"ABD'de bütçe açığı 1 trilyon dolara ulaşabilir"

ABD'de federal hükümetin 2018 mali yılına ait kamu açığının 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

ABD Kongresi Bütçe Ofisinin (CBO) bütçe raporuna göre, ülkede federal hükümetin kamu açığı ağustos ayı itibarıyla 895 milyar dolara yükseldi.

Bir önceki mali yılın aynı dönemine kıyasla 221 milyar dolar (yüzde 33) artan bütçe açığı, ülke tarihinin en yüksek beşinci bütçe açığı olarak kayıtlara geçti.

ABD Kongresinin partiler üstü ekonomik araştırma kurumu CBO raporunda ayrıca federal hükümetin gelir ve giderleri arasındaki farkın, mali yıl sonu itibarıyla 1 trilyon dolara ulaşacağı öngörüsüne yer verildi.

Mali yılın 1 Ekim'de başlayıp bir sonraki sene 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de federal hükümetin her yıl verilen bütçe açıkları nedeniyle 21,3 trilyon doların üzerinde borcu bulunuyor.

Benzer Yazılar

 • Piyasalar yön arayışında

  Piyasalar yön arayışında

  Küresel piyasalar, veri takviminin zayıf olmasının etkisiyle karışık bir seyir izlerken, yurt içinde bugün perakende satış ve konut fiyat endeksleri takip edilecek.
 • Çin tarifesinin altına etkisi!

  Çin tarifesinin altına etkisi!

  Altın fiyatları, yatırımcıların Trump yönetiminin Çin'e yönelik ek tarife kararının etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte düştü.
 • Çinliler ABD'den vazgeçtiler!

  Çinliler ABD'den vazgeçtiler!

  Çinlilerin ABD’den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye’den alma kararı sonrası Çin’den gelen bir heyet, Türkiye’nin en büyük kuru üzüm ihracatçılarından olan Tariş Entegre Tesisleri'nde incelemelerde bulundu
 • Trump rahip açıklamasıyla halkından büyük alkış aldı!

  Trump rahip açıklamasıyla halkından büyük alkış aldı!

  ABD Başkanı Donald Trump, Evangelist liderleri Beyaz Saray'da düzenlenen akşam yemeğinde ağırladı. Trump, İzmir'de ev hapsinde bulunan Rahip Brunson hakkında da konuştu. Trump, "Rahip Brunson'ın serbest kalması için savaşıyoruz" dedi.
 • ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

  ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Rahip Andrew Brunson'ı serbest bırakmaması halinde NATO müttefiki Türkiye'ye yeni yaptırımlar getireceği ileri sürüldü.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN