DOLAR 13,4847
EURO 15,2134
ALTIN 799,782
BIST 1945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı

Borsadan para kazanmak mı ama nasıl?

Borsadan para kazanmak mı ama nasıl?
10.11.2020
A+
A-

Borsada para kazanmak doğru stratejilerle doğru zamanlama ile birleştiğinde çok kazanma imkanı sunan bir piyasa olabiliyor.

Borsada para kazanmak için trade yapmasanız dahi uzun vadeli yatırımlar temettü gelirleri ve sermaye artırımları ile bile cazip getiriler sağlayabiliyor. Örneğin bir şirket kar payı olarak temettü dağıtabiliyor ya da sermaye artırımında nominal fiyattan bedelli ve bedelsiz olarak hisse veriyor.

Finans piyasalarında işlem yapmanın temel amacı para kazanmak olsa da bu her zaman mümkün değildir. Yatırım yapmak için sıkça tercih edilen borsa piyasası, çok sayıda kişiye para kazandırırken bir o kadarına da hayal kırıklığına uğratmıştır.

Uzun vadeli yatırımlarda kazandıran borsa, emek ve çaba ister. Aksi takdirde buradan para kazanmak mümkün değildir.

Borsada Neden ve Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmanın da kaybetmenin de bir nedeni vardır. Bu platformda alım – satım yapan kişiler, kazanmak için büyük bir çaba harcarlar. Bir şekilde kendini geliştirir, borsa konusundaki bilgi ve deneyim seviyelerini ileriye taşırlar.

Yatırımı için önemli olduğuna inandığı tüm verileri gözden geçiren, analiz eden ve doğru zamanda portföyüne ekleyen kişiler burada başarılı olur. Aynı zamanda bu kişilerin yatırım amaçları doğrultusunda uyguladığı bir stratejisi vardır.

Temel analiz ve borsada önemi. TIKLAYINIZ!

Para kazanmak için borsaya girdiğinizde, karşılaşma ihtimaliniz olan olaylar az çok bellidir. Yükseliyor diye aldığınız bir hisse, aldıktan sonra düşüşe geçebilir. Bunun birkaç nedeni olabilir. İyi bir borsacı olmak için bu nedenleri önceden görebilmeniz gerekir.

Borsa hakkında A’dan Z’ye bilgi sahibi olmanız yatırımınızın sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca kendi stratejilerinizle piyasada meydana gelen hareketleri izleyerek yatırımınıza yön vermeniz beklenir. Güçlü bir öngörü yeteneğine sahip olmalı ve yaptığınız işlemlerle ilgili gereken donanımları kazanmalısınız.

Borsada kazadıracak önemli stratejiler. TIKLAYINIZ!

Borsada kazanmak istiyorsanız, bilgi ve deneyim kazanarak işe başlamanız altın kuraldır. Çünkü nerede, nasıl ve hangi şartlarda yatırım yapmanız gerektiğini bilmeden başarılı olmanız pek mümkün değildir. Bunun için faydalanabileceğiniz eğitimler bulunmaktadır.
Eğitimlerin yanı sıra sanal hesaplarla deneyim de kazanmalı, kendiniz için bir strateji geliştirmelisiniz. Yatırım araçlarını iyi bir şekilde tanımalısınız.

Fiyat hareketlerinin nedenlerini, borsaya nasıl girip nasıl çıkmanız gerektiğini bilmelisiniz. Aksi takdirde başarı, sizin için bir hayal olmaktan öteye geçemez.

Kendinize özgü bir stratejinizin olması ise borsada kazanma şansınızı artıran unsurlardan biridir. Kişi neden borsada yatırım yaptığını bilmeli, yatırım amacına uygun bir portföy oluşturmalı ve buna göre kendi yolunu belirlemelidir.

Risklerin neler olduğunun farkında olan ve onları engelleme kabiliyetine sahip olan yatırımcılar, borsada kazananlardandır. Yalnızca elde edeceği kazanca odaklanan ve diğer noktaları gözden kaçıranlar ise mağdur olmaya daha yatkınlardır. (Borsa mağduru olmamak için bilinmesi gerekenlere ilgili içeriğimizden ulaşabilirsiniz.)

Borsada Neden ve Nasıl Para Kaybedilir?

Borsada Neden ve Nasıl Para Kaybedilir?

Borsada bilgi ve deneyim eksikliği yaşıyorsanız, baştan kaybetmeye mahkumsunuz demektir. Çünkü daha nerede yatırım yaptığınızı bilmiyorsunuz ve işleyiş hakkında bir fikriniz yok. Çevrenizden veya internetten aldığınız birkaç duyum sonucunda borsaya girmeye karar verdiniz.

Böyle bir durumdayken borsaya giriyor ve oluşan hareketleri henüz anlamadan paranızı kaybediyorsunuz.

Sonuç: Borsa bilginiz olmadan işlemlerde başarı elde etmeniz mümkün değildir. Aynı şekilde deneyimsizseniz, kolayca kaybedersiniz. Deneyimleriniz, borsada doğru adımlar atmanızı sağlar.

Deneyimli olmak, psikolojik olarak da borsada rahat hareket etmenizi sağlar. Ama deneyimsiz olduğunuz zaman meydana gelen dalgalanmalara karşı portföyünüzü nasıl koruyacağınızı bilemez, panik yaşar ve hatalı işlemler yaşarsınız.

Yani, borsada psikolojinizin de sağlam olması gerekmektedir. Ani karar veriyor, trendin nereye gittiğini görmeden hareket ediyor ve panik yaşıyorsanız kaybetmeye bir adım daha yakınsınız demektir.

Yatırımcının elindeki ateş: Beklenti teorisi. TIKLAYINIZ!

Borsada sakinliğinizi koruyamadığınız ve aceleci adımlar attığınız durumlarda çok geçmeden spekülatörlerin açtığı çukurlara düşerek kaybedersiniz. Bunun önüne geçebilmek için attığınız adımların sağlam olması gerekmektedir. Eğer bunları sorgulama kabiliyetine sahip değilseniz, kaybetmeniz son derece normaldir.

Piyasayı takip edemiyor ve açıklanan verilerin neye neden olacağını kestiremiyorsanız başarılı bir işlem yapmanız söz konusu olamaz. Sonuçta, borsada fiyatların düşmesinden veya yükselmesinden para kazanıyorsunuz. Bu hareketleri önceden anlayamıyor ve pozisyonunuzu buna göre ayarlayamıyorsanız, paranızı göz göre göre kaybedersiniz.

Borsada fiyatlar arz ve talep dengesine göre değişiklik gösterir ve bir şirketin yönetim kurulunda meydana gelen değişiklik bile hisse senedinin değerini etkiler. Bunu bilmiyor ve atlıyorsanız, hisse senedinin değerinin neden birden düştüğünü anlayamazsınız. Sonuçta da kaybedersiniz. (Hisse senedi fiyatlarının nelerden etkilendiği hakkında yazılan içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.)

Unutmayın ki ülke içinde veya ülke dışında yaşanan her türlü olay borsadaki fiyatları etkileyebilmektedir. Yatırımcılar psikolojik olarak bir devlet büyüğünün sergilediği tutum üzerine pozisyonlarını erteleyebilir. Bu da fiyatların değişmesine neden olabilir.

Borsada Kazanmak için Nasıl Hareket Etmeliyim?

Borsada kazanmayı kafanıza koymuşsanız, işe mutlaka eğitim alarak başlamalısınız. Yani, borsa hakkında sahip olduğunuz bilgi ve deneyim seviyenizi artırmalısınız.

Ünlü borsacı Warren Buffett, her gün düzenli olarak okuma alışkanlığı kazanmanızın borsa için yararlı olduğunu dile getirmiş, bunun yanı sıra yatırımcılara altın değerinde tavsiyelerde bulunmuştur.

İşte, borsada kazanan olabilmek için uymanız gereken önemli kurallar;

Piyasaları Yorumlayabilmelisiniz

Piyasalarda ne olup bittiğini anlamanız, açıklanacak bir veri karşısında borsada hareketlerin ne yönde gelişeceğini bilmeniz gerekiyor. Tüm bunları bilmek için de borsayı iyi bir şekilde tanımanız…

Para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de piyasalarn sıkı bir takipçisi olmanızdır. Borsadaki fiyatları etkileyebilecek tüm gelişmeleri takip etmeniz ve bunların ne yönde etki yaratacaklarını öngörebilmeniz oldukça önemlidir. Aynı zamanda fiyat hareketlerini analiz edebilmeniz ve gelecek trendin yönünü belirleyebilmeniz de kazanmanız açısından önem taşır.

İlgi Alanlarınıza Göre Yatırım Yapmalısınız

Kazanmak için ilgi alanlarınıza göre hareket etmeniz de oldukça önemlidir. Ünlü emtia yatırımcısı Jim Rogers, ilgi alanlarınızı belirlemenizi ve yatırımlarınızı bu yönde yapmanızı tavsiye etmektedir. Anladığınız ve bildiğiniz sektörlere yatırım yaparak daha az riskli yatırımlar yapabileceğinizi savunur.

Örneğin, otomobil sektöründen iyi anlıyor ve meydana gelen her değişikliği, yeniliği takip ediyorsanız; otomobil sektörüne ait hisseleri tercih edebilirsiniz.

Ruh Halinizi Yatırıma Uygun Hale Getirmelisiniz

Sakin, sabırlı ve kararlı bir şekilde hareket etmeniz de kazanmanız için uymanız gereken altın kurallardan biridir.

Başkalarının kararlarına aldırış etmemeli; herkes satıyor diye satmayıp, herkes alıyor diye alım yapmamalısınız. Tamamen kendi belirlediğiniz yola göre hareket etmeniz gerektiğinizi unutmamalısınız.

Küçük ama emin adımlarla borsaya giriş yapmalısınız. Sakinliğinizi bozmadan işlemlerinizi yapabildiğiniz sürece buradan kazanç elde edebilirsiniz.

Kendinize Zaman Tanımalısınız

Bir anlık hırsla art arda işlem yapmak size başarı getirmez. Tam tersi hırsına yenik düşerek kaybeden biri olursunuz.
Eğer işlem yapmış ve sonucunda kaybetmişseniz, bunun kendinize zaman tanımanız gerektirdiğini anlamalısınız. Sakin bir kafayla nerede hata yaptığınızı sorgulamanız gerekir. Böylelikle hem ruhsal olarak iyileşir hem de yatırım ortamını uzaktan inceleme fırsatı bulursunuz.

Risklerin Farkında Olmalısınız

Riskli bir piyasa olan borsada bunlarla başa çıkabilecek güçte olmanız gerekir. Çünkü piyasalarda tek bir risk yoktur ve her biri ayrı ayrı size kaybettiren faktörlerden olabilir.

Hiç risk yokmuşçasına işlem yapmak yerine onların farkında olarak işlem yapmanız gerekmektedir. Bu durumda karşılaşacağınız olumsuz sonuçlar karşısında şaşırmazsınız.

Portföyünüzde Tek Bir Enstrüman Olmasın

Borsa piyasasında mevcut risklerin önüne geçmek için mutlaka portföyünüzü sınırlandırmanız gerektiği söylenir. Hatta bu durum, yumurtaları asla tek bir sepete koymamanız gerektiği ile örneklendirilir.

İşin aslı, elinizdeki tüm parayı tek bir yatırım aracına yatırarak kazanmayı beklememeniz gerektiğidir. Bunun yerine farklı enstrümanlara yönelmelisiniz. Çünkü olası bir olumsuzlukta paranızın tamamına veda etmek durumunda kalırsınız.

Analizlerden Faydalanmayı İhmal Etmeyin

Bildiğiniz üzere finans piyasalarda yatırım yapmak, analizlerden bağımsız düşünülemez. Bir yatırımcının işini kolaylaştıran en yaygın yöntemlerden biri analizlerdir.

Temel ve teknik analiz olarak ikiye ayrılan finansal analizler, deneyimli – deneyimsiz her yatırımcının faydalanabileceği türdendir. Öyle ki bunları anlamak için çok deneyimli olmanız veya her şeyi biliyor olmanız gerekmez.

Temel analiz makroekonomik veriler ile ilgiliyken, teknik analiz ise fiyat hareketlerinin incelenmesini kolaylaştırır. Her ikisi de gerektiği yerde ve bir arada kullanılmalıdır.

Borsada Kaybettiğimde Ne Yapmalıyım?

Her yatırımcı, borsada hayal ettiği miktarları kazanmayı düşler. Fakat bildiğiniz üzere hepsi bu konuda başarılı olamamaktadır. Özellikle bilinçsizce işlem yapanlar henüz en başından kaybetmeye mahkumdur.

Çeşitli sebeplerden ötürü borsada kaybeden kişiler, o anki ruh haliyle ne yapacağını bilemez. Fakat mutlaka hatayı nerede yaptığını merak eder.

Piyasalardan zararla ayrıldığınızda yapmanız gerekenler bellidir. En önemli faktörlerden birinin yatırımcı psikolojisi olduğu gerçeği göz önüne alındığında, kişinin duygularını kontrol edebilmesi ve aşırı tepki vermekten kaçınması gerekir.

Para kaybetmek elbette herkesi üzer. Yatırımcı kendini objektif bir şekilde değerlendirerek muhtemelen bilgi ve deneyimi eksik olduğu için hata yaptığının farkına varır. Bu durumda yapması gereken bilinçlenmektir.

Piyasalar, herkes için aynı şartları sağlamaktadır. Yatırımcılarsa izledikleri yollara göre ya kazanır ya da kaybeder. Yatırımlarında başarıya ulaşamayanların hatalarından ders alarak bir sonraki işlemlerinde daha dikkatli davranması gerekir.

Zaten para kaybetmekten ders almayan birinin kayıp yaşamaktan çekindiği söylenemez. Gelişigüzel işlem yapmak ve duygularla hareket etmek yerine daha mantıksal bir yol izlemek gerekir. Bir kez kaybetmiş olmanız sonsuza dek aynı sonuçla karşılaşacağınızı göstermez.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


YORUMLAR

Solve : *
18 × 30 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.