YKS tercihlerinde nelere dikkat etmeli

Sınav heyecanından sonra şimdi tercih heyecanı başladı. Bu sınava giren öğrenciler aynı zamanda yeni sistemin ilk tercih yapanları olacak. Üniversite tercih kılavuzuna göre adaylar 7-14 Ağustos'ta arasında tercihlerini tamamlamış olacaklar.


Ancak, geçtiğimiz yılların bilgileri bu seneki YKS sistemiyle net olarak örtüşmüyor. Bu durum adayların daha fazla kaygılanmalarına neden oluyor. Uzmanlar bu belirsizliklerin adayları, yetkin olmayan kişilerden gelen kulaktan dolma bilgilere hem de bilgi kirliliği içinde yanlış yönlendirmelere açık hale getirebileceğine dikkat çekiyor. 

Adayların tercihlerini daha bilinçli yapabilmeleri ve dönemi daha verimli sonuçlandırabilmeleri için dikkat edilmesi gereken konuları gündeme getiren Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Özen Yazğan aşağıdaki konu başlılarına vurgu yaptı:

 “ADAYLAR TERCİH EDECEKLERİ ÜNİVERSİTELERİ GEZMELİ, SOSYAL MEDYA ve BASINDAKİ UZMAN GÖRÜŞLERİNİ TAKİP ETMELİ”

Biz önce adayların kendilerine sorular sormasını istiyoruz. Ne yapmak istiyorum? Sorusuna yanıt arayarak araştırmaya kendinden başlamalı. Adaylar daha sonra tercih listesine yazacağı üniversite ve bölümleri hakkında bilgi sahibi olmalılar. Çünkü seçilecek üniversitenin imkanlarını bilmek gelecekte adaya değer katması açısından önemli. Aday eğer bu tarihe kadar hala bir araştırma yapmamışsa hemen üniversite ziyaretlerine başlamalı. Ayrıca üniversitelerin web sayfalarını incelemeli, YÖK Atlas’ı, Sosyal medyada konunun uzmanlarını medya ve TV programlarını takip etmeli. Tercih yapmak istediği üniversitenin akademik kadrosu araştırılmalı. İlgili üniversite ve bölümlerde eğitime devam eden öğrencilerle iletişime geçilerek bilgi alınmalı. Fiziksel, sosyal, ulaşım imkanları değerlendirilmeli. Bursluluk, barınma vb. imkanları araştırılmalı. Öğrenci başına yapılan yatırım hakkında bilgi sahibi olunmalı. Üniversite ve bölümün yurtdışı bağlantı (Erasmus & Echange vb.) olanakları sorgulanmalı. Mezunlarının işe yerleşme oranları ilişkin bilgi edinilmeli. Kulüp çeşitliliği ve aktiviteleri incelenmeli. Eğer varsa bölüme özel koşullar mutlaka 2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan dikkatle okunmalı.

“BÖLÜM SIRALAMALARINDA BELİRSİZLİK DEVAM EDECEK, PUANLAR DEĞİL BAŞARI SIRALAMALARI DİKKATE ALINMALI “

Tercih yapacak adaylar, araştırma sonuçları, başarı sıralaması ve belirlenen kriterlere göre kişisel bir taslak halinde tercih listesi oluşturabilirler. Tercihler yapılırken bölümlerin sıralama konusunda belirsizlikleri maalesef bu yıl da devam edecek. Bu nedenle adaylar tercihlerini yaparken özenli davranmalılar. Aday öğrencilerin kendisini uzun zamandır tanıyan, bilen rehber öğretmenlerden veya alanında uzman kariyer ve tercih danışmanı yardım alması büyük önem taşıyor. Tercih listeleri oluşturulurken adaylar puanlarını değil başarı sıralamalarını dikkate almalı. Tercih lisesinde sıralama önemlidir. Adaylar en çok istenilen üniversite veya bölümden en az istenilene göre sıralama yapmalıdır. Puan ziyan olmasın diye yapılan tercihler sizin mizaç, kimlik, ilgi, yetenek ve değerlerinize uygun olmayabilir.

“TERCİH EDİLECEK ÜNİVERSİTENİN GEÇEN SENEKİ BAŞARI SIRASINA DİKKAT EDİLMELİ”

Adaylar tercihlerini yaparken, kendi başarı sıralamalarının yanında istedikleri bölümün 2017’deki başarı sırasını da dikkate almalı ve geniş bir aralıkta tercihlerini oluşturmalı. Örneğin;sayısal sıralaması 100 bin olan bir aday tercih aralığını 70 bin’den başlayarak 130 bine kadar yapabilir. Ancak başarı sıralaması 400 bin ve sonrası için söz konusu aralık çok daha geniş tutulmalıdır.Tercih yaparken bölümlerin kontenjan artışı veya azalışına dikkat edilmeli. Bu artış veya azalış yerleştirme sonuçlarınızı etkileyebilir.


Benzer Yazılar

 • Ev fiyatına ulaşan 2019 özel okul fiyatlarında son rakamlar!

  Ev fiyatına ulaşan 2019 özel okul fiyatlarında son rakamlar!

  Özel okulların ücretleri bulunduğu yere göre ortalama yıllık 20.000 TL’den başlıyor, 128.000 TL’ye kadar çıkıyor Servis, yemek,kitap, kıyafet gibi masrafları da hesaba katınca ev ve araba fiyatını gözden çıkarmanız gerekiyor.
 • LGS'de iki aylık sıkı çalışma fark yaratın!

  LGS'de iki aylık sıkı çalışma fark yaratın!

  Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için başvurular 14 Nisan’da bitecek. 1 Haziran’da yapılacak LGS sonucunda 1526 liseye 139 bin 120 öğrenci sınavla alınacak.
 • Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Mutsuz bireyler olarak yaşamımızı geçirmek istemiyorsak önce özgürleşmemiz, kalıpları kırmamız gerekir. Sınırlarını aşmak hayaller ve özgüvenle olur. Çocuklarımızı formüllerle boğup, ezberlerle zihinlerini örümcekleştirdik. Zekalarını kullanmalarına hayallerinin peşlerinden gitmelerine izin vermedik…
 • E-Okul'dan karne ve sözlü notları nasıl sorgulanır

  E-Okul'dan karne ve sözlü notları nasıl sorgulanır

  Milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken bir yandan da e okul öğrenci giriş işlemleri ile son sınav sonuçları ve ortalama karne puanlarını sorgulamaya devam ediyor.
 • YÖK'ten öğrencilere 'burs artışı' müjdesi

  YÖK'ten öğrencilere 'burs artışı' müjdesi

  Yükseköğretim Kurulunca, Türkiye için öncelikli 100 tematik alanda 2 bin kişi için sağlanan "100/2000 YÖK Doktora Bursu" Mart 2019'dan itibaren 2 bin 250 liraya yükseltildi

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN