Merhaba Futbolseverler,
2019-2020 Cemil USTA sezonunda tüm takımlar son ana kadar transferleri gerçekleştirmek için yarıştılar.

Ben bu yarışı aile içinde veya arkadaş arasında yapılan yarışlara benzetiyorum. 

“Aaaaa gördün mü? Bak bu bunu almış? Şu şunu almış. Bizim neyimiz eksik bizde hemen alalım.” Bu konuşmalara şahit olmuşluğunuzun olmama istatistiği çok düşüktür. Esas değinmek istediğim nokta ise;

Asıl olan kazancınızdır. Ayağını yorganına göre uzat atasözüdür. Bunu nereye bağlayacağımı şöyle özetleyeyim;
Aylık cebinize giren net para=yapacağınız maksimum harcamayı gösterir. Güncel baktığımızda insanların yüksek tüketim ve borçlanma sebepleri ise net kazanç≠ yapılan harcama. Gösteriş, İlgi çekme ve ego yüksek harcamaların sebebini oluşturmaktadır.

Aslında bunlara hiç gerek yoktur. Çevrenize gösterişli olacağım diye bir yıllık gelirinizi bir telefona veya elbiseye yatırım yapmanızı bütçenizi zorlamanıza bana göre gerek yoktur. Tam da bu noktada kulüplerin içinde bulundukları mali durumlar sebebi ile sırf rakiplerin, taraftarın ve basının ilgi odakları olmaları dikkat çekici transfer yapma iştahlarını arttırmaktadır. Taraftar baskıları ile bu transferler gerçekleştirmeye gerek olmadığını ise finansal durumlar ortaya çıktığında anlayabilmektedirler. Bu transferler sonucu ligimizin hatta tuttuğumu takımımızın kalitesi artmakta ama kulüplerin gereksiz transfer harcamaları ile geri dönüşü olmayan yatırımlara girerek geleceğe dair yüksek borç bakiyesini bilançolarında oluşturmaktadırlar.

Spor Toto Süper Ligde bu senede çok iyi transferler oldu. Ligimizin piyasa değerini ve hangi takımda kaç yabancı oyuncu bulunmakta aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Takım başına transferleri ve toplam bedelleri tablo yapmak istedim ama sayfalarca süreceğinden bu işten vazgeçtim. Merak edenler için detaylara Google’ dan bakmalarını öneriyorum. Bunun matematiğini ise detaylara baktıktan sonra sizlere bırakıyorum. Beni bile heyecanlandıran transferler olmasına rağmen gereksiz bulduğum transferler fazlasıyla. Örnek FALCAO.

Bu sene en iyi bilanço yapılanmasını Trabzonspor gösterdi. Hem kadrosunu gençleştirdi hem mali açıdan yapılandırmaya gidildi hem de kaynakta çok düşük hatta bedelsiz olarak veya kiralama modelini uygulayarak geleceğe çok iyi yatırımlarını yaptı. Bu senenin en güçlü şampiyon adayım Trabzonspor’ dur.

Son olarak taraftar ile hareket eden kulüpler bence taraftara da yönetim kurulu toplantılarında söz vermeliler. Çünkü sosyal medyanın gücü ile her şeyi yaptırır hale gelen o gelsin bu gelsin diyen taraftarın baskısı ile mali yapıyı hiçe sayarak yapılan transferleri bizzat gördük görmeye de devam ediyoruz.

Sevgili taraftar kardeşlerime ise bu sizi manevi açıdan tatmin etse de ileride kulübünüzü çok büyük sıkıntılara sürükleyebileceğinizi belirtmek isterim. Taraftarlık bir duruştur. “ Yensen de yenilsen de propagandasını yapar.”

Bilançoya, bütçeye yönetim kurulu kararlarına fazla girilmemelidir. Siz karşılıksız bir sevgi içerisinde takımınıza maddi manevi desteğinizin dışında bir karşılık beklentisine girmemelisiniz. Baskı ve yönlendirme yapmamalısınız.

Ayrıca Kulüpler ve yöneticilerimiz sizlerde taraftarı beklenti içerisine sürükleyemez ve manevi hüsrana itemezsiniz. Net ve şeffaf olmaktan ve bunu sürekli olarak söylemekten fazlasını yapmamalısınız.

Son olarak Fair Play kriterlerinin uyumlu olduğu, Futbolun kardeşçe paylaşılan bir oyun olduğunu hak edenin kazandığı, Haksızlıkların son bulduğu bir sezon yaşanması dileklerimle.

Kulupler2


Benzer Yazılar

 • Bir Güneş hikâyesi!

  Bir Güneş hikâyesi!

  Akçaabat Sebatspor’ da başlayan Trabzonspor’da başarılarla dolu on beş yıldan sonra hikayesi Beşiktaş’ ta üst üste iki yıl şampiyonluk ve Milli Takım’da dünya üçüncülüğü ile taçlanmış olan
 • Kaybolan Türk Futbolu!

  Kaybolan Türk Futbolu!

  Şampiyonlar ligi ile başlayan Uefa Avrupa ligiyle devam eden ve sadece futbol oyunu olarak Trabzonspor'u ayrı tutacağımız, Süper Ligde mücadele eden takımlarımızın Avrupa arenasında oynadıkları maçlarda puan kaybettiklerini ve futbol…
 • Şampiyon Trabzonspor!

  Şampiyon Trabzonspor!

  2018-2019 Spor Toto Süper lig şampiyonluk tahminimdir. Gelin şimdi bunu neden söylediğimi bir özetleyelim.
 • Avrupa Fatihi Galatasaray!

  Avrupa Fatihi Galatasaray!

  2015 yılından bugüne kadar Avrupa kupalarında boy gösteremeyen Galatasaray görkemli bir açılışa ev sahipliği yaptı. UEFA şampiyonlar ligi gibi üst düzey bir ligde çok iyi bir başlangıç yaparak üç puanın…
 • Uzun bir aradan sonra Ekstra Futbol ile karşınızdayız!

  Uzun bir aradan sonra Ekstra Futbol ile karşınızdayız!

  Futbol severlerle uzun bir aradan sonra her hafta Pazartesi günü saat 21'de TGRT Euro ekranlarında Extra Futbol ile birlikte olacağız. Spor camiasının değerli isimlerini ağırlayacak, gündemi tartışacak ve sorularınızı alacağız! 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler