Türkiye üçüncü oldu!

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 17.25'ten yüzde 24'e yükseltmesi sonucu Türkiye faizde Arjantin ve Surinam'ın ardından dünya üçüncüsü oldu. Arjantin'de faiz yüzde 60, Surinam'da ise yüzde 25 düzeyinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz artırımına karşı olduğunu belirtmesine rağmen rekor faiz artışına giden Merkez Bankası'nın politika faizini 6,25 puan artırarak yüzde 17,25'ten yüzde 24'e çekmesi Türkiye'yi dünya üçüncüsü yaptı.

Dünya ülkeleri arasında Arjantin yüzde 60 ile politika faizinde lider durumda bulunuyor. İkinci ise yüzde 25 faiz ile Surinam. Türkiye yeni faiz artırımı sonucu Ukrayna, İran, Haiti ve Venezüella'yı geçerek üçüncü duruma yükseldi.

 

FAİZ ARTIŞI NEDİR?

Merkez Bankası politika faizini piyasa faizini belirleyip bu faiz oranı ile piyasa faiz oranlarını da belirleyip ekonominin yavaşlayıp hızlanmasını sağlıyor. Böylece temel görevlerinden birisi olan enflasyonu da kontrol altında tutuyor.

Merkez ekonominin çok zayıfladığı dönemlerde faiz indirerek vatandaşın harcamaya gidip canlanma sağlamayı hedeflerken ekonomi ısındığında ise faiz artırarak paranın tüketim yerine faize yani tasarrufa kaymasını sağlıyor. Buna parasal sıkılaşma deniliyor.

NEDEN FAİZ ARTIRIMINA GİDİLDİ?

Diğer yandan Merkez son açıklamasında da belirttiği gibi döviz kurundaki hareketlerinde etkisiyle fiyat artışları genele yayılınca iç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyonu yukarı taşıyacağı için faiz artırımına gitti. Böylece bir yandan paranın döviz yerine yüksek faize gitmesi sağlanacak diğer yandan yabancı yatırımcıların da döviz bozarak Türk Lirası'na yatırım yapması sağlanarak TL'ye istikrar sağlanması hedefleniyor.

Dövizin aşağı gelmesi ile maliyet kaynaklı enflasyon artışı da önlenmiş olacak. Diğer yandan Merkez Bankası uluslararası yatırımcılara da Türk Lirası'ndaki zayıflamaya karşı gerekirse elindeki tüm imkanları kullanabileceği mesajını vererek kredibilite de kazanmayı hedefledi.

Ancak piyasa faizleri zaten yüksek de olsa bu faiz artırımı ile yüksek faiz teyit edildiği için sonraki dönemde yüksek faiz oranlarının enflasyonu tekrar yukarı çekmesi mümkün olabilecek. Artan faiz oranları ile kredi faizleri de yükseleceği için artan maliyetler bir yandan enflasyonu körüklerken diğer yandan kredi kullanarak üretim yapan işletmelerin önünü kesebilecek.

Kaynak: Haberturk.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? (06.02.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu? (06.02.2019)

  TCMB'nin sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklamasının desteğiyle gerileyen dolar/TL, bu sabah güne 5.20 TL seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? (24.01.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu? (24.01.2019)

  Haftaya 5.35'li seviyelerde başlayan ve oldukça yatay bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah güne 5.30 seviyesinin hemen altında başladı. Dolar/TL yılbaşından bu yana en düşük seviyesinde.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? (21.01.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu? (21.01.2019)

  ABD'nin Suriye'den çekilme takvimi ve makro ekonomik gelişmelerin izleneceği haftaya dolar/TL 5.33 seviyesinin altında başladı.
 • Mevduat mı bono mu daha çok kazandırır?

  Mevduat mı bono mu daha çok kazandırır?

  2005 yılı sonrasında ülkede yaşanan hızlı büyümeye rağmen yurtdışından sağlanan kaynakların bu büyüme için yeterli olmaması, ayrıca kurumsal yatırımcıların azlığı nedeni ile son 13 yıldır bankalar mevduat ağırlıklı bir fonlama…
 • Kredi kartları dahil birçok krediye yapılandırma müjdesi!

  Kredi kartları dahil birçok krediye yapılandırma müjdesi!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası'ndan kredi verileceğini duyurdu.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN