DOLAR 32,2247
EURO 34,9384
ALTIN 2418,495
BIST 10676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Emlakta kazanç fırsatlarını nasıl analiz etmelisiniz?

04.12.2019
A+
A-

Karşınıza kazanç fırsatı olarak çıkan işler gerçekten fırsat mıdır? Bir kazanç fırsatının fırsat olup olmadığını anlamanıza yarayacak şu yol haritasını uygulayın!

1. Bir kazanç fırsatı risklerinden hiç bahsedilmeden hayatınızın şansı olarak sunuluyorsa oradan hızla uzaklaşın. Finansın kuralıdır; yüksek getiri ancak yüksek risk alınarak elde edilebilir. 

2. Bir kazanç fırsatı size onu kişisel olarak test etmiş ve başarılı olmuş bir kişi tarafından sunulmuyorsa oradan hızla uzaklaşın. Bu tür fırsatları satmaya çalışan maaşla çalışan adamlara öyle bir fırsat varsa neden kendilerinin kullanmadığını sormalısınız.

3. Bir kazanç fırsatı alternatiflerine göre aşırı yüksekse oradan hızla uzaklaşın. Gerçek dünyada bu tür arbitraj imkanları çok nadiren oluşur. Piyasada çok sayıda profesyonel vardır ve fırsatlar arasında hızla hareket ederler, dolayısıyla size gelene kadar aşırı yüksek kazançların varlığını sürdürmesi zordur.

4. Bir kazanç fırsatını size sunan kişinin bireysel yetkinliğini her zaman sorgulayın. Sunulan fırsatın size finansal, hukuki, operasyonel ve rekabet boyutları da sunulmuyorsa oradan hızla uzaklaşın. Topal fırsatlardan bahseden kişiler gerçek profesyoneller olamaz.

5. Yüksek kazançlı fırsatların neden ve nasıl size gelebildiğini sorgulamalısınız. Akıllı iş fikirleri için para sunabilecek çok sayıda kurum ve kişi mevcuttur. Bunlar varken bu harika fırsatın size sunuluyor olması her zaman şüphelidir. Unutmayın bireyleri kandırmak kurumları kandırmaktan her zaman daha kolaydır.

6. Yüksek kazanç fırsatları size çok düşük bedellerle sunuluyorsa oradan hızla uzaklaşın. Bu kadar iyi fırsatlar karşılığında sizden üç kuruş yatırım istenmesi çok sayıda insanla birlikte kandırılacağınızın bir göstergesidir. Piyasada her zaman iyi bir fırsat için yeterli parası olan çok sayıda insan vardır.

7. Size sunulan yüksek kazanç fırsatları bir çıkış senaryosuna bağlı olarak elde edilecekse riskin üstlerine yıkılabileceği küçük ölçekli enayiler aranıyor demektir. Bir temeli olan reel kazanç fırsatları için hem fonlama hem de likiditasyon anlamında piyasada çok sayıda kurumsal yapı mevcuttur.

8. Yüksek kazanç fırsatlarının dayanağı olarak sunulan varsayımları incelerken geçmişin hiçbir şekilde geleceğin bir taahhüdü olamayacağını hatırlayın. Geçmiş yıllardaki oranlar gelecek yıllar için aynen kullanılamaz. Keza fırsata bağlı kur veya faiz gibi değişkenlerin tahmini için mutlaka profesyonel kurumların çalışmalarından faydalanın.

9. Yüksek kazanç fırsatlarının gelir yanının sözleşmeye bağlanmış işlemlerden oluştuğuna emin olun veya bağlanmamış olmasının riskini iyi değerlendirin. İyi bir fırsatın gelir ve gider tarafı ne kadar kesinlikle öngörülebiliyorsa o kadar iyidir. Belirsizlikler varsa gelir tahmininizi bir olasılık hesabıyla düzeltmelisiniz.

10. Yüksek kazanç fırsatları size “Bu iş ticarettir tabi ki riski olacak” filan gibi süper amatör cümlelerle sunuluyorsa oradan hemen uzaklaşın. Gerçek profsyoneller riskin yönetilebilir bir şey olduğunu bilir ve böylesine aptalca cümleler kurmazlar.

11. Yüksek kazanç fırsatlarını size “Şu kadar kişi kazandı” diye sunanlara hemen “Peki kaç kişi kaybetti?” sorusunu sorun. Üç kağıtçılar her zaman insanoğlunun hırsından ve egosundan faydalanarak aşırı vaatlerini sunarlar. Hırs ve ego risklere karşı körleşmenize ve vaat edilen fırsata kolayca inanmanıza yolaçar. Her zaman harika zekanıza güvenerek fırsat kaçmasın diye hızla vagona atlamak yerine istişare ederek değerlendirme yapmaya ve ortak aklın desteğini almaya önem verin. Profesyonellerin görüşlerini alın. Bu her zaman profesyoneller haklı olacak demek değildir, insanlar çoklukla fırsatları fark etme konusunda zayıftır ve alışıldık olana fazla sadıktır ama yine de siz tam gaz giderken birilerinin frene basıyor olması iyidir.


YORUMLAR

Solve : *
20 ⁄ 10 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.