Trump'tan piyasalara darbe!

Asya borsaları, yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlamanın artması ve ABD-Çin ticaret geriliminde yatışmaya ilişkin herhangi olumlu bir işaret olmaması nedeniyle endişelenmeleri sonucunda geriledi.

Güvenli liman devlet tahvilleri, küresel görünüme yönelik artan endişelerden destek buldu. Almanya'nın uzun vadeli tahvil getirileri iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.7 düşüşle dün gördüğü dört ayın zirvesinden geriledi. Endeks haftalık yüzde 0.3 ekside bulunuyor.

Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1.6 geriledi. Avrupa Komisyonu dün euro bölgesinin en büyük ülkelerinde beklenen ekonomik yavaşlama nedeniyle bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini sert şekilde düşürmüştü. Büyümedeki yavaşlamanın küresel ticaret gerilimleri ve artan kamu borcundan kaynaklandığı -belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret anlaşması yapmak için 1 Mart son tarihinden önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planlamadığını söylemesi de yatırımcı endişelerini artırdı.

DÖVİZ

Dolar, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrine ilişkin belirsizlikler ve küresel büyümenin yavaşladığı endişeleriyle güvenli liman varlıklara olan talebin artması sonucunda iki haftanın zirvesine yakın seyrediyor. Dolar endeksi yüzde 0.1 artışla 96.59 seviyesinde.

Endeks Fed'in geçen haftaki para politikası gevşetme yanlısı yaklaşımına rağmen eurodaki zayıf seyrin etkisiyle ard arda altı işlem gününde yükseldi. Euro endeksin yaklaşık yüzde 58'ini oluşturuyor.

Euro düşüşle 1.1338 dolarda bulunuyor ve ard arda beşinci günde de düşüş kaydetmeye hazırlanıyor. Euro beklentilerin altında gelen euro bölgesi büyüme verisi ve ECB'nin bu yıl destekleyici para politikasını sürdüreceği beklentileriyle değer kaybediyor.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • S&P ve munzam karşılığının piyasalara etkisi!

  S&P ve munzam karşılığının piyasalara etkisi!

  ABD – Çin arasında devam eden üst düzey ticaret görüşmelerinde yapılan ABD – Çin arasında devam eden üst düzey ticaret görüşmelerinde yapılan olumlu açıklamalarla birlikte risk iştahı pozitif seyrediyor.
 • Dolar/TL ne oldu? (14.02.2019)

  Dolar/TL ne oldu? (14.02.2019)

  ABD ile Çin'in aralarındaki ticaret gerilimini giderecek bir uzlaşıya varacakları beklentisiyle dün güne düşüşle başlayan dolar/TL gün içinde dar batta 5.25'in etrafında seyretti.
 • Dolar/TL ne oldu? (13.02.2019)

  Dolar/TL ne oldu? (13.02.2019)

  Dolar/TL ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB'nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle bir süredir işlem gördüğü 5.25 civarından,
 • Küresel piyasalarda yükselme sinyali!

  Küresel piyasalarda yükselme sinyali!

  Asya borsaları, yatırımcıların ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yeni turunun anlaşmazlığı çözüme kavuşturmaya yardımcı olacağını umutlarıyla hafif yükseldi.
 • Dolar/TL ne oldu? (07.02.2019)

  Dolar/TL ne oldu? (07.02.2019)

  Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklamalarıyla geçen hafta 5.35'li seviyelerden 5.20'nin altına kadar gerileyen dolar/TL bu sabah güne 5.23 TL seviyesinin…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN