DOLAR 32,8221
EURO 35,1421
ALTIN 2451,742
BIST 10771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ergenlik döneminde ‘Çiçek Terapisi’

29.05.2020
A+
A-

Yer kabuğunun oturması zaman alır, bu genç tohum, toprak ana içinde biçimlenirken, filizler mevsimsiz  patlayabilir, düşler gerçekle buluştuğunda,uyumsuz olanın kaosu ile tanışılır.

Dengenin oturması zaman alabilir. Sık sık sallanıp yerine oturmaya çalışan yer kabuğu parçaları gibi birbirine yaslanır,güçlenir,biçimlenir. İnanç kalıpları bu dönemde yoktur,sorgulama yüzünden kabul görmeyen inanç durumları oluşabilir. Yetenekleri bilme ve tanıma zamanıdır,kulakların en iyi duyduğu, gözlerin en iyi gördüğü zamanlar. Görmek ve bakmak arasında ki farkın farkındalığına varmak.


Ergenlik döneminde en sık duyulan şiddetli baş ağrıları ve eklem ağrıları,kararsızlık,sık sık fikir değiştirmek,cinsel kimliğini tanımak,yaşam biçimini algılama,izleme ve çevre ile gözlemle algıları sonuna kadar açık ve hep ayaktadır. Fazla enerji girdapları kontrolsüz duygu durumlarına,öfke ve sinirli hallere kadar varabilir. Değişken ruh halleri ile sık sık frekans değiştiren ergenlerimiz. Geleceğe adım atılan bu Hollistik dönemde, kendi ile ne kadar bir arada dengeyle buluşmayı öğrenirse o kadar huzurlu,sevgi dolu bir geleceğe ilerler. Yaşanan sorunlar,giderek çoğalan sorumluluklar,ani fiziksel değişimler,kan akışında ki yüksek frekans,yüksek düşünme ve kavrama biçimi en çok bu dönemde gelişir.

 

Ruh,beden ve zihinin bir arada çalıştığı bu Hollistik zaman diliminde,sorgulama,yargılama,hayal,gelecek,geçmiş ve şimdi ki zaman kavramları üzerine bir filozof gibi düşünür zihin. Beden hızla yol alan gelişimini, değişik ruh halleri ve ağrılarla hissettirir.

 Dikkatsiz,ilgisiz ve sinirli olur bu dönem. Vucutda ki gelişimler kendini sık sık ağrılar halinde gösterebilir. Kafatası kemiğinin güçlenmesi,çocukluk formundan çıkış,bedenin biçim ve şekil kazanmaya başlaması ağrılar yaratabilir. Suçluluk ve kendine yetmezlik duyguları gün içinde aniden çıkabilir ortaya. Hiç bir neden yokken,mutsuz ve depresif olabilir,karşılaştırma kavramı çalışır. Onun ailesi benim ailem,onun evi benim evim gibi. Yıkıcı düşünceler ardı ardına eklenebilir,bunun bir dönemsel değişim olduğunu anlatmak gerekir. Nedensiz olmadığını,yaşanan ağrıların kas ve eklem gelişiminde ki değişimden kaynaklandığını ifade etmek gerekir. Elbette ki ctan desteklenmek,gereken kan ve hormon tahlillerini yaptırmayı da atlamamak gerekir. Çiçek Terapi Şifa Anneleri ile bu önemli gelişim dönemini destekler. Farkındalık konusunda rahatlama getirir.

 Kararsız kalmak, öz güven gelişimi ya da cesaret kavramlarını pekiştirir. Zihnin gereksiz düşünmemesi konusunda hassasiyet ister,bu dönemde sosyal,sanatsal aktivitelerin ödülü boldur. Üretmek ve yaratımın keyfini aldıkça,bunun bir yaşam biçimi formuna girişini sağlayana dek,kendini tazeler. Yeni yeteneklerini keşfetmesi için,destek ve pozitif cümleler ister. Negatif ruh hallerinde ki dip karanlıklardan ebeveyn olarak söz etmek,yalnız başına olmadığını bilmesi gerekir. Sohbet konusunda özendirici olmalıyız kanımca,17 yaşımda ki oğlumla sık sık sohbet etmeye çalışırım,uzun sohbetler. Kimi zaman evrenin dengesinden,kimi zaman insanların dengesizliğinden dem vururuz. Kafada ki sorular bu sohbetlerde daha fazla su üzerine çıkar.

Kendini biçimlendirip,herkesden başka,özel bir birey olma çabası da vardır elbette,öz güven tamamlama,başarılı işlere imza atmak,onure edilmek,ödüllendirilmeleri gerekebilir. Onları güzel ve pozitif cümlelerle motive etmek,konsantrasyonlarının her yaptıkları çalışmada aktif olmasını sağlamak için destek vermeye devam etmek gerekir. Bach Çiçekleri bu özel geçiş döneminde,ağrıları hafifletici,sorunları çözücüdür. Aşırı hassas gurubunda olan bu dönemde,uyku sorunlarıda sıklıkla görülebilir. Korku ve endişeler başlamış ise,çiçek anneler müdahale etmelidir. Whıte Chestnut-Mimulus-Aspen-Crab Apple önemli şifa kombinasyonlarındandır. Elbette ki her özel titreşim için özel çiçek kürleri uygulanır. Her ergenin gelişimi,ruhsal ve fiziksel durumu farklıdır.

Edward Bach’ın Çiçek Terapisini geliştirmesinden bugüne neredeyse tam 90 yılı aşkın bir süre oluyor. “Gençlik ve olgunluk dönemlerinde daha fazla ilgi ve hassasiyet taşırız. Tıpkı Olgunlukdan yaşlılık dediğimiz döneme geçiş gibi. ” der Bach” ONİKİ ŞİFACILAR”adlı kitabında. Ana gurupda ki Çiçek Anneler ve 19 yardımcı Çiçek ile kombinasyonlar hazırlanırken,dönemin geçmiş ve çocukluk yapısıda incelenir. Babasız büyümek ya da annenin küçükken ölmesi,anne baba ayrılıkları,yalnız geçen çocukluk dönemleri gibi travmalı dönemler,ileri ki yaşlarda,ruhsal ya da psikolojik bozukluklara yol açabiliyor. Sık sık ellerini yıkayan 16 yaşında bir danışanım anne-oğul aldıkları Çiçek özlerinden son derece memnunlar. Onların birlikte gelmesi ve karar vermesi şifa kanalında ki en büyük kapıyı açmalarına sebebiyet veriyor kanımca. İşte Şifa çalışmaya başlıyor. Sabah,öğlen ve akşam damlaları ile Çiçek molekülleri titreşimlerini çakralara,organlara taşıyor. Naif dokunuşlarla çalışmaya başlıyor. Henüz direnç kavramını kemikleştirmemiş olan ergen üzerinde bu yüzden çok etkin. Saf enerji akışının uyumlu olması için Clematis Çiçekleri hassas temizleme ile çalışır,negatif olanı temizler,pozitif düşünme açısını açar. Olive bedensel uyuşukluğa güç verir onu yattığı tembel yatağından kaldırır. Holly,geçmişde ki travmaları olgunluğa yaklaştırır,teslimiyet ve kabulleniş başlar. Uyumlanma ve denge verir. İmpatiens Çiçekleri bedensel ağrılara ve kramplara iyi gelir. Cherry Plum,alerjik durumları temizler. Nedenleri yok ederken farkındalık getirir zihine. Kombine edilen Çiçekler,farkındalığı açar.

3-4 Haftalık kullanımlar genelde yetişkilerden farklı olarak,ergenlerde erken gelişme gösterir. Daha ilk 3 günlük damlalarda,farındalık gelişir. Bakış açısı yenilenir,etrafına daha farklı ve boyutlu bakar. Toksinler atılır,bu dönemde gaz problemleri de sıklıkla görülebilir. Çiçekler olabilecek her gelişimi uyum ve ahenkle öğretir. Rüyalar,çocukluk anılarına dönmek,akrabalara yakınlaşmak gibi sevgi kanalında yenilikler olur. Uykular dengelenir,gereksiz zihin karmaşaları,hayal kurmacaları dengelenir. Anne baba boşanmalarının yarattığı travmalar hafifler,neden sonuç ilşkisi daha mükemmel çalışır,kafa karışıklığı olmaz. Kararlı,ne istediğini bilen yetişkin olma yolunda,huzur ve güvenle,kendini severek,evreni severek yol alır. Aşk,sevgi,ilişkiler,ölüm,ayrılıklar,üzüntüler artık hoş görü ve anlayışla çalışır. Yetenekler gelişerek,farındalıklaşır.

Çiçekler tutarlı,kararlı,sevgi dolu ve huzurlu olmamız için çalışırlar. Uyum ve dengeyi en iyi öğreten şifa annelerdir…


YORUMLAR

Solve : *
30 + 8 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.