Borsada ucuz hisseler nasıl bulunur?

Borsada ucuz kalmış hisseleri bulmak herkesin hayalidir fakat ucuz kalmış hisselerin bulunması ise hiç kolay değildir. Borsada ucuz kalmış hisseleri bulmada ise birçok metod vardır. Peki borsada ucuzlamış hisseleri nasıl tespit edeceğiz?

Borsada her ucuzlayan hisseyi almak borsada ucuz hisseleri bulmanın yolu değil. Öncelikle borsada ucuz hisseleri bulmanın ilk yöntemlerinden biri Beta analizi denenebilir. 

Beta Analizi ile hızlı hisseler nasıl bulunur?

Beta analizi ile endeksten hızlı ve yavaş hareket eden hisseleri bulabilirsiniz. 

Piyasalarda hareketlenme ve oynaklık arttığında “volatilite” kavramı daha sık duymaya başlanır.
‘Volatilite’nin borsadaki karşılığı hisselerin oynaklığıdır. Kimi hisselerin gün içindeki oynaklığı fazla iken kimi hisselerin oynaklığı azdır. Hisse ya da endekslerin oynaklığını ölçmeye yarayan gösterge ise “Beta”dır.

Beta nedir?


Beta değeri istediğiniz zaman aralığındaki günlük getirileri kullanarak endekse göre hesaplanır ve risk göstergesi olarak kullanılır. Beta 1'e yakın ise hisse ile endeks aynı şekilde hareket eder. Beta 1’den büyük ise hisse endeksten daha hızlı düşer veya yükselir. Beta 1’den küçük ise hisse endeksten daha yavaş düşer veya yükselir. Yani beta katsayısı bir hisse senedinin endekse karşı duyarlılığını göstermektedir.

Betayı örnek ile açıklarsak; Eğer bir hissenin betası 1 ise, endeksin yüzde 10 arttığı bir dönemde o hissenin yüzde 10 değer kazanması, endeksin yüzde 10 düştüğü bir dönemde ise o hissenin yüzde 10 düşmesi beklenir. Diğer taraftan, eğer bir hissenin betası 0.5 ise endeksin yüzde 10 yükseldiği bir dönemde o hissenin yüzde 5 yükselmesi, endeksin yüzde 10 düştüğü bir dönemde ise, o hissenin yüzde 5 düşmesi beklenir. Aynı şekilde bir hissenin betası 1.5 ise, endeksin yüzde 10 arttığı bir dönemde o hissenin yüzde 15 değer kazanması, endeksin yüzde 10 düştüğü bir dönemde o hissenin yüzde 15 düşmesi beklenir.

İkinci bir yöntem Fiyat kazanç Anlalizi

Fiyat / kazanç oranı nasıl bulunur?

Bu oran,işletmenin her 1 TL’ lık karına karşılık, yatırımcının kaç TL ödemeye razı olduğunu gösterir.Büyüme potansiyelleri yüksek, geleceği parlak kuruluşlarda bu oran yüksek çıkar. Şirketin piyasa fiyatının, hisse başına kazanca bölünmesi ile bulunur. Yani önce hisse başına kazancı bulmanız gerekir.Şöyle bulabilirsiniz:

Hisse başına kazanç = Net kar / Hisse sayısı

01.Ocak.2005 tarihinden itibaren bir çoğunuzun bildiği gibi hisse senedi fiyatlarından üç sıfır atıldı.Dikkat etmişseniz rüçhan hakkı kullanma fiyatı İMKB’ nın sitesindeki sermaye artırımı ölümünde 1 YTL olarak belirtilmeye başlandı.Ayni şekilde eskiden 1 lot = 1000 adet iken 1 lot = 1 adet olarak eşitlendi. Böylece altı sıfır atılmış oldu.
İMKB ye gönderilecek bilançolarda YTL olarak gelmeye başladı.Yatırımcının zihni biraz karışmaya başladı. Örneğin yukarıda verdiğimiz basit bir fiyat kazanç oranını hesaplamak bile bazıları tarafından yapılamaz hale geldi.

Aslına bakarsanız eskiden hisse senedi sayısını bulmak için şirketin ödenmiş sermayesini 1.000 e bölerdik.Örneğin bir şirketin ödenmiş sermayesi 125 milyarsa, 125 milyon hisse senedi var demekti. Şimdi ise hisse senedi sayısını bulmak için böyle bir işleme gerek yok. Tabii bazı özel hisse senetleri dışında.

Hisse senedi sayısı sermaye ne kadar ise o kadardır.

Daha sonra, şirketin piyasa fiyatını, yani borsadaki kapanış fiyatını elde ettiğimiz hisse başına kazanç rakamına bölerek (Fiyat/Kazanç=Kapanış fiyatı/Hisse başına kar) istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Gerçi günümüzde bir çok web sitesi bir çok oranı anında hesaplayıp yatırımcının hizmetine sunuyor. Siz bu verilere güvenmiyor ve kendiniz hesaplamak istiyorsanız buyurun hesaplayalım.

