DOLAR 32,7682
EURO 35,0901
ALTIN 2456,996
BIST 10471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yeni iş düzeninde bize ne iyi gelir?

Kimimiz ofislerimize geri döndük, kimimiz halen evden çalışıyoruz. Kimimiz de ofise dönüş hazırlığı yapıyoruz.

Oldukça uzun bir süredir uzaktan çalıştık. Belki de halen daha aramızda buna devam edenler var.

Belirsizlik ve bilinmeyen içindeyiz.

“VUCA” iyice kendini gösterdi.

Volatility = Değişkenlik, Uncertainity = Belirsizlik, Complexity = Karmaşıklık, Ambiguity = Muğlaklık.

Kavram da global anlamda dönüşmüştü aslında:

Vision = Vizyonerlik, Understanding = Anlayış, Clarity = Açıklık, Agility = Çeviklik.

VUCA detayından öte özellikle, bu karantina sonrası dönemde adaptasyon için hepimize iyi geleceğini düşündüğüm noktaları 3 ana başlık altında toplayarak paylaşmak istiyorum:

1. Değişime açıklık

2. Öngörülü olmak

3. Duygusal dayanıklılık

Değişime Açıklık:

Yaşadığımız değişim global bir değişim. Yalnız değiliz, hepimiz benzer süreçlerden geçiyoruz. Öncelikle, bunu kabul ederek başlamak en temeli. Ancak, o zaman başta kendimize sonra çevremize destek olabiliriz. Son aylarda hayatımızda çok şey değişti; birçok farkındalık yaşadık. Önümüzdeki döneme de bu anlamda ne kadar çok öğrenme ve deneyim kazanma gözüyle bakarsak, zorlukları gelişim fırsatları olarak görebilirsek o kadar yaratıcı olabilir ve katkı sağlayabiliriz. Burada, etkili iletişim için bize faydalı olabilecek temel unsurlar; yüksek empati, etkin dinleme ve güçlü sorular sormak. Bunlara odaklanarak, ekipler arası ilişki ve işbirliğini kuvvetlendirmeye çalışabiliriz.

Öngörülü Olmak:

Hedef ve stratejileri yeniden oluştururken, potansiyeli ölçümlemek ve alternatif senaryolara göre planlama ve hazırlık yapmak bu dönemin en kritik yetkinliklerinden. Bunu yaparken de ilgili tüm koşulları gözden geçirmek, etki alanlarını tespit etmek ve sorumlulukları yeniden paylaşmak son derece önem taşıyor. Burada bize faydalı olabilecek temel unsurlar da üretilen tüm fikirlere değer vermek ve değerlendirmek; karşılıklı anlayış ve güven ortamı yaratmak. İnsanlar görülmek ve değer verildiğini hissetmek istiyor. Ekipler için bunu sık sık hatırlayarak; motivasyon, takdir ve bağlılığı özellikle bu dönemde daha çok önemsemek gerekiyor.

Duygusal Dayanıklılık:

Hem bireysel hem kurumsal olarak geçerli olan, bu dönem sıkça duyduğumuz bir kavram duygusal dayanıklılık. Duygusal dayanıklılık, özellikle zorlandıkça karşımıza çıkıyor; büyük değişim dönemlerinde güçlü olma ve ayakta kalma becerisi olarak tanımlanıyor. Bunu sağlayabilmenin temel unsurları ise olanı kabul etmek, umudunu yitirmemek, optimist yaklaşmak ve yapıcı olarak çözüm üretmek. İşte, bunun için de içinizdeki çocuğu görmek ve duymak son derece etkili. Gerçekten ne hissediyorsunuz, ne istiyorsunuz bunu kendinize sormak, kendinizi farketmek ve iç sesinizi dinlemek… Bunun için günde belki sadece 10-15 dakika bile kendinize özel vakit ayırarak, sadece kendiniz için bir şey yaparak duygu birikimini önleyebilir ve ihtiyacınız olan duygusal çevikliği sağlayabilirsiniz.

Zor zamanlarda bana da kişisel olarak iyi gelen, çok sevdiğim bir söz ile sonlandırmak istiyorum yazımı:

“Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği 3 şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak, istediği şey için var gücüyle dayatmak.” Paulo Coelho

Anda kalın, sevgiyle kalın.

Yeşim Gürdere Erman

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

https://ekonomidoktorunuz.com/yasam/zeigarnik-etkisi-ve-faydasi-20200603/

https://ekonomidoktorunuz.com/is-dunyasi/farkindaliga-rehberlik-profesyonel-kocluk-20200513/


YORUMLAR

Solve : *
9 ⁄ 3 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.