DOLAR 32,7682
EURO 35,0901
ALTIN 2456,996
BIST 10471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Para ve servet yaratmak!

Günümüzde yetişkin bireylerin en fazla zorlandıkları konuların başında “Para ile olan İlişki” geliyor.

Ne de olsa bize hiç kimse parayı nasıl yöneteceğimizi öğretmedi.  Öyle ki Bankacılık sektöründe çalıştığı ve günümüz şartlarında iyi maaşlar kazandıkları halde daha ay ortasına gelmeden borçlanmaya başlayan insanlarla çalıştıktan sonra, bu konuyu daha farklı yöntemlerle ele almaya karar verdim.

Bu şekilde gelen insanların birçoğunun da defalarca bilinçaltı ve enerji çalışmaları yaptığını ve artık gerçek anlamda çaresiz kaldıklarını gördüm, çünkü artık boyunlarındaki ilmek daraldıkça daralıyor ve bu kişiler nefes alamaz hale geliyorlardı.

Oysaki parayı yönetmek ve servet yaratmak akıllı davranılırsa size başarının, mutluluğun ve huzurun kapılarını kolaylıkla açacaktır.

Eğer Sizde bu yönde bir ferahlamaya ihtiyaç duyuyorsanız, bu yazımda anlattığım oldukça basit ve etkili yöntemleri kullanarak, sadece 3 ay içerisinde “BORÇLU” olmaktan çıkıp “BİRİKTİREN” moduna geçebilirsiniz.

O halde başlayalım.

Dünya üzerinde mevcuttaki paranın Sizce yüzde kaçı basılı (kağıt ve demir) paradır?

Genelde insanlar buna %70 gibi rakamlar veriyor ki bu doğru değildir.

Dünya üzerinde mevcut olan paranın sadece %7’lik bir oranı basılmış paradır. 5 Milyon dolarınız olsa ve bir gün bankaya gidip bu parayı çekmek istediğinizi söyleseniz, sizce bankaların bu kadar parayı bir araya toplaması ne kadar sürerdi? Bir düşünün.

Buradan yola çıkarak, öncelikle şunu anlamak çok ama çok önemlidir.

PARA bir enerjidir.

Önemli olan PARA ENERJİSİNİN size nasıl akacağını anlamanızdır. İşte size şimdi bunları tek tek anlatacağım.

DEĞER

Para enerjisi, DEĞER gördüğü yere akar. Paraya değer vermiyor, gelişigüzel harcıyor, çantanıza, cebinize tıkıştırıyorsanız, hesabınızı kitabınızı yapmıyorsanız, özellikle de kendinize değer vermiyorsanız, paranız kanatlanır, kuş oluuuuuur uçar, sizde arkasından bakakalırsınız.

Bir kişinin kendisine verdiği değeri parasının ve servetinin miktarına bakarak anlayabilirsiniz. Para harcama odaklılardan kendine değer veren, kendine yatırım yapan kişilere akar.

Asla paraya kıymet vermeyen, kendi sorumluluğunu alamamış, sürekli kaybeden insanlara borç para vermeyin. Bu kişiler paraya değer vermedikleri ve siz buraya yatırım yaptığınız için, paranın sizden uzaklaşmasını sağlarsınız.

YAPILACAKLAR:

Aylık Gelir – Gider tablosu.

Borçların yapılandırılması.

Gereksiz aylık ödemelerin, aboneliklerin kapatılması veya küçültülmesi.

Gereksiz genel harcamaların (kıyafet, mutfak ve kişisel bakım) kısıtlanması

Diğer taraftan sakince oturup, samimi bir şekilde elinize bir kağıt kalem alarak sizin için 10 adet değerinizi yazın. Sonrasında bunların içinden ilk 5’i sıralayın. Listeniz şu şekilde görünebilir:

Ailem / Finansal olarak özgür olmak / Layık olduğum şekilde iyi bir evde oturmak / Tatile gidebilmek / Çocuklarımı özel okulda okutabilmek.

Eğer aileniz sizin için öncelikli değer ise ve güzel bir evde oturmak veya bu evi satın almak gibi bir değeriniz varsa ve her sene onlarla birlikte güzel ve borçlanmadan bir tatil yapabilmeyi istiyorsanız eğer;

DEĞERLERİNİZE HİZALANARAK yaşamayı öncelik haline getirmelisiniz. Boş hayallerle veya başkalarını suçlayarak istediğiniz hayatı yaratmanız mümkün değil. Değerleriniz sizin için önemliyse bunları hayata geçirmek için sızlanmayı bırakmalı ve sorumluluk almalısınız. Her gününüzü sizin için önemli olan değerlerinizle hizalamalısınız.

BİRİKİM

Birikim yapmak veya sürekli harcamak 2 farklı Bilinç seviyesidir. Kendisine ve paraya değer vermeyen birisinden, para uzaklaşır. Gelebilir, fakat durmaz, gitmenin bir yolunu bulur. Eğer birikim için bir stratejiniz yoksa, para kendisini sana harcatmak için hiç beklemediğiniz anda harcamalar çıkarır.

Ne veya ne kadar biriktirdiğiniz önemli değildir, önemli olan biriktirme alışkanlığı, disiplin ve düzendir.

Duygusal olarak kaos içindeyseniz, para oradan kaçmanın yolunu arar. Para düzene akar.

Servet ve değerlerine uygun bir hayat istiyorsanız derhal biriktirmeye başlamalısınız. PARA PARAYI ÇEKER. Ve parayı tuttuğunuz yere daha fazla para enerjisi toplanır.

Parayı iyi yönetirseniz, organize olursanız, para size akar. Disiplinsizden disiplinliye, düzenliye akar.

Parayı HARCAMAK için biriktirmeyin. Örneğin; Bir ev almak, araba almak vb. Böyle yaparsanız, Siz PARA İÇİN çalışan konumuna gelirsiniz ve zaten harcama enerjisi yarattığınız için, siz paraya hizmet edersiniz. Oysa ki siz paranın patronu olmalısınız.

YAPILACAKLAR:

Eline geçen HER KAZANCIN %10 luk kısmını ayrı bir hesapta toplayın ve orada unutun. Bu hesaba MUCİZE, MUHTEŞEM, SERVET gibi isimler verin ve aç bile kalsanız bu paraya asla dokunmayın. Bu para burada biriktikçe nasıl da mucizevi bir şekilde çoğaldığına hayret edeceksiniz. İlerleyen zamanlarda, her şey yoluna girdikten sonra bu hesaptan kendinize sırf kendi zevkiniz veya değerinize göre hediyeler alabilirsiniz. Bu parayı asla bir ihtiyaca harcamayın. Her para geldiğinde bu miktarı bu hesaba aktarın. Geri kalan para ile sürecinizi yönetin.

Geri kalan para ile son ödeme tarihini beklemeden Elektrik, Kira, Su, Aidat gibi giderlerinizi ve borçlarınızı ödemeye başlayın.

DENGE

Finansal Zenginlik hayatın bir alanındaki servettir. Fakat hayatının diğer alanlarını dengeleyen insanların hayatına para daha kolaylıkla akar.

Nötr olmak çok önemlidir. Duygularını dengeleyen ve nötr olan kişiler kolaylıkla büyüyen servet yaratabilirler. Servetin ve kendine verdiğin değer arttıkça hayatına da bu seviyeden ve frekanstan insanlar girmeye başlar ve daha büyük olasılıklar konuşuldukça para da doğru orantılı olarak sürekli akmaya başlar.

Siz hiç Çok başarılı, servet sahibi insanların kaybedenlerle takıldıklarını, vakit geçirdiklerini görüyor musunuz? Aynı frekanslar birbirini çeker. Bu yolda ilerlerken, başarmış ve ileriye gitmiş insanlarla aynı ortamlarda olmayı deneyin, kısa zamanda farkı görmeye başlarsınız.

Kendi değerinizi arttırmak için öncelikli konularınızı halletmeniz gerekir.

Sizin için 3. Veya 4. Değerli işlerle günlük vakit öldürürseniz birincil değerlerinize ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Buna paralel paranız derhal azalmaya başlayacaktır.

YAPILACAKLAR:

Profesyonel bir Koç ile çalışarak Yaşam Çarkı genişlemesi için çalışmalar yapınız.
Duygu ve Davranış konuları için Kişisel Gelişim Eğitimleri alabilirsiniz.
Vaktinizi planlayınız.
Size katkıda bulunmayacak kimselerle ve boş işlerle vakit öldürmek yerine günlük küçük hedeflerle değerlerinize odaklanınız.
Her gün ama her gün pedalı çevirmeye devam ediniz, başta az bile çevirseniz etkisini göreceksiniz bunun özgüveni ile daha uzun süreli günlük pedal çevirmeye odaklanacaksınızdır.
Kendi değerlerinize ve kendi değerinize odaklanın.

NÖTR olmak nedir?

Başka insanları kendimizden üstün görmemek, aynı zamanda başkalarını küçümsememek. Aksi durumda tüm enerjimiz, değerimiz ve dolayısıyla para enerjimizi de bu kişilere akıtıyoruz. Kimseyi başınızın üzerine çıkarmayın ve kimseyi de aşağılamayın.

%100 KENDİNİZ OLUN. OTANTİK OLUN.

Başkaları ile kendinizi kıyaslamak, taklit etmek, hayranlık duymak sizi yavaşlatır. Kendi kimliğinizi bulup buna hizalanmanız gerekmektedir. Başkalarının dediklerine, yaptıklarına bakıp enerjinizi ve vaktinizi kaybetmeyin.

Değerlerinizle hizada, ve kendiniz için önemli olan şeyleri yaparak, Servet sahibi olabilirsiniz.

Kendinize hizalanın, KALPTEN ŞÜKRAN duyun, olan ve olmayan her şey için. Şükran ve minnet duyguları, NEŞE ve KEYİF Para mıknatısıdır.

Başkalarına yüklediğiniz anlamlardan özgürleştikçe, oluşan duygu yükleri dağılır, bu şekilde nötrlenebilirsiniz.

Önceliklerinizi de belirleyip buna göre yaşamaya başladıkça mucizeler hiç beklemediğiniz şekilde kendini göstermeye başlayacaktır.

İlham içinde ve şevkle, tatmin dolu, haz içinde bir hayat yaşamak istiyorsanız eğer, en sevdiğiniz şeyleri yapın. Ve bunları her gün yapın. Odaklanarak, hizalanarak ve minnet dolu bir kalp ile yapın. Başkalarına odaklandıkça enerjiniz ve dengeniz kaybolur, oysa aslolan nötr ve dengede kalabilmektir.

Her insanda LİDERLİK bulunmaktadır. Sadece bu potansiyel saklıdır ve belki de henüz açığa çıkmamıştır. Herkes kendi özünde bir MASTER, bir USTADIR. Bunu ortaya çıkaracak eğitimlere gidin veya kitaplar okuyun.

İş yapacağınız kişiler, parası olan, sözlerini tutan, samimi insanlar olsun.

Sevgimle,

Nihan Kemankaş

Zihinsel Dönüşüm ve liderlik Uzmanı ve Eğitmeni


YORUMLAR

Solve : *
12 ⁄ 6 =