Surrey bölgesinin başkenti; Kingston Upon Thames’da gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kinston Bridge’den meydana,pazaryerine ve alışveriş merkezine doğru yürürken; tarihi binaların arasındaki dar taş geçitlerden geçmek sizi tarihte bir yolculağa çıkarabiliyor. Nehir kenarından geçip, Antik Pazar meydanına çıktığınızda, mutfak alışverişinizi, organik meyve,sebze ve doğal et, balıklarınızı alarak tamamlayabilirsiniz. Bu arada alışveriş yaparken burnunuza kokular gelecek,ve kokuları takip ettiğinizde sokak lezzetleri ile karşılacaksınız. 02Dünya mutfaklarından değişik lezzetler tadabilir,Antic meydandaki cafelerde kahvelerinizi yudumlarken hayallere dalabilirsiniz.

Kingston Antic pazar meydanında, Kraliçe Anne’nin yaldızlı heykelini ve aynı meydanda çok farklı özel heykelleri bir arada görebilirsiniz.Orjinal hediyelikler arıyorsanız, meydan daki tarihi binanın içinde çok özel el emeği ürünler bulabilirsiniz.

Diğer taraftan biraz mola vermek isterseniz güneşi 

 

03

gördüğünüz an şezlonglara kendinizi atıp,güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Meydan daki mağazalardan;eğer indirim dönemine denk gelirseniz uygun fiyatlarla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 Antik Pazar Meydanıyla alışveriş merkezinin arasında 

04

kalan, tarihi All Saints Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.All Saints Kilisesi 1120 yılında inşa edilmiş,tarihi bir kilisedir. Eğer şanslıysanız, ziyaretiniz sırasında özel konsere denk gelip, müzik şölenini dinleyebilir,cafesinde çayınızı yudumlayıp tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Siz tarihte yolculuk yaparken, çocuklarınız kilisenin bahçesine kurulan şişme top havuzları ve büyük kaydıraklarda eğlenebilirler.  Çocuklarımızın vazgeçilmezi atlıkarınca, çocuklarımıza neşeli vakitler geçirtmek için her daim Antik meydanda bulunuyor.

05

06Antik meydandan çıkıp, Kingston High Street’te yürümeye devam ettiğinizde karşınıza Bentalls alışveriş merkezi çıkıyor. Bentalls, Boyner Mağazaları gibi;kadın-erkek-çocuk tekstil,aksesuar,oyuncak,ev tekstili,mobilya, tüm dünya markalarını bir arada bulunduran ve içinde dünya mutfağına ait cafelerin bulunduğu, zincir bir mağazadır.

07

 Bina içinde 75 ayrı mağaza, yaklaşık 1000 marka bulunmaktadır. Bentalls ,bir perdelik 
08Kingston High Street de gezerken özellikle, British Heart Foundation, Oxfam gibi ikinci el satan mağazaları görebilirsiniz. Size tavsiyem mutlaka bu mağazaları ziyaret etmenizdir, gerçekten çok temiz, az kullanılmış, çok uygun fiyatlara ürünler alabilirsiniz. Neredeyse evinizin tamamını bu eşyalardan oluşturabilirsiniz.Çok özel,fashion,markalı tekstil ürünleri de bulabilirsiniz. dükkanı satın alan Frank Bentall tarafından 1867 yılında kurulmuş. Londra’nın dışındaki en büyük mağaza ünvanına sahiptir. Şu anda Fenwick grubuna ait bir işletmedir.

High Street’ten çıktığınızda karşınıza büyük, Primark mağazası çıkacak. 09Dublin merkezli İrlandalı, moda perakende mağazasıdır. LCW tarzında bir mağazalar zinciridir. Bir tam gününüzü burada geçirebilir, neredeyse 2-3 pound’a moda ürünler bulabilirsiniz. Kadın, erkek,çocuk,aksesuar,kozmetik,ayakkabı-çanta,oyuncak ve ev tekstiline ait aradığınız her şeyi buradan çok uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

10Ayrıca UK ‘da Poundland mağazaları ile de karşılaşıyorsunuz. Türkiye’de ki 1 milyoncu tarzında mağazalar zinciridir. 1990 yılında kurulmuş, hızlı tüketim ve bakkaliye ürünleri, elektrik malzemeleri, züccaciye ürünleri satan mağazalar zinciridir. Neredeyse her şeyi 1 pound’a alabiliyorsunuz. Mağazaya girdiğinizde ne alacağınızı şaşırıyorsunuz, genel tüm ihtiyaçlarınızı buradan temin edebilir, özellikle küçük hediyelik eşyalarınızı buradan temin edebilirsiniz.

Ayrıca, Aldi,Asda,Sainsburry ve Tesco gibi 11büyük zincir marketlerin tamamından alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Mutlaka hepsinde kampanyalı, indirimli ürünlere rastlayabiliyorsunuz. Özellikle tarihi yaklaşmış ürünlerin fiyatlarında indirim uygulanıyor. Her ürünün son kullanım tarihini görebiliyorsunuz, poşet içinde sebze ve meyvelerin bile son kullanma tarihi mevcut.

12Ve sanat olmadan olmaz, ünlü tiyatro salonu Rose Theatre’ da çok özel oyunlar ve konserler izleyebilirsiniz. Şehir içindeki Kingston Museum&Heritage Service gezebilirsiniz.13

 Old London Road üzerinde, David Mach tarafından yapılmış Out of Order isimli, İngiltere’nin sembolü telefon kulübelerinden yapılmış, değişik bir tasarımla karşılaşıyorsunuz. Genelde, turistler üzerine çıkıp resim çektiriyor. Old Street’den çıkıp, klasik İngiliz tarzı, çok güzel bahçeli evlere doğru ilerlerseniz, mahalle arasındaki kiliseleri, ünlü pubları ve antika eşyaları satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

 Kingston’da Dünya mutfağına ait tüm lezzetleri birada bulabileceğiniz sadece restoran ve cafelerden oluşan sokağında, Türk restaurantıyla karşılaşıyorsunuz. Cappadocia Restaurant’ta, doyurucu porsiyonlarından oluşan, lezzetli kebaplarıyla kebap özlemini fazlasıyla giderebilirsiniz.

14Kingston’da aradığınız her şey mevcut. Nehir kenarında yürüyüş yapıp, dünya mutfağına ait değişik lezzetlerden tadabilir, kültürel etkinliklere katılabilir, alışveriş heyecanını yaşayabilir ve sokak sanatçılarıyla müziğin ritmine kapılabilir ve günün yorgunluğunu Pub’larda atabilirsiniz. Tarihi ve modern hayatın iç içe geçtiği, huzurlu, mutlu bir kent, Kingston…

Londra ve çevresini gezip, görmeye ve yaşamaya devam ediyoruz…Kinsgton’dan sevgilerle…

15


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler