Merhaba sporseverler. 2016 Avrupa Şampiyonasına 22 Haziran itibari ile veda ettik. Bizim için zor bir grup ve zor geçen bir turnuva oldu. Güzel tecrübeler kazandık. Deneyimlerimizi arttırdık ve eve götüreceğimiz bir sürü ödevimiz oldu. Şimdi hedefimiz Dünya Şampiyonası. Hiç ara vermeden bu turnuvada başarının uzun vadeliye dönüşmesi için hazırlıklara devam edeceğiz. Bizim için turnuvanın en büyük kazancı Emre Mor oldu.

 

Genç bir yeteneğimizi belki de Dünya yıldızı olacak bir oyuncumuzu çıkarmış olduk.

 

Kazanmanın ve kaybetmenin, Mutluluğun ve hüznün yer aldığı bir turnuvayı da böylelikle bitirmiş olduk. Son dakikada İrlanda’nın kafa golü olmasaydı son on altı takım arasına adımızı yazdırmış olacaktık. Futbol şansı bu seferlik yanımızda değildi.

 

22 Haziran maçları oynanmadan aşağıdaki Çek cumhuriyeti maç yorumumu yayımlamamaya karar verdim. Milli takımımızın son on altıya kalması ile yayımlamayıp biraz da tespitlerimin doğruluğunu sizlerle paylaşmak istiyordum. Bu sefer olmadı. Tahminimde yanılmıştım!


Bu seferlik olmadı fakat inancımı asla kaybetmedim. Tam destek, hep destek sloganı ile son maçımızda destan yazdığımız Türkiye - Çek Cumhuriyeti maç yazım ile sizleri baş başa bırakıyorum.

 “Biz bitti demedik”


Türkiye - Çek Cumhuriyeti maç analizi

Bundan üç dört gün evvel ispanya maçında üç gol yemiş, mağlup olmuş ve ağır eleştirilen bir takım vardı. Oyuncuları sosyal medyada linç ediliyor ve maçta seyirci önünde yuhalanıyordu. Bugün ise “işte bu” dedirten alkışlar tutulan övgüler yağdırılan bir milli takım görüyoruz. Sizce ne değişti? Bana göre hiçbir şey. Sadece son maçta inanan ve yürekten destekleyen taraftarlardan başka bir fark göremedim.


“İnanmak başarmanın yarısıdır.” Bu felsefe ile yola çıkan herkes başarılı olur. Olmaması için hiçbir neden yoktur. Benim merak ettiğim konu; içimizdeki İrlandalılar bu galibiyetimize ve attığımız gollere sevindi mi? Çok merak ediyorum. Sloganımız “Biz bitti demeden bitmez” diyerek yola çıkmıştık. Geldiğimiz nokta ise tam da bu şekilde. En iyi üçüncülerin gruplardan çıkma ihtimali olan bir turnuvada en iyi üçüncülüğü bu akşam oynanacak maçlardan sonra göreceğiz. Rakibimiz ise Galler olacak. Şampiyonadan önce Milli takımımızın Avrupa şampiyonu olacağını yazmıştım. Bunun yanında iki favori takım daha sıralamıştım. Şampiyonluğa olan inancımı son maçta son düdük çalana kadar hiç kaybetmedim. Keza son maçımızda müthiş bir galibiyet geldi ve en iyi üçüncü sıralamasına yükseldik. Şimdi bundan sonra ise finale çıkmamız beni şaşırtmayacak.

Umudunu kaybeden, teknik direktör ve futbolculara kadar ağır eleştiriler yapan taraftarlara sesleniyorum! Siz sevinmeyi hak etmiyorsunuz. Bu takıma inanmayanlar bu mutluluğu hak etmiyorsunuz. Ağır eleştirilerimden sonra maça geçecek olursak hızlı başlayan taraf bizdik.

Oyunu yönlendiren, pres yapan, ayağa oynayan bir takım izledik. Milli takım hep bu felsefe ile oynamak isteyen fakat bazı maçlarında bu isteklerini yerine getiremeyen bir takım hüviyetindeydi. Tam anlamıyla bir sistemimiz var mı? Açıklayamıyorum. Sistemin oluşması kısa vadede maalesef olmayacak. Ama milli takımın bir sisteme bağlı oynaması biraz zaman alacak. 

Kısa vadede sistem oyununu beklemiyorum. Sisteme dayalı oynamaya başladığımızda başarı ve başarılar arka arkaya gelecektir.

 

Çek Cumhuriyeti karşısında Fatih hoca neşteri vurdu, hızlı ve teknik kapasitesi yüksek oyuncularla başladı. Tespit doğru reçete doğru. Ben İspanya maçında da aynı kadroyu tercih etmesini beklemiştim. Bazen, insan umduğunu bulamaz. Son iki maçımızda oyun açısından umduğumuzu bulamamış gol dahi atamamıştık. Gurupta sıfır çekmiştik. Şimdi ise üç puan ve eksi iki averajla en iyi üçüncüler arasına girecek bir duruma geldik. Peki, milli takım en iyi üçüncü nasıl olur? İtalya İrlanda’yı Belçika İsveç’i mağlup ettiğinde yâda yenilmediği müddetçe biz son on altı takım arasına gireceğiz. Bu karşılaşmalar için benim tahminim şöyle;

 

İtalya 1 İrlanda 0 Belçika 2 İsveç 1 sonuçlarını bekliyorum. Bu ihtimaller tutmaz ise son olarak Macaristan milli takımının Portekiz karşısında galip gelmesini bekleyeceğiz. Mümkün mü? Bence mümkün. Bu üç ihtimalli durumda şansımız %33.33 tutar mı? Bence tutar. 

Son on altıdan sonra takımımız finallere kadar gider. Biz finale gideceğiz! Bunu bekliyor böyle görüyorum.
Bekle bizi Paris bekle bizi final tüm hızımızla geliyoruz.


Benzer Yazılar

 • Ah Beşiktaş vah Beşiktaş!

  Ah Beşiktaş vah Beşiktaş!

  Bir zamanlar bir mahallede zayıf, çelimsiz kendi halinde bir çocuk yaşarmış. Bu çocuk oturduğu evin penceresinden sokakta oyun oynayan çocukları seyredermiş.
 • Ziraat Türkiye kupası kuraları çekildi

  Ziraat Türkiye kupası kuraları çekildi

  Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final ve yarı final kuraları çekildi
 • Teröre karşı futbol tek yürek!

  Teröre karşı futbol tek yürek!

  Son günlerde ne tadımız kaldı ne de tuzumuz. Ne atılan gollere sevinebildik ne de maç seyreder olduk...
 • Türk futbolu Türk sporu!

  Türk futbolu Türk sporu!

  Türk Futbolu Çaresizlik içinde can çekişen kısa vadeli başarıya endeksli bir yapıdır.
 • Tribünlerde taraftar krizi

  Tribünlerde taraftar krizi

  Bölgesinde ‘Futbol ülkesi’ diye anılan, dünya yıldızlarının top koşturduğu Türkiye Süper Lig boş tribünlere oynanıyor. KPMG’nin araştırması, Galatasaray ve Fenerbahçe başta olmak üzere tüm kulüplerin yakındığı bu sorunu rakamlarla ortaya…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler