Saygı Günenç

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İş yerinde mobbing adli suçtur

İş yerinde yaşanan her olay mobbing midir? Çoğu zaman mobbing ile çalışanlara zarar veren diğer davranışlar birbirinden ayrılamamaktadır. Psikolojik taciz yani yıldırma kavramı, çatışma ve şiddet birbirinden farklıdır.

Her çatışma mobbing sayılamayacağı gibi, şiddeti içeren bir davranış aynı zamanda mobbingi de yaşatmaktadır. Kavramları biraz daha ayrıntılı işlemek bu konuya açıklık getirecektir.

 

Çatışma: iki ya da daha fazla kişinin, belli bir konuda/konularda anlaşamamasıdır. Belli düzeyde çatışma işyerlerinde normal hatta farklı fikirleri beslediği için yararlıdır. Peki bunu mobbingden nasıl ayırabiliriz?

Mobbingi çatışmadan ayıran en önemli özellik; ahlak dışı olmasıdır. Bu sebeple de verilen zararın büyük olması “çatışma”dan diğer bir farkıdır. Üstelik bir taraf güçlüyse (statü, durum, şartlar) ve aynı ya da benzer baskıyı sürekli olarak uyguluyorsa bu kesinlikle mobbingdir.

 

Çatışma ortamında, doğrudan bir iletişim, ortak bir amaçla bir arada bulunma, karşılıklı düşündüklerini ifade edebilme söz konusudur. Mobbing ortamı; fikirler ön planda sunulmadan, çalışan statüsünün, rolünün vurgulandığı, düşmanca davranışların sergilendiği, gizli kayırmaların, taraf tutmaların, şahsi eziyetlerin yaşandığı ortamlardır.

 

Şiddet: Bağırma, küfür etme, isim takarak alay etme, tehdit, dayak, silahla yaralama, soygun, cinayet olaylarının hepsi şiddet olarak tanımlanır. Şiddeti içeren bir davranışı mobbingden nasıl ayırabiliriz?

 

BİREYSEL BAŞARI KARIN DOYURMAZ, EKİPTEN AYRILMAYIN. TIKLAYIN!

 

Şiddet içerikli davranışlar; saldırı, cinsel taciz, fiili taciz, küfürlü konuşma, saldırma, eşyaya ya da kişiye zarar verme şeklinde oluşurken, mobbing olarak tanımladığımız psikolojik davranışlar ağır suç teşkil etmemektedir. (istisnalar hariç) Yani eğer çalışan fiili taciz görüyorsa “bu mobbing midir?” diye düşünmemeli bu davranışın zaten suç teşkil edici olduğunu bilmelidir…

Saygı Günenç

Benzer Yazılar

 • Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  Meslek seçimi insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biri. Çünkü meslek seçimi kararınız tüm hayatınızı etkileyebilir. Kişiğinize, hayallerinize uygun olmayan bir seçim mutsuz bir iş hayatı ile birlikte hayallerinizin uçup…
 • İkili ilişkiler ve kariyerimizle ilgili yepyeni kararlar alabiliriz!

  İkili ilişkiler ve kariyerimizle ilgili yepyeni kararlar alabiliriz!

  İyi haftalar sevgili okurlar! 28 Mart Salı günü Merkür ve Satürn üçgen açısı oluşuyor, ciddi ve uygulamaya yönelik fikirlerimizle hedeflerimize odaklanabiliriz, aynı gün Koç burcunda bir Yeniay meydana geliyor, ikili…
 • İyi bir lise eşittir iyi bir üniversiteye

  İyi bir lise eşittir iyi bir üniversiteye

  Lise demek artık ön üniversite demek. Küresel beceriler kazandıran ve sıkı akademik eğitim veren bir liseye gitmeniz, size dünyanın önemli üniversitelerinin kapısını açıyor.
 • TSK eski pilotları alacak

  TSK eski pilotları alacak

  29 Ekim 2016'dan önce ayrılan pilotların ve bin saat üzeri pilot uçuşu olan subayların Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde yeniden istihdamı için başvurular, 6 Ocak 2017'ye kadar yapılabilecek.
 • DİTAŞ stajer mühendis geliştirme programı (PEP)

  DİTAŞ stajer mühendis geliştirme programı (PEP)

  Ditaş İnsan Kaynakları olarak 45 yıllık bilgi ve birikimimiz ile geleceğin mühendislerini yetiştirmek ve insan kaynağı oluşturmak amacıyla bu yıl Ekim ayında PEP Stajyer Mühendis Geliştirme Programı’nı başlattık.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN