Trump'tan piyasalara darbe!

Asya borsaları, yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlamanın artması ve ABD-Çin ticaret geriliminde yatışmaya ilişkin herhangi olumlu bir işaret olmaması nedeniyle endişelenmeleri sonucunda geriledi.

Güvenli liman devlet tahvilleri, küresel görünüme yönelik artan endişelerden destek buldu. Almanya'nın uzun vadeli tahvil getirileri iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.7 düşüşle dün gördüğü dört ayın zirvesinden geriledi. Endeks haftalık yüzde 0.3 ekside bulunuyor.

Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1.6 geriledi. Avrupa Komisyonu dün euro bölgesinin en büyük ülkelerinde beklenen ekonomik yavaşlama nedeniyle bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini sert şekilde düşürmüştü. Büyümedeki yavaşlamanın küresel ticaret gerilimleri ve artan kamu borcundan kaynaklandığı -belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret anlaşması yapmak için 1 Mart son tarihinden önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planlamadığını söylemesi de yatırımcı endişelerini artırdı.

DÖVİZ

Dolar, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrine ilişkin belirsizlikler ve küresel büyümenin yavaşladığı endişeleriyle güvenli liman varlıklara olan talebin artması sonucunda iki haftanın zirvesine yakın seyrediyor. Dolar endeksi yüzde 0.1 artışla 96.59 seviyesinde.

Endeks Fed'in geçen haftaki para politikası gevşetme yanlısı yaklaşımına rağmen eurodaki zayıf seyrin etkisiyle ard arda altı işlem gününde yükseldi. Euro endeksin yaklaşık yüzde 58'ini oluşturuyor.

Euro düşüşle 1.1338 dolarda bulunuyor ve ard arda beşinci günde de düşüş kaydetmeye hazırlanıyor. Euro beklentilerin altında gelen euro bölgesi büyüme verisi ve ECB'nin bu yıl destekleyici para politikasını sürdüreceği beklentileriyle değer kaybediyor.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Bilançolar hisseleri yükseltti!

  Bilançolar hisseleri yükseltti!

  Uluslararası piyasalarda hisse senetleri, ABD'li şirketlerin kar açıklamalarıyla yükseldi, Çin verileri büyüme endişelerini azalttı 
 • Enflasyon ve Trump yine gündemde!

  Enflasyon ve Trump yine gündemde!

  Bugün açıklanacak olan enflasyon verisi öncesinde kısa vadeli tahvillerde tepki alımı sınırlı kalırken, risk iştahına bağlı olarak 10 yıllık tahvil %17,50 seviyesi altında kalma eğiliminde.
 • Küresel piyasaların sınırlı yükselişi!

  Küresel piyasaların sınırlı yükselişi!

  Dar aralıkta seyreden Asya borsaları yön bulmak için ABD-Çin ticaret müzakerelerinin seyri hakkında yeni açıklamalar beklerken, Wall Street'in dün ekside kapanması Asya'daki kazanımları sınırladı. 
 • Küresel piyasalardaki yükseliş BİST'i destekliyor!

  Küresel piyasalardaki yükseliş BİST'i destekliyor!

  Piyasalar tarafından merakla beklenen Şubat ayı enflasyon verisi açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Tüketici fiyatları Şubat'ta aylık yüzde 0.16, yıllık yüzde 19.67 olarak beklentilerden iyi geldi. Beklenti aylık yüzde…
 • Dolar/TL haftaya yatay başladı, beklenti ne yönde?

  Dolar/TL haftaya yatay başladı, beklenti ne yönde?

  Geçen hafta en yüksek 5.34'ü test eden, haftayı da %1'lik primle 5.32 seviyelerinde tamamlayan Dolar/TL  yeni güne de bu seviyelerde başladı. Sepet kur yatay seyirle 5.67'de, euro hafif artışla 6.04'te seyrediyor.…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN