Meral Kaya

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mindfulness zihni verimli kullanabilme sanatı!

Son zamanlarda mutlaka karşılaşmışsınızdır. Mindfulness, nedir bu mindfulness zihni verimli kullanabilme sanatı deniliyor.

Neye yarıyor, çok zor mu? Bir eğitmene ihtiyaç var mı? Bireysel olarak kendi başımıza yapabilir miyiz? Her zaman yapılabilir mi?

Günün uzun bir zamanı ofisimizde geçiyor. Kurumsal hayattan tecrübelerime dayanarak o uzun saatler içinde bitmesi gereken işler, hele ki aciliyeti yoksa ertesi güne kalır. Bazen bu süre günlerce uzar araya başka işler girer. Nedense odaklanamaz o görevi bitiremeyiz. Ofis saatleri sonunda hiç bir şey yapmadığınızı fark ederiz. Potansiyelimizden daha düşük bir performans mı sergileriz.

Yıllarca kurumsalın çalışanı olarak bu durumu oldukça sık yaşadığıma şahit olmuşumdur. Bu durumu yaratan etkenleri bilmek en önemli nokta. Mindfulness bu konuda size nasıl bir yarar sağlayacak. Dikkatiniz dağıtacak etkenleri öğrendikten sonra, düzenli pratiklerinizle odaklanma süreleriniz artacak ve anda kalarak dün yarın düşünmeden işinizdeki veriminizin arttığına şahit olacaksınız. İş hayatınızda verimliliğiniz artacak.

Mindfulness kurumsal ve sosyal hayat dışında, kanser tanısı konmuş hastalar, diyabet, sırt ağrıları, fibromiyalji (ağrı hastalığı) çöl yak hastalığı, kronik yorgunluk ve hassas bağırsak tedavilerinde kullanılıyor.

Yapılan uygulama nefesleri sayarak nefese odaklanmayla başlar. Nefese odaklanan kişi zihnindeki dağınık düşünceleri nefese odaklar. Mindfulness hiçbir şey düşünmemek değil, düşünceyi ve zihni fark etmektir. Fark edip ana odaklanabilmek başarabildiğimiz andır. Duygularımız bizi yönetiyor. Hayatın içinde karşılaştığımız zorlu bir durumda ilk hissiyatla tepki vermemeyi öğrenme sanatı diyebilirim. Anda yaşanan duyguyu bedensel fark edip durmayı öğrenmek. Trafikte sıkıştığınızda bunaldığınızda bir an durup belki direksiyonu ellerinizdeki hissiyatına fark etmek, kalp atışınız, nefesiniz derken dürtüsel çıkacak ilk tepkiyi durdurmayı başarmak.

Bunu kendi kendimize yapabilmek için öncelikle bir uzmandan destek almanızı tavsiye edebilirim. Artık yaygınlaştığı için kişisel olarak katılabileceğiniz seminerlerin yanında, insan kaynaklarından bu eğitimi şirket çalışanları için talep edebilirsiniz.

Şu anda olmayı hatırlamak, şu an her ne oluyorsa farkında olmak. Hepsi bu...


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler