Son zamanlarda mutlaka karşılaşmışsınızdır. Mindfulness, nedir bu mindfulness zihni verimli kullanabilme sanatı deniliyor.

Neye yarıyor, çok zor mu? Bir eğitmene ihtiyaç var mı? Bireysel olarak kendi başımıza yapabilir miyiz? Her zaman yapılabilir mi?

Günün uzun bir zamanı ofisimizde geçiyor. Kurumsal hayattan tecrübelerime dayanarak o uzun saatler içinde bitmesi gereken işler, hele ki aciliyeti yoksa ertesi güne kalır. Bazen bu süre günlerce uzar araya başka işler girer. Nedense odaklanamaz o görevi bitiremeyiz. Ofis saatleri sonunda hiç bir şey yapmadığınızı fark ederiz. Potansiyelimizden daha düşük bir performans mı sergileriz.

Yıllarca kurumsalın çalışanı olarak bu durumu oldukça sık yaşadığıma şahit olmuşumdur. Bu durumu yaratan etkenleri bilmek en önemli nokta. Mindfulness bu konuda size nasıl bir yarar sağlayacak. Dikkatiniz dağıtacak etkenleri öğrendikten sonra, düzenli pratiklerinizle odaklanma süreleriniz artacak ve anda kalarak dün yarın düşünmeden işinizdeki veriminizin arttığına şahit olacaksınız. İş hayatınızda verimliliğiniz artacak.

Mindfulness kurumsal ve sosyal hayat dışında, kanser tanısı konmuş hastalar, diyabet, sırt ağrıları, fibromiyalji (ağrı hastalığı) çöl yak hastalığı, kronik yorgunluk ve hassas bağırsak tedavilerinde kullanılıyor.

Yapılan uygulama nefesleri sayarak nefese odaklanmayla başlar. Nefese odaklanan kişi zihnindeki dağınık düşünceleri nefese odaklar. Mindfulness hiçbir şey düşünmemek değil, düşünceyi ve zihni fark etmektir. Fark edip ana odaklanabilmek başarabildiğimiz andır. Duygularımız bizi yönetiyor. Hayatın içinde karşılaştığımız zorlu bir durumda ilk hissiyatla tepki vermemeyi öğrenme sanatı diyebilirim. Anda yaşanan duyguyu bedensel fark edip durmayı öğrenmek. Trafikte sıkıştığınızda bunaldığınızda bir an durup belki direksiyonu ellerinizdeki hissiyatına fark etmek, kalp atışınız, nefesiniz derken dürtüsel çıkacak ilk tepkiyi durdurmayı başarmak.

Bunu kendi kendimize yapabilmek için öncelikle bir uzmandan destek almanızı tavsiye edebilirim. Artık yaygınlaştığı için kişisel olarak katılabileceğiniz seminerlerin yanında, insan kaynaklarından bu eğitimi şirket çalışanları için talep edebilirsiniz.

Şu anda olmayı hatırlamak, şu an her ne oluyorsa farkında olmak. Hepsi bu...


Benzer Yazılar

 • Zihin uyurken çalışmanın zorluğu!

  Zihin uyurken çalışmanın zorluğu!

  Aslında güne çok istekli başlamıştın, ancak akşamdan kalma bir takım sorunların olduğunu fark ettin. Çünkü “Güzel bir gün, geceden başlar” diye ısrar eden bir psikoloğun etkisi altında kalman an meselesi.
 • Geceleri yaptıkların hayatına şekil verir!

  Geceleri yaptıkların hayatına şekil verir!

  Sevgili dostlar, Hepimizin gün içinde türlü türlü işleri ve uğraşları vardır. Kimimiz okullarda dirsek çürütür, kimimiz işlerinde ter akıtır.Kimimiz evinde yorucu ev işlerinde,kimimiz bir şantiyede tozun toprağın içinde debelenir.
 • Finansal astroloji: Gökyüzünde Boğa Yeni Ay’ı var!

  Finansal astroloji: Gökyüzünde Boğa Yeni Ay’ı var!

  Boğa burcu madde ile alakalıdır yani beş duyumuz ile algıladıklarımızla. Bolluk, bereket dilekleriniz için, dünyaya ait her şey için özel bir gün.
 • Finansal astroloji: Zümrüd-ü Anka

  Finansal astroloji: Zümrüd-ü Anka

  Bundan böyle pazar yazılarımı artık cumartesi akşamından okuyabileceksiniz, haftada 7 gün çalışmayı bünyem kaldırmadı ve hayır dedi. Satürn Oğlak burcunda seyrine başladığından bu yana  sabah erken saatlerde çalışmaya başlamak ya da gece yarısına kadar…
 • Finansal astroloji: Dengesiz bir hafta. Dikkat!

  Finansal astroloji: Dengesiz bir hafta. Dikkat!

  18 Mart Çanakkale Zafer Bayramı hepimize Kutlu Olsun.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler