüm görsellerinizi ve mesajlarınızı sizin hakkınızda olumlu bir mesaj taşıyacak şekilde oluşturun. Profesyonel fotoğraflarınızı çektirin. İnsanlara bilgi veren paylaşımlar yapın, eğlenceli olun, yasak konulara (din, politika, seks vb.) girmeyin. Bağlantılarınıza değer verdiğinizi hissettirebilirseniz bir gün sizin müşteriniz olacaklardır.

39. Kendinizi herkesten farklılaştırabileceğiniz ve kalabalıktan ayrılabileceğiniz bir niş uzmanlık alanı yaratın. Herkes konut uzmanı ama hiç benzin istasyonu uzmanı bir danışman yok, Suriyeli göçmenler için uzmanlaşmış birisi de yok oysa 3,5 milyon göçmen var. Düzenli şekilde uzmanlık alanınızı insanlara hatırlatın ve bu yönde paylaşımlarda bulunun. Her şeyi yapan birinin hatırlanması zordur ama nadir bir alanda uzman olursanız sizi herkes hatırlar.

40. Değerli gayrimenkulleri pazarlamak için özel web siteleri yaratın, onlara ilgi çekici isimler verin ve o isimlerin domain adreslerini alın. Portakal mahallesinde sıradan bir villa değil, “Orange County Villa” müşteriler için çok daha cazibeli olacaktır.

Hisseli gayrimenkul nedir?


YORUMLAR

Solve : *
30 − 29 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.