Rusya ile Çin arasında ilk 'dolarsız' ticaret 2019'da!

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dimitriev, fonun 2019 yılında Çin ile ilk defa ulusal para birimleriyle ticari işlem yürüteceklerini açıkladı.

Dimitriev, illk alışverişlerin 2019 yılının başında yapılacağını belirterek, Çin Kalkınma Bankası ile mevcut değeri 10 milyar dolara tekabül eden Çin Yuanı tutarında bir fon üzerinde anlaştıklarını söyledi ve Çin'in Heilongjiang bölgesinde bir yerel fon oluşturulduğunu ifade etti.

Doğu Ekonomik Forumu'nda konuşan Dimitirev projelerin hali hazırda değerlendirildiğini, ilk yatırımların 2019 yılında gerçekleşeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2016 yılında yaptığı bir açıklamada Rusya ve Çin'in yabancı pazarlara bağımlılığı azaltmak için yerel para birimleriyle ticaret yapabileceğini söylemişti.

2015 yılından beri düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu, Rusya'da düzenlenen en büyük forumlardan biri. Forum, Rusya'nın Uzak Doğu ticaretine ivme kazandırmayı ve Rusya ile uluslararası yatırımcılar arasındaki bağlantı kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

Benzer Yazılar

 • Putin'den düşen uçak açıklaması!

  Putin'den düşen uçak açıklaması!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de düşen Rus uçağıyla ilgili açıklama yaptı. Putin, "Rus uçağını İsrail vurmadı" ifadelerini kullandı
 • Piyasalar yön arayışında

  Piyasalar yön arayışında

  Küresel piyasalar, veri takviminin zayıf olmasının etkisiyle karışık bir seyir izlerken, yurt içinde bugün perakende satış ve konut fiyat endeksleri takip edilecek.
 • Çin tarifesinin altına etkisi!

  Çin tarifesinin altına etkisi!

  Altın fiyatları, yatırımcıların Trump yönetiminin Çin'e yönelik ek tarife kararının etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte düştü.
 • Trump'ın Çin talimatı!

  Trump'ın Çin talimatı!

  ABD Başkanı Trump'ın talimatıyla, 5 bin farklı ürünün yer aldığı ve toplam değeri 200 milyar dolar olan Çin menşeli ürünlere 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 gümrük vergisi uygulanmaya başlanacak.
 • Merkez Bankasının faiz kararı belli oldu

  Merkez Bankasının faiz kararı belli oldu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısının ardından Merkez Bankası faizi 6.25 puan arttırdı ve yüzde 17.75'ten yüzde 24'e taşıdı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN