İsak Nino Debehar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Trafik sigortası hakkında bilinmesi gerekenler

Sevgili Okurlarımız
Bu yazımda, Türkiye'yi son yıllarda, fiatındaki artışlarla en çok meşgul eden Trafik sigortası hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.


Trafik sigortası sürücünün hatası sonucu diğer değerlere ( araç , yol bariyerleri , duvarlar , köprüler v.s) ve insanlara cereceği bedeni hasarları öder.


Bu sigorta hiçbir şekilde kendi arabanızın ve/ veya bedeninizin hasarlarını ödemez.Bu riskler için Kasko sigortası ve Ferdi Kaza sigortası gerekmektedir.

 

Trafik sigortasının bedellerinin çok artmasının arkasında Türk Ticaret Kanunu ile Sigorta Genel şartlarındaki belirsizlikler vardı.

 

1 Haziran 2015 te yüyrürlüğe giren yeni genel şartlar ile bu belirsizliklerin büyük bir çoğunluğu ortadan kalkmış ve Zorunlu olan bu sigortadan dolayı sigorta şirketlerinin ödeyecekleri hasarlar belirgenleşmiştir.
Bundan sonra fiatlar durulmuş hatta biraz olsa dahi gerilemiştir.

 

Bu duruma rağmen eski davaların devam etmesi ve çok artan trafik kazaları dolayısı ile fiatlar eski hallerine dönememiştir.
Bir kaza durumunda arabalarınızı oynatmadan telefonunuz ile bir kaç resim çekmenizi tavsiye ederim. Bedeni yaralanma yok ise ve her iki taraf olay hakkında mutabık ise aranızda zabıt tutmanız yeterli olacaktır.
Aksi taktirde polis çağırmanız gerekir ve bu durumda alkol raporu almayı unutmayınız.

  • Hiçbir şekilde kaza yerinden ayrılmayınız !!
  • Eğer mücbir sebebiniz var ise (yaralı olmak gibi ) bu durumu ya ambülans ile ya da polis ile belgeleyiniz.
  • Sigorta şirketleri karşı tarafın poliçe bilgilerini ve ehliyet fotokopisini sizden isteyecektir . Bunları da almayı unutmayınız.
  • Özel konunuz var ise sorularınızı beklerim.
  • Bu vesile ile sağlık dolu ve kazasız bir yaşam dilerim.

 

Sevgi ve Saygılarımla

İsak Nino Debehar

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler