Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yeni makro veriler reel sektöre ne mesajlar veriyor?

Gerek TCMB, gerekse TÜİK bir dizi veriler açıkladı. Bu veriler bizlere ne mesajlar veriyor, sırasıyla bakalım:

TÜİK Tüketici Güven Endeksi’nden başlayalım: 21 Aralık 2017 günü açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi Aralık 2017 ayında 65.1 oranına gevşedi. Söz konusu oran 2017 içinde yaşanan en düşük oran. Bir önceki ay 65.2 idi ve hemen hemen aynı kaldığını görüyoruz.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından dolayı genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise aksine kasım ayında 87.1 iken, aralık ayında yüzde 0.5 oranında artarak 87.5 değerine yükseldi. Zayıf da olsa 2018’e ilişkin bir olumlu beklenti var.

Ancak yine de tüketici güvenini yukarı çekemediğimiz sürece iç piyasayı canlandırma çabalarımız sonuçsuz kalabilir.

Sektörel güven endekslerine baktığımızda da tüketici güven endeksini teyit eden gelişmeleri görüyoruz.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi kasım ayında 99.7 iken, aralık ayında yüzde 3.5 oranında azalarak 96.2 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, son üç aylık dönemde ‘iş durumunun’ iyileştiğini, ‘hizmetlere olan talebin’ arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘hizmetlere olan talebin’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Kısacası karamsarlar biraz daha artmış.

Hizmet sektöründen sonra inşaat sektörüne bakalım.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82.4 iken, aralık ayında yüzde 1 oranında azalarak 81.6 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, bu sektörde de karamsarlığın arttığını gösteriyor.

Perakende ticaret sektörü ise biraz daha iyi. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi aralık ayında yüzde 0.7 oranında artarak 100.6 değerine yükseldi. Her şeyden önce 100’ün üzerinde olması karamsar olmadığını gösterdiği için olumlu.

Ancak genel olarak güven endeksleri pek de iç açıcı değil.

Kapasite kullanım oranlarına baktığımızda ise biraz daha farklı bir tablo görüyoruz. İmalat sanayi aralık 2017 kapasite kullanım oranı yüzde 79 olarak açıklandı. Söz konusu veri 2007’den beri aralık ayları içerisinde en yüksek veri. Kasım ayına göre bir düşüş olsa da diğer aralık aylarına göre bakıldığında pozitif bir veri. Kaldı ki, yüzde 79 kendi başına da olumsuz bir veri değil. Yeter ki, firmalar kâr marjlarını koruyarak bu üretimi yapabilsinler.

Bu verilerle iç talepte canlanma beklemek zor olsa da ihracat için ciddi fırsatlar önümüzde duruyor.

Sevgilerimle

Hikmet Baydar

Kaynak: İTO Haber

Benzer Yazılar

 • Döviz neden yükselir? Kur zararından nasıl korunur?

  Döviz neden yükselir? Kur zararından nasıl korunur?

  Son zamanlarda kurlarda çok ciddi hareketlenmeler görüyoruz. Bu hareketlenmeler bir yandan enflasyonu, bir yandan da faizleri yukarı itiyor. Bu hareketlilik ekonomik gereklerin de önüne geçince bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk.
 • Reel sektör cirolarında neler oluyor?

  Reel sektör cirolarında neler oluyor?

  Türkiye İstatistik Kurumu, 13 Haziran 2018 günü Nisan 2018 ayı ciro endekslerini açıkladı. Bu verilere göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı…
 • Kurlardaki gelişmeler ve alınması gereken tedbirler

  Kurlardaki gelişmeler ve alınması gereken tedbirler

  Erken seçim kararı alındıktan sonra, gelen not indirimi ve akabinde dövizde alım eğiliminin artması son derece koordineli bir hareketin gerçekleşmekte olduğunu bize gösteriyor.
 • Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

  Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

  Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.
 • Sanayi üretim verileri hangi mesajları içeriyor

  Sanayi üretim verileri hangi mesajları içeriyor

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son açıklanan verilere göre takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sanayi…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN