İsmi geregi yönetici ; teknik konulara göre yönetimsel işlere çok daha fazla zaman ayıran kişidir. İhtisas sahibi , teknik bir kişi yürüttüğü teknik işlerde belli bir dönemde kendine rahat edeceği konfor alanı oluşturur. Bu alan zamanla insanı rehavete sokar.Böyle bir durumda söz konusu potansiyelli kişiden kurumun beklentisi yüksekse ek görevler verilerek geleceğe hazırlanması doğru bir yaklaşımdır.

Uzmanlıkta yönetimsel konuları pek önemsemeyen kişiler üst konuma terfi ettirildiklerinde belli bir zaman sonra öğrenme ve yanındakilere öğretme disiplinine, bilincine ulaşırlar. Bu nokta yöneticinin kendine özgüven kazandığı zamandır. Yine benzer şekilde yıllarca üst düzey yöneticilik yapmış kilit kişiler bulundukları yönetim bölgesinde kendilerine bir konfor alanı oluştururlar. Bildikleri işleri , sorumluluklarını etrafındakilere göçermeye başlarlar . Böylece işgörenler için bazı işleri erken ögrenme fırsatı çıkar. Üst yönetimdeki bu güven artışı , patlamaya dönerse bilgeç yönetici için alarm zilleri çalar. Niteliklerini tanıdığı İş arkadaşlarından gelen güzel önerileri dinlemez, yapıcı eleştirileri dikkate almazsa patinaj yapmaya başlar. Gelişmenin ,yenilikçiliğin önünü tıkar, moloz yığınları oluşturur. Böylece verim düşüşe geçer. Yanındakileri, kardeşim başıma yeni icat çıkarmayın, ben bu işlerin kurduyum benim dediğim gibi yapın türünde kadrosunu hiçe sayan indirgemeci mantıkla ya da kendini begenen yaklaşımla değerlendirdiğinde servisindeki öneri iştahını yok eder. Oysa yönetici , işgörenlerine soru sorma,yorum hakkı verse belki konfor alanından çıkıp farklı açılardan bakacağı performansa etki edecek bir inovasyon gücü yakalayacaktır.

Özgür bir tartışma ortamı oluşturmak ve çalışanların görüş ve düşüncelerinden faydalanmak yöneticiye her zaman kazanç sağlar. Bu arada kimden gelirse gelsin yapılabilecek kaba yorumlar eleştiri değil, ahmaklığın bir göstergesidir.

Projelerde görevlendirme yaparken kişilere kararlara katılım hakkını vermek tasarım halindeki işi sahiplendirir ve zorluklar karşısında ortak aklın devreye girmesini sağlar. Yoksa kişi kendini bir figüran olarak bir aksesuar olarak görüp, büyük fotografta kaybolur gider. Önemli olan çalışanlara projede bir değer olabilecekleri hissini vermektir. Projede yer alanları gözlemlemek, akıllıca yönetmek, yapıcı eleştirilere anlamlı yanıtlar vererek üstesinden gelmek yöneticinin yetkinlik ve kendine güven düzeyini gösterir.

Sevgilerimle

Dr. Raci Hoşgör


Benzer Yazılar

 • İş dünyasının profesyonelleri için doğum çeşitleri...

  İş dünyasının profesyonelleri için doğum çeşitleri...

  Bundan tam 418 gün önce doğdum. Ciyaklayarak, ağlayarak ve bolca kötü sözler söyleyerek doğdum. 12 Kasım 2018 benim tekrardan doğduğum gün olarak tarihe geçti.
 • Zehirli iletişim oyunları I

  Zehirli iletişim oyunları I

  Suçlama Kendini gülümsemeye zorlayarak “Bu raporları sürekli yanlış hazırlıyorsun” dedi yavaşça.
 • Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Mutsuz bireyler olarak yaşamımızı geçirmek istemiyorsak önce özgürleşmemiz, kalıpları kırmamız gerekir. Sınırlarını aşmak hayaller ve özgüvenle olur. Çocuklarımızı formüllerle boğup, ezberlerle zihinlerini örümcekleştirdik. Zekalarını kullanmalarına hayallerinin peşlerinden gitmelerine izin vermedik…
 • Erken kıdem tazminatı almak zorlaştı!

  Erken kıdem tazminatı almak zorlaştı!

  8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan bir kişi 15 yıl, 3600 günle istifa ederek, kıdem tazminatını alabilir.
 • Canan Duman’ın yeni kitabı “İşin Geleceği Şimdi” çıktı!

  Canan Duman’ın yeni kitabı “İşin Geleceği Şimdi” çıktı!

  Gelişen internet bağlantısı olanakları, dijital teknolojiler, yapay zekâ uygulamaları, aşırı verimli üretim teknikleri, gelişen lojistik olanaklar ve yeni finansal araçlarla artık herhangi bir ülkenin alelade bir kasabasından tüm dünyaya ürün…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler