Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sanayi üretiminde her şey yolunda mı?

Türkiye İstatistik Kurumu 8 Eylül 2017 günü temmuz ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Bu verilere göre sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2.3, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 14.5 artmış görünüyor. Özellikle imalat sektörü verilerinde aylık artış yüzde 2.2, yıllık artış ise yüzde 16...

 

Bu veriler sanayi üretiminde geçen yıla göre önemli artışlar olduğunu gösteriyor. İlk bakışta her şey yolunda gibi bir görünüm var. Ama söz konusu verinin analizinde kullanılan metodolojiye baktığımızda değerlerin tutar olarak alındığını, miktar olarak alınmadığını görüyoruz. Yani değerlerin hesaplanmasında fiyat faktörü devreye girmiş.

O zaman fiyatların bu değerleri ne kadar etkilediğini anlamak için yurtiçi ÜFE verilerine bakıyoruz. Temmuz ayında yüzde 3.96 aylık, yüzde 15.45 olarak da yıllık fiyat değişimi yaşanmış. Dolayısıyla üretimdeki bu yükselişin arkasındaki faktörlerin başında yurtiçi ÜFE değişimi geliyor.

Bu verileri beraber değerlendirdiğimizde, enflasyona yakın bir sanayi üretim artışı olduğunu görüyoruz. Böyle bir durumda reel olarak önemli bir artış olduğunu söyleyemiyoruz.

Yurtdışından, özellikle Almanya’dan gelen açıklamalar, dönem dönem Rusya’dan gelenler ile birleştiğinde oyunun öyle kolay olmadığını, Türkiye’ye söz dinletebilmek için gerektiğinde ticaretin bile silah olarak kullanılabileceğini görüyoruz.

Bu tür konulara karşı askeri gücümüzün caydırıcı olması şart. O zaman bölge ülkelere yapılacak ticaret yapmayın şantajlarına bile önemli bir güç olarak karşı çıkabiliriz. Devlet, Batı’da ticareti koruyan bir unsur. Her türlü kurumuyla buna hizmet veriyor. Bizde ise nedendir bilinmez ama bu konuda hâlâ katedeceğimiz çok yolumuz var. Son yıllarda ciddi mesafeler alınmasına rağmen.

Kendimize yeni pazarlar bulmalıyız. Barışçıl politikaların güçlü askeri caydırıcılıkla sağlanabileceğini unutmadan.
O zaman bizim ürünlerimizi alabilecek ülkeler karşımıza suni bahaneler çıkarmayacaklar. Hammadde üretiminde millileşemezsek ileride hammadde satan ülkelere mahkum olmamız kaçınılmaz.

Son söz; know how üretmeliyiz, teknoloji üretmeliyiz, bilgi üretmeliyiz.

Sevgilerimle

Ekonomist Danışman

Hikmet Baydar

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

  Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

  Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.
 • Sanayi üretim verileri hangi mesajları içeriyor

  Sanayi üretim verileri hangi mesajları içeriyor

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son açıklanan verilere göre takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sanayi…
 • Yeni makro veriler reel sektöre ne mesajlar veriyor?

  Yeni makro veriler reel sektöre ne mesajlar veriyor?

  Gerek TCMB, gerekse TÜİK bir dizi veriler açıkladı. Bu veriler bizlere ne mesajlar veriyor, sırasıyla bakalım:
 • AVRO mu USD mi?

  AVRO mu USD mi?

  Eur/Usd paritesi analizine baktığımız period çok önemlidir. Kısa vade baktığınız zaman aşağı, biraz daha orta vade baktığımız zaman daha aşağı, ancak daha uzun vade baktığımızda belki çok az aşağı ancak…
 • Piyasalardaki hareketliliğin arka perdesi- Hikmet Baydar

  Piyasalardaki hareketliliğin arka perdesi- Hikmet Baydar

  Son zamanlarda TL sepet bazında önemli değerler kaybetti. Ekonomik veriler sebebi konusunda hiç tatmin edici veriler vermiyor. Konu daha çok ekonomi dışı sebepler gibi görünüyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN