Trump, İran nükleer anlaşmasını korkunç dedi ve çekildi

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada İran ile olan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı


ABD Başkanı Donald Trump Temmuz 2015'te İran ile bazı ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında imzaladığı nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı.

Trump İran ile anlaşmayı ise "büyük bir utanç" olarak niteledi ve anlaşmanın İran'ın uranyum bakımından zenginleşmeye devam etmesine izin verdiğini kaydetti. Trump, "Bu hiç yapılamaması gereken tek taraflı korkunç bir anlaşmaydı. Iran'ı şu andaki çürümüş anlaşma yapısının altında, nükleer bombadan alı koyamayız. İran anlaşması özünde kusurlu" dedi.

''Eğer birşey yapmazsak başımıza ne geleceğini biliyoruz. Terör sponsorları dünyanın en tehlikeli silahlarına sahip'' diyen Trump, yeni yaptırımları hayata geçireceklerini açıkladı. İran'a yardım eden devletlere de yaptırım uygulanacağını ekledi.

İran'la yapılan anlaşmayı "hikaye" şeklinde tanımlayan Trump, İran'ın anlaşmaya uysa dahi sonunda nükleer silaha ulaşacağını çünkü anlaşmanın uygulama olarak yanlış olduğunu söyledi.
Anlaşma için ''bir şey yapmazsak, başımıza ne geleceğini biliyoruz'' diyen Trump, ''İran teröre yardımda liderlik yapıyor, ve bu ülke elinde çok güçlü bir silah olacak ve şuanda anlaşmadan çekildiğimizi açıklıyorum. En üst seviyede yaptırım yapacağız, ve İran'a yardım yapan ülkelere de yaptırım uygulanacak'' dedi.

Daha önceki açıklamalarında Trump, anlaşmayı 'gelmiş geçmiş en kötü anlaşma' ve 'felaket' olarak tanımlamış ve ABD'nin anlaşmadan çekilebileceğini ve İran'a yeniden yaptırımlar uygulayabileceği mesajını vermişti.

Donald Trump, seçim kampanyası döneminde ABD'yi anlaşmadan çekeceği vaadinde bulunmuştu. Trump, anlaşmanın İran'ın bölgedeki etkisini arttırdığını ve Tahran yönetiminin füze denemelerine engel olamadığını savunuyor.

Trump, geçen hafta İran'ın nükleer silah geliştirmeye devam ettiğini açıklayan ve bir takım tartışmalı deliller ortaya koyan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya inandığını belirtmişti.

Anlaşmadan çekilmenin kademeli gerçekleşmesi bekleniyor. Avrupa ülkeleri Donald Trump'ı, bir B planı olmadan anlaşmadan çekilmemesi konusunda uyarmıştı. Çekilme kararının ardından ise yeni yaptırımlar gündemde. İlk etapta İran Merkez Bankası'na yönelik yaptırımlar bekleniyor. Çekilme planı, anlaşmanın ihlal edilmesine yol açan yaptrımlar ile hayata geçirilmiş olunacak.

Temmuz 2015'te, P5+1 ülkeleri grubu (Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD), İran ile nükleer anlaşma imzalamış ve bu Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak anılmıştı.

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırım kararı

  ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırım kararı

  Trump yönetiminin Rusya'nın Washington Büyükelçiliği'ne gönderdiği mektup ile, ABD'nin Rusya'ya kısa süre içinde yeni yaptırımlar koymayı düşünmediğini ilettiğini duyurdu
 • Trump piyasaları yumuşattı!

  Trump piyasaları yumuşattı!

  Küresel piyasalarda ticaret savaşı ve Suriye'ye ilişkin azalan risk algısı ile döviz kurlarında geri çekilmeler yaşanıyor.
 • Rusya krizi gelişen piyasaları vurdu!

  Rusya krizi gelişen piyasaları vurdu!

  Rus piyasalarındaki sert çöküş özellikle gelişen ülke para birimlerinde kendini hissettiriyor; Ruble, Güney Afrika Randı ve Rand hareketiyle korelasyonu oldukça yüksek olan Türk Lirası da bugün dolar karşısında en çok…
 • Nobel ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz`den kritik uyarı

  Nobel ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz`den kritik uyarı

  Bundan dört ay önce ABD Başkanı Donald Trump'ı "dünyayı bekleyen en büyük risk" ilan eden Nobel ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz'den yeni uyarı geldi.
 • Zeybekçi'den ABD'ye cevap!

  Zeybekçi'den ABD'ye cevap!

  Türkiye, ABD'nin bugün-yarın imzalanması beklenen ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisine karşı Avrupa Birliği (AB) ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) platformunda birlikte hareket etmek için mutabık kalırken Ekonomi Bakanı Nihat…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN