Wikipedia nedir?

Wikipedia kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan özgür, bağımsız, reklamsız, kar amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisidir.

Wikipedia sözcügü wiki ve pedi sözcüklerinden olusmaktadır. Wiki Havai dilinden " wiki wiki " Sözcügünden gelir, anlamı "hızlı ve bilgi amaçlıdır" pedi sözcügü ise antik yunan dilinde "kapsamlı kültürel egitim sistemidir".

Online ansiklopedi Wikipedia, Alexa’ya göre dünyanın en çok trafik alan 6. websitesi. Bu platformda isteyen herkes, bir konu ile ilgili bilgi aktarımı yapabiliyor. Aslında Wikipedia, Nupedia adında bir başka projeye paralel olarak doğdu. Nupedia’ya erişim sınırlıydı ve yeterince teknolojik olmadığı için beğenilmedi. Wikipedia Ocak 2001’den bu yana hizmet veriyor. Sitede 270’in üzerinde dilde bilgi bulunuyor.

Vikipedia'nın farkı nedir?
1. Özgün içeriğe sahip olması.

2. Ayrıntılı bilgiler içermesi.

3. Ücretsiz olması.

4. Her konuda bilgiye ulaşılabilmesi.

5. Farklı dillerde içeriklere ulaşılabilmesi.

6. Konuların güncelliğini yitirmemesi adına yine kullanıcılar tarafından güncellenebilmesi.

7. Kullanımı ve arayüzü kolaydır.

8. Vikipedi dinamiktir ve sürekli günceldir.

Vikipedia'nın tarihçesi
İngilizce Vikipedi (Wikipedia), 15 Ocak 2001 tarihinde, Nupedia'nın tamamlanması olarak başlamıştır. Şu an da gelir amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı tarafından yönetilmektedir. Larry Sanger ve Jimmy Wales tarafından kurulmuştur. Larry Sanger, 1 Mart 2002 tarihinde hem Vikipedi'den hem de Nupedia'dan ayrılmıştır.

Vikipedia'nın en önemli özelliği
Vikipedi'nin en önemli özelliği sunduğu özgün içerikleri reklam yayımladan sunmasıdır. Vikipedi'de reklamları göremezsiniz. Vikipedi gelir amacı gütmeyen bir kuruluştur ve Wikimedia Vakfı tarafından yönetilmektedir.

Vikipedia nasıl ayakta duruyor?
Vikipedi, bağışçılarının sayesinde tüm dünyadaki kullanıcılara ulaşabiliyor. Gelirinin sadece bağışlar ile sağlıyor.

Vikipedia içerikleri
Vikipedi'ye yazılan bilgilerin uygunluğu konusunda bazı kurallar mevcuttur. Bilgiler tartışılır, değerlendirilir ve içeriğe eklenmesi, değiştirilmesi veya kardeş bir projeye transfer olması üzerine kararlar alınır. Vikipedi'nin ana kurallarından biri maddelerin tarafsız bir şekilde, kaynaklarıyla birlikte, olumlu ya da olumsuz tüm yönleriyle sunulması gerektiğidir.

Vikipedi, maddeleri tamamen objektif ve doğru bir şekilde sunmaya ve her türlü bakış açısını yansıtmaya çalışır. Maddeler kullanıcıların kolaylıkla anlayabileceği bir sunuş kısmının (giriş) ardından ayrıntıya girerek, doğrulanabilecek referanslarla sunulmalıdır.

Mediawiki nedir?
Gnu lisansıyla korunan, kullanımı açık bir wiki yazılımıdır. PHP ile yazılmıştır ve MySQL veya PostgreSQL ilişkisel veritabanı yönetim sistemi kullanır. İlk başta MediaWiki, özgür bir ansiklopedi olan Vikipedi için geliştirilmişti, ancak daha sonra, en yaygın kullanılan wiki yazılımı oldu.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler