"Türkiye neredeyse resesyona girdi"

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı: Kredi pompalayarak büyüyen Türkiye neredeyse resesyona girdi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, büyümeyi teşvik etmek için Türkiye'nin uyguladığı 'kredi pompalama' politikasını izlememeleri gerektiğini, bunun büyümede istikrarsızlığa yol açtığını belirtti.

Rus VTB Bankası tarafından Moskova'da düzenlenen 'Rusya Çağırıyor!' adlı uluslararası yatırım forumunda konuşan Oreşkin, "Rusya'daki düşük işsizlik oranı, geçen yıl Türkiye'de olduğu gibi, nihai talebin kredi pompalama yoluyla kitlesel olarak teşvik edilmesini faydalı hale getirmiyor, bu mekanizmalar dalgalanmaya ve büyümede istikrarsızlığa yol açıyor" dedi.

Şu anda uygulanan para-kredi politikası ile mali politikanın Rusya'daki mevcut duruma uygun olduğunu kaydeden Oreşkin, "Rusya'da işsizlik oranı düşük, bu nedenle nihai talebi kapsamlı şekilde teşvik etmek istikrarsızlık yaratır. Rusya, geçen yıl kredi pompalama yoluyla yüksek ekonomik büyüme gerçekleştiren ve şu anda neredeyse resesyonda olan Türkiye örneğini tekrar etmemeli" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in aktardığına göre Oreşkin, Rusya'nın bütçe kuralı ve enflasyon hedeflemesi açısından en iyi kurumlara sahip olduğunu ve bunların istikrarlı kalkınmanın temelini oluşturduğunu, bunlar olmadığında dalgalanma ve istikrarsızlık ortaya çıktığını vurguladı.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Ek vergi jestine Türkiye karşılık verdi!

  Ek vergi jestine Türkiye karşılık verdi!

  ABD'nin Türkiye'den ithal edilen çelik için yüzde 50 ek gümrük vergisini yüzde 25'e indirmesine Ankara'dan karşılık verildi.
 • Fitch, Türkiye değerlendirme sonuçlarını açıklayacak!

  Fitch, Türkiye değerlendirme sonuçlarını açıklayacak!

  Fitch bu akşam Türkiye ile ilgili değerlendirmelerini açıklayacak. Forex anketine göre kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin notunda değişiklik yapmayacak
 • S&P'dan Türkiye kedi notu yourumu!

  S&P'dan Türkiye kedi notu yourumu!

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin EMEA Kıdemli Direktör ve Analisti Frank Gill, Türkiye’nin kredi notunun hali hazırda bir indirim tehlikesi.
 • Dolar/TL kuru ne oldu?(11.03.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu?(11.03.2019)

  Dolar/TL geçtiğimiz hafta güne 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test ederek sert bir yükselişle başlamıştı. Dolar/TL bu sabah ise 5.45 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.
 • Moody's'den Türkiye için önemli açıklamalar!

  Moody's'den Türkiye için önemli açıklamalar!

  Moody’s, küresel ekonominin 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam etmesinin beklendiğini duyurdu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s'in "2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm" güncelleme raporu yayımlandı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN