Dr.Murat Balanlı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yağlarla savaşma hatasına düşmeyin!

Vücudunuzdaki yağlarınızı sadece bir organ olarak düşünebilirsiniz? Ancak gerçek öyle değil.
Yeni çalışmalar, yağın bir organdan daha fazlası olduğunu bize söylüyor. Kalp kadar, akciğer kadar önemli bir organ. Fonksiyonları itibariyle, endokrin sistemin bir parçası. Ancak bununla birlikte ne yazık ki en sevilmeyen hatta en çok utanılan bir organ. Kurtulmak için en çok para harcanan bir organ belkide...
 
Yürümeden koşmaya, konuşma dan uyumaya kadar yapacağımız tüm işler için gerekli olan tüm enerjiyi içinde barındırıyor. Herhangi bir nedenle yemek yiyemediğimizde her zaman hazır ve nazırdır.
Benzetmek gerekirse vücudunuzun merkez bankası gibidir. Fazlalıkları yönetir ve gerektiğinde kaynak sağlar. Ziyafet sırasında genişlemeye hazırdır, ancak vücudun ihtiyacı olduğunda kendisini feda eder. Enerji depolarını yönetmek suretiyle müthiş bir iş başarır. Sadece bu kadar mı? Elbette değil...
 
Üreme organlarından tutun, bağışıklık sistemimizin gelişmesine kadar bir dizi olayda önemli rol oynar.
Ancak hal böyle iken, insanlar ondan kurtulmak için çok şeyler yapmaya başladı. Paralarını ve sağlıklarını feda etmeye hazırlar. Sonuç itibariyle, elbette fırsatçılar türemeye başladı. Şaibeli diyetler ileri sürüldü. İlaçlardan tutun, kitaplara, Yağ yakıcı ilaçlardan, özel giysilerle kadar bir dizi seçenek yağlardan kurtulmak(!) için kamuoyuna sunuldu.
Ondan bu kadar kurtulmaya çalışılsa da, yağ dokusu bir yolunu bulup yeniden varlığını sürdürmeye çalışıyor.
 
Şimdi burada bir saptama yapmak istiyorum,
Yağlarımız, bedenimizde oluşan toksisitenin etkilerinden korunmak için ortaya çıkan koruyucu bir mekanizmadır. Enflamasyonu önlemek ve insülin direncini azaltmak için metabolik olarak çok önemli bir dengeleyici unsur olarak ortaya çıkar. Bu nedenle yağlarla savaşmak, bir hedef şaşırtmacadır.
 
Eğer bir mücadele yapılacaksa, bu toksisite, enflamasyon ve insülin direnci olmalıdır. Bunda başarılı olunduğu zaman, yağ dokularımız artık bana fazla ihtiyaç kalmamış deyip, kendisini ortamdan uzaklaştıracaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler