6570 sayılı kanun ve Borçlar Kanunu’na göre mal sahibinin ihtiyaç duyması halinde kiracısından evini tahliye etmesini isteyebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi ve dava açılması gerekmektedir...

Genellikle bu yöntemle tahliye işlemleri uzun bir yargı sürecine takılmakta, tahliye işleminin uzaması zaman zaman mal sahiplerinin mağduriyetine sebep olmaktadır. Ancak ev sahibi daha önce kiracıdan evi belli bir tarihte tahliye edeceğine dair tahliye taahhütnamesi almışsa,kiracının bu tarihte evi boşaltması gerekmektedir. Başka bir deyişle tahliye taahhütnamesi kiracıyı, kiraladığı gayrimenkulden tahliye etmenin en masrafsız, kolay, hızlı ve etkili yoludur. Çünkü kiracı kendi bağımsız iradesiyle beyan ettiği tarihte gayrimenkulü tahliye edeceğine söz vermektedir. Tahliye taahhütnamesinin amacı ileride ev sahibi ve kiracı arasında doğabilecek anlaşmazlığı, öncesinde çözmektir.

Tahliye Taahhütnamesi Düzenlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Ev sahibinin de, kiracının da mağduriyet yaşamaması ve tahliye taahhütnamesinin amacına ulaşabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.


1. Öncelikle tahliye taahhütnamesi ile kira sözleşmesinin tarihi aynı olamaz. Kira kontratı imzalanıp, üzerinden makul bir süre geçtikten sonra tahliye taahhütnamesi imzalanabilir. Çünkü daha erken imzalanan tahliye taahhütnamelerinde, kiracının baskı altında olduğu, taahhütnameyi özgür iradesiyle imzalamadığı kabul edildiğinden taahhütname geçersiz olur. Ancak, kiracı evde oturuyor ama kira sözleşmesi sonradan yapılıyorsa, bu durumda tahliye taahhütnamesi de aynı anda yapılabilir.


2. Kiracının mağdur olmaması için boş tarihli kira taahhütnamesi imzalanmamalıdır. İmzalanması halinde ev sahibi buraya keyfi bir tarih yazarak, kiracıyı bu tarihte evi boşaltmak zorunda bırakabilir.


3. Tahliye taahhütnamesi mutlaka yazılı olarak düzenlenmeli ve eksiksiz olmalıdır. Tahliye taahhütnamesi noter onaylı düzenlenebileceği gibi kiracının kendi el yazısı ile de düzenlenebilir. Ancak noter onaylı olması daha hızlı sonuç alınabilmesini sağlayacaktır.


Ayrıca, ev sahibinin tahliye taahhüdünün uygulanması konusunda dikkat etmesi gereken nokta; tahliye taahhüt süresi dolduğunda kiracı evi boşaltmazsa en geç bir ay içerisinde icra takibini başlatmaktır. Çünkü bu süre geçtiğinde tahliye taahhütnamesi geçersiz kalacaktır.

Sonuç olarak;


Kiracının oturduğu evi, belirli bir tarihte boşaltacağını önceden özgür iradesiyle belirtmesine yarayan tahliye taahhütnamesi; her iki tarafın da sorun yaşamaması için kira kontratından farklı bir tarihte (kiracı bir süredir evde oturuyorken), mutlaka belirli bir tarih belirtilerek, yazılı ve mümkünse noter onaylı olarak düzenlenmelidir.


Kiracının taahhüt ettiği tarihte evi boşaltmaması durumunda, en geç bir ay içerisinde icra takibi başlatılmalıdır.


Tüm bunlara rağmen yaşanabilecek anlaşmazlıklarda sulh hukuk mahkemeleri yetkilidir.
Serdar Sevinç


Benzer Yazılar

 • Değerli konut vergisi yeniden düzenlenecek!

  Değerli konut vergisi yeniden düzenlenecek!

  TBMM'den 5 Aralık'ta geçen ve 7 Aralık'ta onaylanıp yürürlüğe giren "değerli konut vergisi" yeniden düzenlenecek. Kararın AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) alındığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, değerli konut vergisinin…
 • Hisseli gayrimenkul nedir?

  Hisseli gayrimenkul nedir?

  En basit tanımıyla hisseli gayrimenkul tapusunda birden çok kişinin payı olan gayrimenkul demektir. Bu tapuda tüm hisse sahiplerinin isimleri yazılıdır.
 • Ödenmeyen aidatlarda işin boyutu büyüyebilir

  Ödenmeyen aidatlarda işin boyutu büyüyebilir

  Apartmanlarda ya da siteler, ortak kullanım alanları, sosyal olanaklar, apartman görevlisi ve güvenlik gibi giderler için her daire, aylık aidat ödemek zorunda.
 • 1 milyonluk evler 500 bin TL'ye kadar düştü! İşte detaylar...

  1 milyonluk evler 500 bin TL'ye kadar düştü! İşte detaylar...

  Ev sahibi olabilmek için en uygun fiyatlı konutları araştıran vatandaşlar için müjdeli haberimiz var. İcra daireleri tarafından satışı gerçekleştirilen konutlar yarı fiyatına satılıyor. Haciz uygulanan konutların fiyatları dikkat çekiyor.
 • İkinci El Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  İkinci El Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Ancak ister yeni bir konut olsun ister ikinci el, mutlaka ev alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. peki, ikinci el konut alırken nelere dikkat etmek…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler