Zaman ne ilginç değil mi dostlar?

 

Doğum yapmakta olan bir anne için 5 dakika 1 saat kadar uzun geçebiliyor,

Üniversite sınavında ki genç arkadaşım için ise 3 saat çok kısa

Yoğun bakımda sevdiğini bekleyen birisi için ise zaman neredeyse hiç akmıyor,

 

Bu liste uzar gider dostlar,

Kısaca zaman mefhumu, zamanın içerisinde akan olaylara ve bu olaylara yüklediğimiz anlamlara ve düşünme şeklimize göre farklılaşıyor.

 

Türkiye’de ortalama yaşam ömrü Tuik verilerine göre doğumdan ölüme kadar 78 yıl yani 673.920 saat geçiriyoruz. Erkeklerin ortalama yaşam ömrü 75,3 yıl iken, kadınlarda ise bu oran 80,7 yıl. Amacım kadınlar ve erkekler arasında bir rekabet yaratmak asla değil:)

 

Dikkat çekmek istediğim konu aslında 78 yıllık akan zamanda beynimizi ne kadar sağlıklı bir yaşam için yönettiğimizi birlikte değerlendirmek. 2019 yılına sadece 2 ay kadar kısa bir süre kalmışken geçen zamanı değerlendirip,  beynimizi daha etkili kullanmayı öğrenerek geleceği şekillendirebilmek..

 

Bu kapsamda sizlerden kısa bir hesaplama yapmanızı isteyeceğim.  

Sizce bir insan (kadın erkek fark etmez:)) 78 yılını nelere zaman ayırarak geçiriyor olabilir? Yemeğe, uykuya, çalışmaya, dinlenmeye, tatile?

 

Sizi fazla yormadan ortalama rakamları şöyle belirteyim;

 

78 yıl şöyle akmakta dostlar; Ortalama 25 Yıl iş hayatına (emeklilik yılı), ortalama 26 yıl uykuya, ortalama 6,5 yıl yemeğe ve geri kalan 20,5 yılda ise eğitime, tatile, sosyalleşmeye, trafikte geçen süreye yani diğer yaptığımız herşeye ayırmaktayız. Tabiki bu rakamların kişiden kişiye değiştiğini de özellikle belirtmek isterim. Ama aşağı yukarı birkaç yıl kısalıp, uzayacak bir hesaplama söz konusu bunu da unutmayalım.

 

Eğer bu satıra kadar geldiyseniz sanırım şu anda içinde bulunduğunuz yaştan 78 yılı çıkartıp geriye kalan süreyi hesaplıyorsunuz:) Zira ben öyle yapmıştım.. Ve birkaç dakika gerçekten kendimi kötü hissettiğimi belirtmek isterim :) İtiraf edeyim.  Zira geriye kalan süre giderek azalırken insan geçen yılların da hesabını yapmıyor değil…

 

Sevgili Dostlar, tabiki bu yazıyı sizler üzülün diye yazmadım. Bu saniyeden itibaren lütfen derin bir nefes alın ve mümkünse güzel bir müzik açın, hatta bir kahve alın…

 

Tarihlerimiz Ekim ortasını gösterdi, önümüzde ise 2,5 ay gibi bir süre var 2019 yılına. Geçmiş artık geçti evet ve ne yazık ki geri döndürme şansımız yok. Fakat gelin geçmişin o büyülü anlarını hatırlayarak 2019 yılı planlarını yapmaya başlayalım.

 

Bu noktada bize ışık tutacağına inandığım Beyin Uzmanı Psikiyatr Daniel Amen’in araştırmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kendisi “change your brain change your life” kitap serisinin de yazarı ve yaratıcısı beyin uzmanı psikiyatr.

 

Tedx Videosu:

 

Daniel Amen, araştırmasında birçok anlaşılamayan ya da geç müdahale edildiği için başarısızlığa uğrayan psikolojik rahatsızlığın (add, bipolar disorder gibi), beyin scan'i alınarak ve beynin yapısı ve değişiklikleri incelenerek çözülebileceğini anlatıyor. Amen'e göre yaşlanınca kilo almanın sebebi, ya da mühim sebeplerinden biri, vücut ağırlığımızın yüzde 2-3’ünü oluşturan ama toplam enerjimizin 25%'ini kullanan bir beyin sahibi olmamız. Yaşlanan bireylerin özellikle daha az aktivite yapması ve daha az  yeni bilgi öğrenmesi beyinde ciddi aktivite azalması demek olacağından, beyin daha az enerji harcıyor ve bu durumda maalesef kilo alımına neden oluyor.

Beyinde meydana gelen sağlıksızlaşma sadece yaşlılar için geçerli değil, uzun zaman oyun oynayan gençlerin de beyinlerin aynı şekilde sağlıksızlaştığını ispatlamış ki bu gerçekten çok çarpıcı.

  Beyin1.jpg

Yukarıda ki çalışmada da görebileceğiniz gibi, 60 yaşında Alzheimer olan bir bireyin beyni ile sağlıklı bir beynin farkının ne kadar çarpıcı olduğunu görebiliyoruz.

 

Beyin2.jpg

 

Yukarıda ki resimde ise NFL oyunu oynayan çocukların beyin yapılarında meydana gelen değişiklikleri görebilmekteyiz.

 

Tüm bu araştırmaların sonucunda Daniel Amen’in daha sağlıklı bir beyne sahip olmamız için tabiki tavsiyeleri var;

 

Daha uzun yaşarken daha sağlıklı bir beyinle ulaşabilmek için bu önerileri sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Sağlıklı bir beyin için yapılabilecekler;

 

 1. Yaşamda daha mutlu olmak,
 2. Daha sağlıklı olmak,
 3. Yaşamı dolu dolu geçirmek,
 4. Daha çok bilgi öğrenmek
 5. Daha yaratıcı ve daha yenilikçi olmakHasta bir beyin yapısına sahip olmak için ise aşağıdakileri yapmanız ne yazık ki yeterli;

 

 1. Olumsuz bakış açısı
 2. Hastalıklar
 3. Yokluk bilincinde yaşamak
 4. Yeni bilgiler öğrenmemek
 5. Değişime açık olmamak
 6. Esnek olmamak olarak tanımlıyor

 

Kısaca dostlar uzun yaşamak maharet değil, yaşadığımız zamanı ne kadar sağlıklı yaşadığımız ve o anları ne kadar anlamlı hale getirdiğimiz çok daha önemli.

 

Öyleyse 2019 yılı için şimdiden kendinize bir söz vermeye ne dersiniz?

Bir yıl daha yaşlandığınız değil, dolu dolu ve sağlıklı bir beyinle yaşamanız için bugünden yarına hangi adımları atarsınız?

 

Yanıtlarınızı benimle de paylaşırsanız çok sevinirim..

 

Hepinize sağlıklı bir beyin ile geçecek harika bir hafta dilerim

 

Sevgilerimle

 

Burcu Şen

İyibiriz Özde Dönüşüm Merkezi

Kurumsal Eğitim&Gelişim Projeleri Danışmanı

Kadın Liderlik Gelişimi Koçu&NLP Uzmanı


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler