DOLAR 32,5004
EURO 34,6901
ALTIN 2496,864
BIST 9693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Zihni susturmak, korkuları ortadan kaldırmak

16.02.2017
A+
A-

Korku ile baş etmek için ortaya konan davranışlar,mantıksal olmaktan çok refleksif tepkiler dediğimiz tepkilerdir. Hiçbir mantığa sığmayan,saf kendini koruma enerjisi ile donatılmış bir korunma refleksi diyebiliriz. Bazen güçlü tehlikeler karşısında korunmak gibi ya da deprem olduğunda insanların camlardan aşağılara atlamaları gibi refleksif.

Bazen düşünce konumunda korkularımızda bize yaşatır bu kontrolsüz davranışları,rahmetli babaannemi hep bir anda yanına girip,enerjimle onu korkutmamdan ortaya çıkan panik haykırmaları ile hatırlarım. Kaygı dolu,endişeli düşünceler şimdi ki an da değil gelecekde, yaklaşan zamanda olacaklardan korunma adına kurulmuş bir mekanizmadır. Kaygı geleceği taşır,korku şimdi ki zamanda gerçekleşen bir durumun refleksidir. Bedenimiz korktuğunda ya da endişe duyduğunda kasılmalar hisseder. Bu yoğun negatif enerjiyi üzerine giyerek,onunla dolaşmaya çalışır. Ağır gelen negatif enerjiyi zihin sıkı sıkı taşırken,beden savaştan çıkmışcasına yorgun hisseder kendini. Gergin ve huzursuz olduğumuz bu zamanlarda,ürkek ve tedirgin hatta dalgın bile olabiliriz. Dışarıya,gelecek tehlikelere karşı zihin, güçlü bir savunma atağı yaratır. Bu atakların tepkileri oldukça büyük olabilir. Ani bedensel hareketler ya da diyaframdan gelen muazzam korkunun sesi gibi.

Korku ve kaygılar sağlıklı yaşamamıza engel oluştururlar. Sabahları güne endişe ile uyanmak,bakalım bugün neler olacak? enerjisi ile güne başlamak yerine zihni farkındalıklı kullanarak başı boş ortalıkta dolaşmasına engellemek daha doğru olacaktır. NLP tam da bu farındalıklı zihin kullanımı konusunda çözüm ve eğitim getirir zihine. Yaratıcı ve üretken olmayı tercih etmeyen zihin,gereksiz ve boş takıntılarda senaryolar kurmakla ilgilenir. Zihni gerekli egzersizlerle eğitmek,ona yeni algılama biçiminde destek vermek üzere, Çiçek titreşimleri ilave edilir. Artık korku ve kaygıların büyümesini engelllemek mümkün olacaktır bu oldukça önemli bir adımdır. Korku minik elleri ile kocaman bir yumruğa dönüşebilir ve sizi yere yıkabilir. Bir çok ruhsal ya da psikolojik hastalık bu minik ellerin zamanla büyümesi bir yumruğa dönüşüp size tanı konmasına neden olabilir.

Geceleri karanlıkta uyumaktan korkan çocukların sayısı bizim toplumumuzda bir hayli fazla. Tanıdığım her 10 ergenin sekizinde bu problemi yakalıyorum. Karanlıktan korkmak. Belirsiz olana karşı duyulan korkudur aslında. Öz güven gelişim aşamasında henüz tazecik birer deneyim olmaya çalışan gençlerimiz,korkuları yüzünden hala yatak odalarında gece lambalarını açık tutmaktadırlar. Hala zihinlerinde büyüsel ve mistik olana hayranlık,bilinmezliğin verdiği korku ve bu korkuyu gizlemek için oluşturulan bir inançsızlık mekanizması. Böcekten,köpekten,örümcekten korkmak gibi düşük dereceli korkular fazla yaşamsal engeller oluşturmazlar. Oysa ki Ankisiyete ye dönüşen kaygı ve korkular,hayati tıkanıklıklara,zihinsel bir engelli haline getirebilir bizi. Zihinimizi eğitmek,pozitif düşünce haline güdümlemek,biraz sabır biraz disiplin.

Korku Gurubu Bach çiçeklerinin frekans frekans şifa anneleri. Korku gölge duygusunu ortadan kaldırmak ya da endişenin seviyesini belirlemek çiçeklerin usta işleridir. Titrek Kavak ağacının çiçeklerinin titreşimleri,Agrımony,Mimulus gibi yüksek titreşimden frekans frekans çiçek gurupları. Hiçbir açıklama ve neden yokken ortaya çıkan endişe ve korkular düşük dozda henüz atak boyutunda değillerdir. İçinizi yiyip bitiren endişe kurtlarını dökmenin temel çiçeği ASPEN (Titrek kavak ağacının çiçeği) çiçeğidir. Düzenli kullanım gerekli özenle Çiçekler hızla çalışarak 2.Çakra ve Kök çakra alanı üzerinde dengelenirler. Blokajları kaldırmakla işe başlayan ASPEN,endişeyi tetikleyen unsurları 7 yardımcısı ve 19 alt gurup çiçeği ile bulur. Bu terapistin işidir. Gereken konsültasyonu sağlamak,analiz testini yapmak ve elbette ki tüm sonuçları değerlendirip,çiçek kombinasyonunu oranlamak.

 

İleri seviye Bach Çiçek Terapisinde,yani 1980 li yıllardan sonra,Meta Flora çemberi ile çalışma tekniği oluşturulmuş,daha ritüellistik,ezoterik çalışmalar bu çemberin işleyişi ile derinleştirilmiştir. Örneğin,Çemberin 4.günü olan Perşembe,güç ve esnekliğin titreşimleri olan Lakspur (Hazaren çiçeği) ve Bach Çiçeklerinden Gentian çiçeğidir.

7 Yardımcılar dünya ile ilgili kronik yollarını ele alırken, İkinci 19 çiçekleri, tıkanıklıkları ve yaşamla ilgili zor durumların üstesinden gelinmesine ve zor zamanlar esnek geçmesine yardımcı olur.


YORUMLAR

Solve : *
22 ⁄ 11 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.