Örneğin: A şirketi 12 aylık döneminde 6.052.803 TL kar açıklamış olup sermayesi 206.910 TL dır. İkinci seans kapanışı 935.00 TL dır.

Hisse başına kazanç = Net kar / Hisse sayısı
Hisse başına kazanç = 6.052.803 / 206.910
Hisse başına kazanç = 29.25 TL

Fiyat/Kazanç = Kapanış fiyatı/Hisse başına kar
Fiyat/Kazanç = 935.00 TL / 29.25 TL

Fiyat/Kazanç = 31,96 olarak buluruz.

Fiyat/Kazanç oranı senetlerin borsadaki fiyatlarının pahalı olup olmadığını ölçen en önemli göstergelerdendir. Kısaca; piyasadaki fiyatın karın kaç katı olduğunu gösterir. Hisse başına düşen kar 1 TL ise ve senet borsamızda 5 TL ‘den işlem görüyorsa, karın 5 katına satılıyor demektir. Bu oran arttıkça senetler pahalılaşıyor demektir.

Şirketin varlıkları ve karları ödenen paranın karşılığıdır.Yatırımcı,şirketin ilerideki bir tarihte daha fazla kar yapacağını ümit ederek senetleri bugünkü fiyat üzerinden alır. Fiyat/Kazanç oranı; şirketin kar yapma potansiyeline göre piyasada işlem gören senetlerin pahalı mı, ucuz mu olduğunu belirtmeye yarayan bir ölçüdür.

Her sektörün ortalama olarak Fiyat/Kazanç oranları aynı değildir.Yatırımcı satın alacağı şirketin; Fiyat/Kazanç oranının borsada işlem gören tüm hisse senetlerinin ortalama Fiyat/Kazanç oranlarını incelemeli, senetlerin, diğer menkul kıymetlere göre pahalı mı, ucuz mu olduğuna bakmalıdır.

Yatırım için senet seçilmesinde; Fiyat/Kazanç oranları,şirketin kar büyüme oranı ile de karşılaştırılmalıdır.

C şirketinde kar büyüme oranı % 156 dır. Fiyat/Kazanç oranı da , karların büyüme oranından düşükse, senetler kelepirdir.Tam bu noktada teknik analiz devreye girmelidir.

Genelde Fiyat/Kazanç oranı, büyüme oranının yarısı kadarsa senetler cazip bir yatırım fırsatıdır. Kar büyüme oranı geçmiş dönemlerin kar - zarar bilançolarının karşılaştırılmasıyla bulunur. Şirketin gelecekteki kar büyüme oranı; geçmiştekinden çok daha önemlidir.

Ancak yatırımcıların gelen bilançoları çok iyi incelemeleri gerekmektedir.Yani iyi bir temel analiz şarttır. Tabii ki teknik analizde.

ÜÇ PİYASA ÇARPANINA GÖRE EN UCUZ HİSSELER NASIL BULUNUR?

Borsa İstanbul’da hisse senedi alırken yatırımcıların dikkat etmeleri gereken en önemli kriterlerden biri de hisselerin ucuz olup olmadığıdır. Hisselerin piyasa çarpanları ile ucuz olup olmadıkları takip edilebilir. Üç piyasa çarpanına göre en ucuz hisseleri belirledik.

Piyasa çarpanları, hisse senedinin bilanço verileri ile piyasada oluşan fiyatı arasındaki ilişkiyi gösteren oranlardır. Hisse senedi piyasalarına yatırım yapan yatırımcılar, ağırlıklı olarak piyasa bazlı yöntemleri kullanır. Bunun için en fazla kullanılan oranlardan üç tanesi F/K, PD/DD ve FD/Satış oranlarıdır.

Piyasa çarpanlarındaki aşırı değerlenmeler hisselere ilginin yüksek olduğunu gösterir. Ancak bu aynı zamanda bir balon oluşumuna da dikkat çekiyor olabilir. Piyasa çarpanları düşük, beklentileri yüksek olan hisseler ise endekse göre kazandırma potansiyeli yüksek hisselerdir.

Bu yazıda üç önemli piyasa çarpanını göz önünde bulundurarak hisse senetlerini listeledik ve öne çıkan hisseleri tek bir tabloda birleştirdik.

1. F/K: Fiyat kazanç oranı olup şirketin piyasa değerinin son dört çeyrek

net karına oranıdır.

2. PD/DD: Piyasa değerinin son dönem defter değerine (özkaynak) oranıdır.

3. FD/Satış: Firma değerinin son bir yıllık net satışlara oranıdır.

 


Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN