Zeybekçi'den ABD'ye cevap!

Türkiye, ABD'nin bugün-yarın imzalanması beklenen ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisine karşı Avrupa Birliği (AB) ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) platformunda birlikte hareket etmek için mutabık kalırken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, misilleme mesajı verdi.

Bakan Zeybekci, "ABD'nin olası bir önlem alması durumunda biz de ABD menşeli ürünler için benzer bir yaklaşım benimseyebiliriz. Olası seçeneklerle ilgili ABD'li muhataplarımla, AB'den muhataplarımla sürekli temas halindeyim. Mantık üstün gelecektir diye düşünüyorum." dedi.

 

Ekonomi Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaşılan Zeybekci'nin açıklaması şu şekilde oldu:

"ABD'nin çelik ürünlerine yönelik olarak almaya hazırlandığı önlem, DTÖ'nün temel kuruluş mantığına uymuyor. ABD korumacı bir yöne doğru gidiyor. Ekonomik akılla bakınca bu sürdürülebilir değil. Tepki tepkiyi getirir. Önlem önlemi gerektirir. ABD'nin Türk ihraç ürünlerine yönelik olarak aldığı önlemlerden bazılarını haksız olduğu için DTÖ'ye götürdük. Halen süreç devam ediyor. Alınması düşünülen yeni önlem ise bizi etkileyecek olursa gerekli her türlü tedbiri alırız."

 

PORTEKİZ ZİYARETİ

Öte yandan Zeybekci, AB ile gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi konusunda Portekiz'den destek isteyeceklerini ifade etti. Zeybekci, "Portekiz ziyaretimiz esnasında ana gündemimiz ekonomi ve ticaret. Biz Portekiz'le birbirimizi tamamlayan bir ekonomik yapıya sahibiz. Bu noktada pek çok ortak projeye imza atabileceğimize inanıyoruz. Portekiz'de yürüteceğimiz çalışmaların bir veçhesi de Gümrük Birliği'nin güncellenmesi. Bu noktada Portekiz'in de desteklerini isteyeceğiz" dedi.

Benzer Yazılar

 • Piyasalarda haftanın ilk rakamları!

  Piyasalarda haftanın ilk rakamları!

    Hong Kong hisseleri, Çin'in ABD'li yetkililerle planlanan ticaret görüşmelerini iptal etmesi sonrasında ABD hisse senedi vadelileri ve Avustralya Doları'yla birlikte düştü.
 • "ABD'de bütçe açığı 1 trilyon dolara ulaşabilir"

  "ABD'de bütçe açığı 1 trilyon dolara ulaşabilir"

  ABD'de federal hükümetin 2018 mali yılına ait kamu açığının 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
 • Çinliler ABD'den vazgeçtiler!

  Çinliler ABD'den vazgeçtiler!

  Çinlilerin ABD’den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye’den alma kararı sonrası Çin’den gelen bir heyet, Türkiye’nin en büyük kuru üzüm ihracatçılarından olan Tariş Entegre Tesisleri'nde incelemelerde bulundu
 • Trump rahip açıklamasıyla halkından büyük alkış aldı!

  Trump rahip açıklamasıyla halkından büyük alkış aldı!

  ABD Başkanı Donald Trump, Evangelist liderleri Beyaz Saray'da düzenlenen akşam yemeğinde ağırladı. Trump, İzmir'de ev hapsinde bulunan Rahip Brunson hakkında da konuştu. Trump, "Rahip Brunson'ın serbest kalması için savaşıyoruz" dedi.
 • ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

  ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Rahip Andrew Brunson'ı serbest bırakmaması halinde NATO müttefiki Türkiye'ye yeni yaptırımlar getireceği ileri sürüldü.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN