Varlık Barışı geliyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yurt dışından varlığını Türkiye'ye getiren vatandaşlar için kolaylık sağlayacaklarını belirtti.

Seçime az bir süre kala hükümet yeni bir varlık barışı getireceğini açıkladı. Varlık barışından faydalanmak isteyenlerden yüzde 3 vergi tahsil edilecek.


Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarından satırbaşları:

Varlık barışına ilişkin bir düzenleme getiriyoruz. Yurt dışında bulunan varlıklarını Türkiye’ye getirecek vatandaşlarımıza kolaylık göstereceğiz.

33 soruda varlık barışı nedir? TIKLAYINIZ!

Yurt dışında menkul kıymeti olan vatandaşlarımız 11 ayın sonuna kadar varlıklarını Türkiye’ye getirirlerse bu varlıklarını Türkiye içerisinde diledkleri gibi tasarruf edebilecekler. Getirilen varlığın yüzde 3’ü oranında bir vergi tahsil edilecek.

Yurtdışında olan dövizini işletmesine koymaık isteyen vatandaşlarımız da bunu yapabilecek. Yüzde 3’ü oranında vergi tahsil edeceğiz. Bu varlığı getirip işletmesine koyduğu surette herhangi bir vergi tahsili yapılmayacak. Yurtdışında getirdiği varlığı işletmesinden istediği zaman çekebilecek. İşletmenin yurtdışından kullandığı kredi var ve aynı zamanda yurtdışında da varlığı var, “Yurtdışındaki bu varlıklarımı işletmemin yurtdışında olan borçlarının ödemesinde kullanayım” derse buna da imkan sağlıyoruz.

İkinci düzenleme yurtiçi varlıkların işletmeye dahil edilmesi… Taşınmazlar var, altınlar, nakitler var. Müracaat edecek vatandaşlar bu varlıkları işletmeye dahil etme beyanında bulunacaklar, aynı şekilde yüzde 3 oranında vergi ödeyecekler ve bu varlıklarıo işletmelerine dahil etme dahilinde hiçbir vergi incelemesine dahil olmayacaklar. İsterlerse daha sonra işletmelerinden de çekebilecekler.

Varlık Barışı düzenlemesinde şöyle bir kural getiriyoruz; bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız yüzde 3’lük vergiyi ödemek zorundasınız.

Benzer Yazılar

 • Araç sahipleri dikkat! 1206 lira cezası var...

  Araç sahipleri dikkat! 1206 lira cezası var...

  2018'in ilk çeyreğinde 2 milyon 4 bin 75 aracın egzoz muayenesinin yaptırıldığı, muayenesi yaptırılmayan 321 araca 373 bin 244 lira idari para cezası uygulandığı bildirildi.
 • 33 soruda varlık barışı nedir?

  33 soruda varlık barışı nedir?

  Varlık barışı, okuyucularımızın en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Peki Varlık braışı nedir, neden yapılıyor, ekonomiye etkileri neler, vatandaş nasıl etkilenecek? Varlık barışı hakkında tüm merak ettiklerinizi 33…
 • Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor

  Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor

  Trafikte tehlikeli araç kullananlar ve makas atanlara büyük cezalar geliyor. Açıklama, Emniyet Genel Müdürlüğünde düzenlenen "Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.
 • Yeni sistem seçimin ardından devreye girecek

  Yeni sistem seçimin ardından devreye girecek

  Seçimin ardından 2019-2023 Kalkınma Planı devreye girecek. Zenginliğin yol haritası olacak planla; sanayi, yatırım ve istihdam alanında dev adımlar atılacak.
 • Uber rakibine devrederek bu ülkeden çekiliyor!

  Uber rakibine devrederek bu ülkeden çekiliyor!

  Uber, 640 milyon kişiye hitap eden Güneydoğu Asya pazarındaki işlerini, bölgedeki en büyük rakibi Grab şirketine devretme kararı aldı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN