Bilimsel çalışmalar bize tatilin lüks değil bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Bir çok kişi üzerinde yapılan gözlemlerde tatilin psikolojiyi iyi yönde etkileyip depresyonu azalttığı gibi fiziksel sağlığımızı da koruduğu ispatlanmıştır. İnsanların çoğu tatilde yaptıkları boş zaman aktivitelerinin, dinlenme ve eğlenmenin sağlık açısından yararlı olduğunu bilse de bunu gerçekleştirmede zorlanıyorlar. Bir yıl içinde çalışmaya çok daha fazla zaman ayırıp, kendimize ve sevdiklerimize hak ettikleri ilgiyi gösteremiyoruz. Gitgide daha az tatil yapıyoruz.

 

Muhtemelen işe kısa bir ara verip fiziksel olarak tatile çıksak da kafamız sorunlarla uğraşmaya devam ediyor ve tam bir verim alamıyoruz. Hızlı giden bir aracın fren yapsa da duramaması gibi. Bedenimiz tatilde olsa da ruhumuz hala koşturmaya devam ediyor. Ruhumuz yanımıza geldiğinde de tatil bitmiş oluyor.


Ancak bilimsel araştırmalar bu yapılmaması gereken ara vermeden çalışma durumuna, stres ve yetersiz uyku da katıldığında sağlık açısından fazlasıyla zararlı olabileceğini göstermektedir. Biz daha çok çalışarak hayatlarımıza daha fazla bir şeyler katmış oluyor muyuz? "İki oduncu odun kesmeye ormana gidiyor. Tüm gün kestikleri odunu tüccara teslim ettiklerinde birinin odunu diğerininkinden çok daha fazla çıkıyor. Odunu daha az olan oduncu arkadaşına kızarak ve şaşırarak ben bütün gün odun kestim sense görüyordum sık sık oturup çay kahve içiyor dinleniyordun. Nasıl oluyor da senin odunun benimkinden daha fazla çıkıyor diye sorunca arkadaşı gülümseyerek ben o zamanlarda baltamı bileyliyordum diyor. "
Fransızlar "koşmadan önce iki adım geri gitmek gerek derler."


Bilişsel süreçler üzerinde yapılan araştırmalarda biraz mola veren insanların daha yaratıcı olabildiklerini, uzun süre dinlenmeye ve tatile vakit ayırmayanların ise ileriki yaşlarda düşüncelerinde körelmeler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sorunlardan uzakta geçirilen birazcık zaman, yeni yerler görmek, farklı kültürler, farklı insanlar tanımak, yaptığımız iş dışında konulardan konuşmak, kitap okumak tatil fotoğrafları çekmek hatta boş boş oturup yatmak bile döndüğünüzde sizi çok daha yaratıcı yapacaktır.


İnsanlar tatil sırasında kendilerini daha sağlıklı hissederler. Daha iyi bir psikolojiye sahiptirler. Gerginlikleri daha azdır ve ayrıca daha yüksek enerji hissederler. Bu da hayattan daha fazla tatmin almalarına neden olur.


Hem bedenimizin hem de aklımızın tatile ihtiyacı olduğu oldukça açıktır. Bayramlarda yaratılan fırsatlarla yapılan birazcık da uzun bu tatiller herkese çok iyi gelecektir. Bu şekilde çifte bayram yapmış oluyoruz.


Her güzel şey gibi bu güzel anlarda bitecek fakat Tatil dönüşünde karşılaştığımız yoğun temponun tatil sonrası sendromuna neden olmasına da sakın izin vermeyin. Unutmayın, tatil dönüşünde sahip olduğumuz bu iyi psikoloji hızlı bir şekilde dağılsa bile tatilden kaynaklanan yukarıda bahsettiğimiz olumlu faydalar fazlasıyla hala sürüyor olacaktır. problemler aynı olsada biz çözümleri görme daha az düşünüp daha az rahatsız olma, sabretme gerekiyorsa onlarla yaşamayı daha rahat başara biliriz...


Öyleyse belki de çalışma ve tatil izinlerinizi bir dengeye oturtmanızın zamanı gelmiştir. Çevrenizdekilere ve patronunuza gönül rahatlı ve uzman tavsiyesiyle tatil izninizin sağlık nedeniyle olduğunu söyleyebilirsiniz. Bende bu vesileyle sevdiklerinizle keyifli, eğlenceli, dinlenceli, bol gülüşlü, çokça huzurlu mutlu bir bayram ve güzel bir tatil geçirmenizi dilerim.


Nur Meriç Psk.Gelisim & Aile Danişmanını


Benzer Yazılar

 • Zaman hırsızlarına dikkat!!!

  Zaman hırsızlarına dikkat!!!

  Zaman Yönetimi Nedir? Zaman yönetimi, belirli faaliyetler arasındaki zamanınızı organize etme ve planlama sürecidir. Zamanı iyi yönetmek, daha çok çalışmaktan ziyade daha akıllı çalışmanızı sağlar.
 • Çocuklarda özgüven gelişimi ve aile

  Çocuklarda özgüven gelişimi ve aile

  Anne ve baba çocuğunun gözünün içine bakar ve şöyle:“Seninle gurur duyuyoruz ve bunun için hiç bir şey yapmana gerek yok.”
 • Umudu olanlarda yaşama enerjisi artıyor

  Umudu olanlarda yaşama enerjisi artıyor

  Kuzey Kore ve Kuzey Vietnam esir kampları üzerinde bir takım psikiyatrik incelemeler yapılmış.
 • Aldat-ma...

  Aldat-ma...

  Öyle bir noktaya geldik ki her canlının bir gün ölümü tadacağı gerçeği gibi her kadının da aldatılabileceği gerçeği kabul edilir oldu. Adriana Lima’dan Hülya Avşar’a, Hillary Clinton’a kadar kimler kimler…
 • Sorun çözme tekniği

  Sorun çözme tekniği

  Hz. Ali der ki: 'Senin ilacın sende olduğu halde bilmiyorsun. İlletin de yine sende olduğu halde görmüyorsun. Sen kendini küçük bir cisim sanırsın. Halbuki büyük alem sende saklıdır, bilmiyorsun.'Sevgili okurlarım;

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler