Nermin Aydemir

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yatırımcı Nasıl Not Tutmalı?

Dünyanın ünlü başarılı ve en büyük yatırımcılarının en önemli taktiği, not tutmaktır. Finans guruları olarak bu yatırımcılar nasıl not tutuyorlar isterseniz yakından bir bakalım…


Tabi ilk olarak kendinize her yerde taşıyabileceğiniz, rahat ve küçük bir kalem ve not defteri bulmalısınız. Ya da aynı şekilde telefonunuza takvim ve hatırlatma özelliklerine sahip bir not defteri veya takvim uygulaması da indirebilirsiniz.

 

Yatırımcı nasıl not tutmalı? Yatırımcının günlüğünde neler olmalı?


• Defterinize ilk olarak planladığınız ve yapacağınız her yatırım hamlesini gün ve saatini belirterek not alın. Dilerseniz bir takvim oluşturun.


• Ekonomik takvimlerden öğrendiğiniz önemli veri açıklamalarını, açıklamanın olacağı gün ve saate takip edin. Gözünüzden kaçmasını istemiyorsanız işaretler ekleyin.

Temel Analiz nedir? Şirket analizi nasıl yapılır?


• Yatırım için ayırdığınız bütçeyi ve işlemlerin ardından bütçedeki hareketlenmeleri not edin.


• Yatırımlarınızdaki hedeflerinizi ve nasıl sonuçlandıklarını mutlaka yazın. Hangi hareketlenmeler sizi o sonuca ulaştırdı, en anlaşılır şekilde belirtin.


• Piyasadan çıkardığınız dersleri ve işlemler esnasında karşınıza çıkan durumları mutlaka not alın.


• Piyasalarla ilgili tv, dergi veya gazetede yer alan önemli bir öneri dikkatinizi çektiyse, anında not alın. Bu öneriyi hangi yatırım hamlenizde, ne sıklıkla uygulayabileceğinizi de belirleyin.

Ekonomist Hikmet Baydar'dan finans kariyeristlerine tavsiyeler- Röportaj TIKLAYINIZ!


• Aynı zamanda gördüğünüz piyasa dalgalanmalarının yatırım araçlarınızı etkileyip etkilemediğine bakın ve etkilerinin işlemlerinizde oluşturabileceği etkileri yazın.


• Aklınızda birden fazla strateji varsa, hepsini ayrı ayrı yazın ve birbiriyle karşılaştırın. Olası etkilerini gözden geçirin.


Son olarak şunu unutmayın, notlarınızı stratejilerinizin doğru olup olmadığını gözlemlemek için yapıyorsunuz. Bu nedenle notlarınızı sürekli geriye doğru okumalı, tekrar etmeli ve üzerinden yeniden düşünmelisiniz. Bunları yaptığınız taktirde başarınızın ve kazancınızın hızla arttığını ve hatalarınızın azaldığını gözlemleyeceksiniz.


Benzer Yazılar

  • 5 mükemmel teknik analiz aracı

    5 mükemmel teknik analiz aracı

    Çok fazla teknik analiz aracı var bu kadar çok teknik analiz aracı olması bunaltıcı olabilir.  En azından araçların bazıları temel matematiklerinde karmaşık, ancak kullanımı kolay. Satın alma ve satma işlemlerini…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler