Warwick Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada mutluluğun, çalışanların verimliliği üzerindeki olumlu etkisi bir kez daha kanıtlandı. %12’lik kesim kesinlikle mutluluğa bağlı verimlilik gösterirken mutsuz hisseden %10’luk grup da verimsiz.

Araştırmayı yapanlar kısa ve net bir şekilde özetliyorlar: “İnsanın mutluluğunu verimlilik üzerinde çok büyük ölçüde pozitif etkiye sahip. Pozitif duygular insanoğlunu canlandırıyor.”


Liderlere, yöneticilere mutlu ve sağlıklı çalışanların daha iyi performans gösterip göstermediği sorulduğunda açıkça ve kesinlikle evet diyorlar (hatta araştırma öncesi). Ancak, çalışanların bütünsel sağlığı ve mutluluğuna sistematik bir şekilde yatırım yapıp yapmadıkları sorusuna yanıtları genellikle “hayır” ya da “biraz”.

 

Verimlilik ve bağlılıkla çalışanların mutluluk ve sağlıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan pek çok geniş çaplı güvenilir araştırma var; bunlar liderliğin kişisel görüşleriyle de örtüşüyor. Peki bu durumda neden yönetim ekipleri hemen bu konuyu önceliklendirmiyorlar ya da bir CHO (Chief Happiness Officer) atamıyorlar?
Maalesef cevabı bilmiyoruz. Yapabildiğimiz tek şey bu tür araştırmaları önlerine koymak ve yönetimleri harekete geçme konusunda cesaretlendirmek. İnsan pozitif hissettiğinde beyni çok daha iyi çalıştığı için mutlluluk verimliliği arttırıyor. Kişi mutluyken çok daha yaratıcı ve problem çözmede çok daha iyi oluyor. Başka br çalışma da işçilerin mutluyken çok daha işbirliği içinde olup ortak hedefler doğrultusunda çalıştığını ortaya koyuyor.


Şimdiye kadar yazılanlar sizi ikna etmediyse belki bu eder. Çalışmada yer alan Profesör Andrew Oswald Amerika’nın en büyük firmalarından biri olan Google’dan örnek veriyor: “Google gibi çalışanlarını destekleyen ve memnuniyetlerine yatırım yapan şirketler sonuçlarını görüyorlar. Google %37’lik yükselme oranıyla çizgisini koruyor. Çalışanların mutluluğuna yapılan yatırımların geri dönüşü bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek.” Özellikle Google’ın çalışanlarının mutluluğu ve sağlığı için izlediği uygun ve etkili yollar takdire değer.


Liderler ve yöneticiler için iyi haber şu ki çalışanların mutluluğu konusunu kulak arkası eden pek çok yönetim anlayışı, bunu dikkate alanlar için büyük bir rekabet avantajı oluyor. Google, en değerli varlığı/kaynağı olan çalışanlarına yatırım yaparak pek çok alanda pazar lideri olarak bunun en mükemmel örneğini sunuyor.

Kaynak: Wellable Blog


Benzer Yazılar

 • Tarımda çözüm verimlilik ve teknolojide - Zeynep Dereli

  Tarımda çözüm verimlilik ve teknolojide - Zeynep Dereli

  Bugün dünyadaki 8 milyar ve Türkiye’deki 80 milyon insanı sağlıklı, doğal - hatta organik ve verimli bir tarım ile beslemek için tek bir çıkar yol var: Teknoloji…
 • İş değiştirme artıyor aidiyet duygusu azalıyor!

  İş değiştirme artıyor aidiyet duygusu azalıyor!

  1960’lardan beri çalışan bağlılığı hem yöneticiler hem de araştırmacılar için en heyecan verici konulardan biri olmaya devam etmektedir.
 • Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Özellikle kışa girerken bağışıklık sistemimiz daha da önem kazanıyor. Hayat kalitemiz üzerinde çok fazla etkisi var. Peki, bağışıklık sistemi deyince aklınıza neler geliyor? Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı olmak, kolay…
 • Erkekler neden aldatır?

  Erkekler neden aldatır?

  “ANGELINA JOLIE BİLE ALDATILIRSA.... BRAD PITT BİLE ALDATIRSA....” diye başlayan düşünce ve konuşmalara başlamadan önce bunu okuyun...
 • Şükür ve takdir için 7 neden

  Şükür ve takdir için 7 neden

  Google’ın yöneticilerinden Chade-Mang Tan’ın “Kendini İçinde Ara” kitabında Stresle Başa Çıkabilmek İçin Genel Prensipler bölümünde stres yaratan duygularla ilgili dört ana prensip yazmış. En başında da “Ne Zaman Acı Çekmediğini…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler