DOLAR 13,5179
EURO 15,2067
ALTIN 800,578
BIST 1945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı

Bağırsaklarınızda biyoçeşitliliği sağlayınız!

Prof. Dr. İbrahim Uslu
Prof. Dr. İbrahim Uslu 1955 yılında Bodrum’da doğdu. Nazilli Öğretmen Lisesini (devlet parasız yatılı) birincilikle bitirdi. B.Sc, M.Sc., Ph.D. eğitimini Ortadoğu Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladı. 1985 yılında göreve başladığı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda (TAEK) Mühendis, Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği (RSGD) Daire Başkanı ve Merkez Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri, "Oak Ridge National Laboratuarı"nda (ORNL) ve Macaristan'da Radyasyon Güvenliği alanında çalışan bir Enstitü olan “National Research Institute for Radiobiology and Radiohygiene” kuruluşunda ziyaretçi bilim adamı olarak çalıştı ve ORNL bünyesinde Martin Marietta Energy Systems şirketinde danışman (radyoaktif atık uzmanı) olarak görev aldı. Ulusal ve Uluslararası çalıştay, panel, konferans ve kongrelerin düzenlenmesinde bilim kurulu üyesi ve düzenleme kurulu üyesi olarak aktif görev aldı. Ayrıca TAEK Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Eğitim Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 1999 yılında Nükleer Bilimler Doçenti unvanını aldı. 2005 yılında Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesine Profesör olarak atandı. Sn. Uslu aynı zamanda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ODTÜ’de Polimer Teknolojileri Enstitüsünde yüksek lisans, Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde de lisans dersleri vermiştir. 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Senatosuna Eğitim Fakültesi Senatörü olarak seçildi. Mart 2011 de Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitim ABD'da göreve başladı ve Ekim 2011 de Gazi Eğitim Fakültesi Yayın Kurulu Üyeliğine Fakülte Yönetim Kurulu üyeleri tarafından seçildi. Sn. Uslu Kanada Nükleer Cemiyeti Üyesi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın “Radiation Safety Standard Committee” üyesi, OECD/Nükleer Enerji Ajansının “Committee of Radiation Protection and Public Health, CRPPH” üyesi, “Ulusal Kanser Danışma Kurulu” üyesi, ve Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü “Radyofarmasötik Komisyonu” üyesi olarak mesleği ile ilgili kuruluşlarda aktif görevler aldı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın hazırladığı bir çok kitaba katkıda bulundu ve konferanslarında davetli konuşmacı olarak görev aldı. Nanoteknoloji, nanobiyoteknoloji ve nükleer teknoloji konusunda bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanısıra kompozit malzemeler ve özellikle yakıt hücreleri ile termoelektrik malzemeler konusunda da bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.

Vücudumuzun %90’ı bakteri, virüs ve mantarlardan oluşur. Bizi biz yapan hücrelerimiz %10 civarında. Bizi neşeli, depresyonlu, üzgün, halsiz, enerjili, hasta yapan ne varsa işte bu %90 civarındaki tüm bu canlıların etkileridir.

Vücudumuzda ne kadar geniş bir çeşitlilikte bakteri ve mantarlara sahip isek o kadar sağlıklıyız. Örneğin Vücudumuzda faydalı bakterilerimizin çeşitliliği kronik sağlık problemlerinden ve otoimmün hastalıklardan daha iyi korunmamızı sağlar. Depresyon, diyabet, obezite hatta kanser tüm hastalıkların ilerleme şansı eğer vücudumuzdaki bakteriler bir yağmur ormanı gibi gür ve karışıksa çok daha düşüktür.

Bisküvit, jips, çikolata, hazır kekler vb. İşlenmiş gıdaları tüketmek ve ekstra antibiyotik kullanımı, kortizon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, ağrı kesiciler, uyku verici ve depresyon ilaçları vb. ilaçlar vücutta kötü bakterilerle beraber iyilerin de kaybolmasına ondan da önemlisi vücudumuzdaki bakterilerin çeşitliliğinin azalmasına sebep oluyor.

 

Vücudumuzda sahip olduğumuz bakteri ve mantarlardaki çeşitlilik ne kadar fazlaysa o kadar dirençli ve güçlü oluruz.

Biyoçeşitliliğimizi artırmak için öncelikle lifli gıdalar tüketmeliyiz. Bir örnek vermek istiyorum. İĞDE.

İğdenin kalori değeri yüksek olmadığı için diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Vitamin bakımından zengin olması açısından vücuda direnç katar ve özellikle solunum yolu hastalıklarından korur. Bağışıklık sistemine faydası vardır. Herhangi bir meyveden beklenemeyecek kadar fazla yağ asitleri barındırır. Yapılan araştırmalara göre kanserin yayılma ihtimalini, aynı zamanda kansere yakalanma ihtimalini azaltır. İshali durdurmada son derece etkilidir. Gastrit gibi mide problemi olan kişiler bolca tüketmelidirler.

Adet kanamalarını düzene sokar.

Şimdi çok önemli bir sonuç ile noktalamak istiyorum yazımı. Lütfen dikkat!

Dünyanın en fazla biyoçeşitliliği olan bir ülkede yaşıyoruz. Vücudumuzdaki biyoçeşitliliğin sağlanmasında yediğimiz gıdalar çok önemli rol oynar. Biz bir manava gitsek onlarca çeşit gıdayı çok ucuz fiyatlarla satın alabiliriz. Bir Norveçli, Çölde yaşayan bir Arap vb. dünyada hiç bir ülkede insanlar Anadolu2da yaşayan Türkler gibi biyoçeşitliliğe sahip değildir. Anadolu insanı bu kadar zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğundan az bir gayret gösterse kendine benzeşim (self similarity) prensibinden hareketle dünyanın diğer insanlarına göre çok daha geniş çeşitlilikte bakteri zenginliğine sahip olacaktır. VÜCUDUMUZDA BAKTERİ ÇEŞİTLİLİĞİ bizi sadece sağlıklı yapmakla kalmaz, daha kaliteli düşünmemizi ve daha akıllı olmamazı da sağlar.

Bağırsaklarımız ne kadar sağlıklı ise yani ne kadar CANDİDA mantarlarından arınmış ve zengin bir biyoçeşitliliğe sahipse o kadar sağlıklıyız.
Hayatımda bu iğdeden böğürtlene, defne tohumundan kapariye her gün tek tip beslenme yerine herbirinden azar azar zengin çeşitlilikte gıdalar tüketiyorum. Bu ipuçlarını uygularsanız bağışıklığınızda ve genel sağlığınızda bir yükselişi siz de hissedebilirsiniz

Hepinizi çok seviyorum.

SEVGİLERİMLE

Prof.Dr. Ibrahim Uslu

YAZARIN DİĞER YAZILARI

 


YORUMLAR

Solve : *
28 × 10 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.