Zeybekçi'den ABD'ye cevap!

Türkiye, ABD'nin bugün-yarın imzalanması beklenen ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisine karşı Avrupa Birliği (AB) ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) platformunda birlikte hareket etmek için mutabık kalırken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, misilleme mesajı verdi.

Bakan Zeybekci, "ABD'nin olası bir önlem alması durumunda biz de ABD menşeli ürünler için benzer bir yaklaşım benimseyebiliriz. Olası seçeneklerle ilgili ABD'li muhataplarımla, AB'den muhataplarımla sürekli temas halindeyim. Mantık üstün gelecektir diye düşünüyorum." dedi.

 

Ekonomi Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaşılan Zeybekci'nin açıklaması şu şekilde oldu:

"ABD'nin çelik ürünlerine yönelik olarak almaya hazırlandığı önlem, DTÖ'nün temel kuruluş mantığına uymuyor. ABD korumacı bir yöne doğru gidiyor. Ekonomik akılla bakınca bu sürdürülebilir değil. Tepki tepkiyi getirir. Önlem önlemi gerektirir. ABD'nin Türk ihraç ürünlerine yönelik olarak aldığı önlemlerden bazılarını haksız olduğu için DTÖ'ye götürdük. Halen süreç devam ediyor. Alınması düşünülen yeni önlem ise bizi etkileyecek olursa gerekli her türlü tedbiri alırız."

 

PORTEKİZ ZİYARETİ

Öte yandan Zeybekci, AB ile gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi konusunda Portekiz'den destek isteyeceklerini ifade etti. Zeybekci, "Portekiz ziyaretimiz esnasında ana gündemimiz ekonomi ve ticaret. Biz Portekiz'le birbirimizi tamamlayan bir ekonomik yapıya sahibiz. Bu noktada pek çok ortak projeye imza atabileceğimize inanıyoruz. Portekiz'de yürüteceğimiz çalışmaların bir veçhesi de Gümrük Birliği'nin güncellenmesi. Bu noktada Portekiz'in de desteklerini isteyeceğiz" dedi.


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN