Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ekonomide durgunluğun ayak sesleri!

Türkiye İstatistik Kurumu 15/02/2019 günü, Aralık 2018 perakende satış endekslerini açıkladı. Söz konusu bültene göre 2017 yılı Aralık ayına göre perakende satış hacmi %9.2 azaldı.

Burada dikkatimizi çeken önemli bir detay gıda dışı (otomotiv yakıtı hariç ) perakende satışlarında aynı dönemde %12.6 düşüş olmasıdır. Bu oldukça ciddi bir sorundur. Gerek enflasyonist bir ortamda gerekse hızlı bir nüfus artışının olduğu bir ülkede perakende satışların düşmesi pek de normal bir durum değildir.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi yıllık değişim oranı, Aralık 2018 [2015=100]

grafik.jpg

Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere aşağı yönlü ivme 2018 yılı başından beri devam etmektedir. Bu tablo bize iç piyasada ekonomik durumun ne olduğunu açıkça söylemektedir.

İç piyasadaki satış düşüşü ihracat ile kapatılamadığı takdirde, söz konusu firmanın nakit dengesini tutturması zora gireceğinden, taahhütlerini karşılamakta zorluklar çekeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Düşen cirolarla beraber kapanan kredi limitleri de firmanın önüne ciddi sıkıntılar getirebilir.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar

http://www.3-goz.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Finans piyasalarında neler oluyor - Hikmet Baydar

  Finans piyasalarında neler oluyor - Hikmet Baydar

    2001’de 0.6674 TL’den 1.4525 Türk Lirası’na kadar sert bir yükseliş gösteren dolar, 2008’e kadar gevşeme eğilimine girmişti.
 • 2019’da durgunluk olur mu?

  2019’da durgunluk olur mu?

  Bazı veriler piyasadaki gerçekleşmeleri açıklarken, bazıları gelecekle ilgili tahminlerimizi gözden geçirmemizi sağlar. Tüm dünyada piyasa kararlarında psikoloji inkar edilemeyecek kadar büyük öneme sahip.
 • Sanayi üretiminde gelinen nokta!

  Sanayi üretiminde gelinen nokta!

  Türkiye İstatistik Kurumu Ekim 2018 ayı sanayi üretim endeksini açıkladı.
 • İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  Bir işyerinin gerçekten büyüyüp büyümediğini gösteren en önemli göstergelerden biri istihdamdaki değişimdir. Eğer istihdamda artış varsa, işletmenin büyüdüğünü, eğer istihdamda azalma varsa, işletmenin daralma yaşadığını düşünmek pek de yanlış olmaz.…
 • Dış ticaret açığı rakamları sevindirdi!

  Dış ticaret açığı rakamları sevindirdi!

  TÜİK'in açıklamasına göre Ağustos ayında dış ticaret açığı 2.42 milyar dolar olarak gerçekleşti

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler