Yeni Havalimanı rotasındaki konut fiyatları uçuşa geçti!

Hürriyet Emlak, dünya’da en fazla noktaya uçuş yapılacak ve İstanbul’u küresel havacılık pazarının en önemli merkezlerinden biri haline getirecek İstanbul Yeni Havalimanı güzergahındaki emlak fiyatlarını araştırdı.

Özellikle Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerindeki mahallelerde satılık ve kiralık konutlardaki fiyat artışlarında 2 yıllık süreçte dikkat çekici bir hareketlenme yaşandığı görünüyor. 7 Haziran 2014’te temelleri atılan İstanbul Yeni Havalimanı, yapım sürecinde çevresinde yer alan ilçe ve mahallelerde hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarını katladı.

Konut alış ve satış yapacakların dikkatine! TIKLAYIN!

Eyüp’te yer alan satılık konutların metrekare birim fiyatı 2016 Eylül ayında 3 bin 971 TL’yken, Eylül 2018’de bu rakam 4 bin 502 TL’ye yükseliş kaydetti. Eyüp’te bu süreçte mahalle bazında en çok değer kazanan lokasyonlar ise Göktürk Merkez (yüzde 84), Mithat Paşa (yüzde 40) ve Mimar Sinan (yüzde 30) oldu.

Sarıyer’de en çok değer kazanan satılık konutlarda ise Büyükdere ilk sırada yer aldı. Yüzde 60 değerlenen Büyükdere’yi Bahçeköy Merkez ( yüzde 46) ve Kazım Karabekir Paşa (yüzde55) izledi. Arnavutköy, Mavigöl Mahallesi ise bu süreçte satılık konut fiyatlarında yüzde 150’ye varan artış yaşanan tek mahalle olarak en çok değerlenen lokasyonların başında yer aldı.

 İstanbul'da bölge bölge kira ortalaması.TIKLAYIN!

Piyango Sarıyer’e çıktı


İstanbul’un kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa edilen İstanbul Yeni Havalimanı, 100’e yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkanı sunmaya hazır. Ocak-Temmuz 2018 verilerini karşılaştıran Hürriyet Emlak, havalimanına yakın mahallelerde yaşanan hareketlenmeyi gözler önüne serdi.

Hürriyet Emlak ilanları üzerinden oluşturulan verilere göre Yeni Havalimanı güzergahındaki Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi, Ocak 2018’den Temmuz 2018’e satılık konut fiyatlarında gerçekleşen yüzde 116’lık artışla listenin en başında yerini aldı.

Büyükdere, satılık konut fiyatlarında metrekare bazında yüzde 65’lik artışla listede ikinci sırada yer aldı. Göktürk yüzde 42, Mithatpaşa yüzde 39, Mimar Sinan ise yüzde 33’lük artışla listede dikkat çeken mahalleler arasında yer aldı. Rota üzerindeki satılık konut fiyatlarında yükselişin yaşandığı diğer mahalleler ise Kireçburnu (yüzdee 14), Bahçeköy Merkez (yüzde 10) ve Uskumruköy (yüzde 9) oldu.

 Tahliye Taahhütnamesi Nedir? TIKLAYIN!

Satılık konut fiyatı en çok artan mahalleler

Ilk aşamada 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak yeni havalimanı rotasındaki kiralık konut fiyatlarındaki artış da gözlerden kaçmadı. Ocak-Temmuz 2018 verilerini karşılaştıran Hürriyet Emlak, havalimanı güzargahındaki kiralık konut fiyatlarının en çok arttığı mahalleleri Mimar Sinan, Mithat Paşa, Ömerli, Zekerikayköy ve Uskumruköy olarak açıkladı.

Katar ve Çinliler bu bölgelerdeki konutlara yoğun ilgi gösteriyor! TIKLAYIN!

Kiraların en çok arttığı mahallelerin başında yüzde 30 ile Mimar Sinan gelirken, bu mahalleyi Mithatpaşa (yüzde 28), Ömerli (yüzde 27), Zekeriyaköy (yüzde 11) ve Uskumruköy (yüzde 10) izledi.

İstanbul Yeni Havalimanı güzergahında yer alan ilçe ve mahallelerdeki konut fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmelenmeyi yorumlayan Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay,“ Çağdaş ve işlevsel yapısı ile eşsiz bir yerel niteliğe sahip olan Yeni Havalimanı’nın İstanbul’u küresel havacılık pazarının en önemli merkezlerinden biri haline getireceğini düşünüyorum, bu yapıyı ülkemize kazandıran herkesi en içten şekilde kutlarım. Yeni Havalimanı güzergahında yer alan konutlarda yaşanan hareketliliği uzun bir süredir gözlemliyoruz, özellikle Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy’deki hem kiralık hem de satılık konut fiyatlarında dikkat çekici bir artış yaşanmakta” dedi.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler