Uzayan emeklilik süresine BES ile çözüm

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), geleceğe dönük tasarruf yapmanın en iyi yollarından birinin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ve Otomatik Katılıma dahil olmaktan geçtiği vurgulandı.

Yaşam süresinin uzaması nedeniyle, bireyleri daha uzun bir emeklilik dönemi bekliyor. Giderek yaşlanan nüfus yapısından dolayı sosyal güvenlik sistemlerinin tüm dünyada emeklileri finanse etmekte zorlanması hem bireysel hem de ülke düzeyinde tasarruf açıkları oluşturuyor. Bu nedenle emekliliğe dönük tasarruf için bireylerin inisiyatif almasının kaçınılmaz olduğunu belirten Sigorta Birliği,  emeklilik döneminde yeterli gelire sahip olabilmek için çalışanların gelirlerinin yaklaşık yüzde 10-15’ini tasarrufa ayırmaları gerektiğini, OECD ülkelerinin çoğunda tasarrufların bu düzeyin altında kaldığını hatırlattı. Açıklamada, “Tasarruf açığı özellikle gençler için daha fazla. Dolayısıyla, bireyler olarak inisiyatif almalı bugünden emekliliğe yönelik tasarrufta bulunmalıyız. Bunun da Türkiye’deki adresi bireysel emeklilik ve otomatik katılım uygulamasıdır”  ifadelerine yer verildi.

Tasarrufların tabana yayılmasında Otomatik Katılım etkili oldu

Açıklamada, 1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren ve yaklaşık 15 milyon çalışan ile 600 bin işyerini kapsayan Otomatik Katılım uygulaması ile tasarrufların tabana yayılmasında önemli bir adım atıldığı vurgulanarak, bu yıl 15. senesini tamamlayan BES ’teki fon tutarının 85,9 milyar TL’ye ulaştığı, katılımcı sayısının ise 7 milyonu bulduğu kaydedildi. 

Türkiye Sigorta Birliği, açıklamasında Otomatik Katılıma ilişkin güncel verileri de paylaştı. Buna göre, Otomatik Katılım’ a 22 ayda 5 milyon kişi dahil olurken, biriken fon tutarı da       4 milyar TL’ye ulaştığı belirtildi. Emekliliğe yönelik tasarrufun teşvik edilmesi noktasında devlet katkısının önemine dikkat çekilen açıklamada, dünyadaki diğer uygulamalarla kıyaslandığında katkı payı üzerinden yüzde 25 devlet katkısının tasarruf sahipleri için ciddi bir teşvik kalemi oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Tasarruf ile Türkiye kazanır, Türk halkı kazanır

Tasarrufun hayatın her bir bileşenini kapsayan çok değerli bir kavram olduğunu sadece vatandaşa değil, ülkeye de kazandırdığını hatırlatan Sigorta Birliği, açıklamasında konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Parasal anlamda tasarruf küçük yaşlarda kumbaraya atılan 1 TL ile başlar, odadan çıkıldığında söndürülen ışık ile devam eder, boşa akmaması için kapatılan her bir musluk ile büyür. Bütün bu alışkanlıkların çocuk yaşta elde edilmesi ileride daha büyük birikimlerin de yolunu açar ve toplamda ülke ekonomisini güçlendirir. Günün sonunda Türkiye kazanır, Türk halkı kazanır.”

Benzer Yazılar

 • BES'te Avustralya modeli iptal, Türk modeli geliştiriliyor!

  BES'te Avustralya modeli iptal, Türk modeli geliştiriliyor!

  Otomatik BES’te emekli olana kadar sistemde kalma zorunluluğu düşünülmüyor. Ancak sistemde kalmanın 3 yıl zorunlu hale getirilmesi için başlatılan çalışma devam ediyor...
 • BES’e geçmeyen patronlara ceza yağacak!

  BES’e geçmeyen patronlara ceza yağacak!

  Çalışanlarını, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil etmeyen 47 bine yakın işletmeye, 200 milyon TL’nin üzerinde ceza kesilecek.
 • Kasko ve sağlık primlerine kur şoku

  Kasko ve sağlık primlerine kur şoku

  Allianz Türkiye CEO'su Aylin Somersan Coqui, kur artışının otomobil yedek parçası ve medikal malzemelerin fiyatlarına yansıdığını ve sigorta şirketlerinin maliyetlerinin hızlı yükseldiğini belirterek, "Maliyet artışının bir kısmı prime yansıyacak" dedi.…
 • BES’te vergi teşvikine 10 yıl şartı nedir

  BES’te vergi teşvikine 10 yıl şartı nedir

  BES'te emekli olduktan sonra birikimini alıp çıkanlardan elde ettikleri nema tutarının yüzde 5'i kadar faiz alınıyor. Şimdi birikimini en az 10 yıl maaş şeklinde alacak olanlardan bu vergi de alınmayacak...
 • 4,5 milyon kişi daha BES'li olacak

  4,5 milyon kişi daha BES'li olacak

  Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 1 Temmuz itibarıyla yeni katılımlarla büyüyecek Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin açıklamada bulundu. Çalışan sayısı 10 ile 49 arasında olan işyerlerinin Bireysel Emeklilik Sisteminde Otomatik Katılım…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler