Zeynep Dereli

Zeynep Dereli

Teknoloji ve İnsan Kolejleri’nin kurucusu Zeynep Dereli,  İstanbul da doğdu . Üsküdar Amerikan Lisesi’nden ikncilik ile mezun olduktan sonra Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde ekonomi alanında okudu,


 

School of Oriental African Studies’de “petrol ekonomileri” üzerine master yaptı. İslam sanatı ve politika da okuyan Dereli Londra Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Henüz kariyerinin başlarında İstanbul’daki Dundas&Ünlü Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde çalıştı. Bu görevi sonrasında Londra’da Shell Trading and Shipping firmasında Risk analizi, Araştırma ve Mevzuat Uyum takımlarında yer aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Shell Türkiye’de Finansal Analizci ve Tedarik Analizcisi olarak çalıştı.

Kariyerinin ikinci bölümüne ise Atlantik Konseyi Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun direktörlüğünü yaptı. SKY Türk ve CNBC-E kanallarında siyaset gündemine ilişkin haftalık “Liderler ve Kararlar” programını hazırlayıp sundu. Daha sonra düşünce kuruluşlarından Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. GLOW İletişim firmasının ve APCO Türkiye’nin kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstlendi. Bundan evvel, DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans yaptı ve Princeton Üniversitesi’nden mühendislik ve Orta Doğu Araştırmaları Sertifikasıyla mezun oldu.

Katıldığı diğer sosyal sorumluluk projeleri arasında yönetim kurulunda olduğu Türk İngiliz Ticaret Odasi ve Digit4Turkey ile kurucularından olduğu Endeavour bulunuyor.

 

 

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Tasarım ve Ar-Ge mühendisleri her dönemde  önemli oldular ancak daha önce teknolojiyi kullanabilmek de başlı başına bir mesleki beceri olarak kabul ediliyordu. Endüstri 4.0 çağında ise birçok sektörde 'teknolojiyi kullanmak ile yetinen’ personel etkisiz hale gelecek.  Birbirleri ile konuşanmakineler kendilerini ve diğer makineleri kullanacak. Bu durum teknolojiyi kullanmayı öğreten geleneksel eğitimanlayışının…
Standartlara dayalı öğrenme ve derecelendirme ilkelerini kullanarak yıllarca süren öğretimin ardından, değerlendirme, derecelendirme ve raporlama konusundaki bakış açımı kökten değiştiren iki bulgu ile karşılaştım. İlk bulgu, Ruth Butler'dan (1988, Wiliam 2011'de belirtildiği gibi) geri bildirim hakkında gelir. Butler 3 farklı geribildirim türünü inceledi: sadece puanlar, sadece yorumlar ve yorumlarla puanlar.…
Eğitim Devrimi Yapay Zeka (AI) kavramı günümüzde çok sıklıkla karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla 4. Endüstri devrimi kapsamnda taşımacılık, ilaç ve fabrika üretim hatları gibi şeylere uygulanmasında bahsediliyor.
İletişim teknolojileri başta olmak üzere dijital çağın sağladığı olanaklar, insanların kendi coğrafyalarının sınırları içine hapsolmadan çalışmasına ve toplumsal yapılara dahil olmasına olanak tanıyor.
Bugün dünyadaki 8 milyar ve Türkiye’deki 80 milyon insanı sağlıklı, doğal - hatta organik ve verimli bir tarım ile beslemek için tek bir çıkar yol var: Teknoloji…
Dünya Bankası’nın ön taslaklarını yayınlamış olduğu “Dünya Kalkınma Raporu 2019” için belirlenen ana tema, iş yaşamındaki değişimin özünü çok güzel vurguluyor: “Emeğin Değişen Doğası” Rapor; teknolojik değişim, dijitalleşme ve Endüstri 4.0’ın etkilerine “kaybolan meslekler, yeni uzmanlıklar ve istihdam oranları” açısından bakmıyor. Rapor önümüzdeki yıllarda yaşanan değişimin emek piyasasının doğasını değiştireceğini,…
1960’larda temelleri atılan internet (TCP) 1990’lı yıllara gelene kadar önce askeri ve sonra akademik dünyanın kullanımı ile sınırlıydı.
Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanlığı göreve getirilmesi, Türkiye’de her kesimin büyük bir heyecan duymasına yol açtı.
Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilmesi, Türkiye’de her kesimin büyük bir heyecan duymasına yol açtı.
Tam da yaz tatiline girdiğimiz ve öğrencilerin bilgisayarları/konsolları başına geçtiği günlerde, Dünya Sağlık Örgütü “Bilgisayar Oyunları Bağımlılığı”nı hastalık olarak sınıflandırarak, dikkatleri sektörün üzerine çekti.
Sayfa 1 / 2

Kategorilerden Seçmeler