Yatırım Uzmanı / Tümay Sarıışık

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

TL, borsa, dolar ve altın ne söylüyor?

Yoğun bir haftayı geride bırakırken hacimsiz bir gün ile yeni haftaya başladık. Geçtiğimiz haftayı Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı kararlarını yakından takip ederek geçirdik. Geçen haftanın detaylarını ve yeni haftanın neler getireceğine birlikte bakalım.

TCMB geçen hafta içinde Türk Lirası değer kaybına çare olmak adına yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tümünü 50 bazpuıan indirdi ve piyasaya 1,5 milyar dolar ek likidite sağladı. Ayrıca bankaların borç alma limitleri 22 milyar liraya düşürüldü. Fiyat ve finansal istikrarı korumak adına gerekli adımları atabileceğini söyleyerek sözlü müdahalede de bulunmuş oldu. Bunlara ek olarak haftalık repo ihalesini de açmayarak örtülü olarak faiz artırımı yapmış oldu ve TL değer kazanımı gözlemledik. Bu değer kazanımının kalıcı olabilmesi adına gözler 24 Ocak PPK toplantısına çevrildi gerçek faiz artırımı için. Sonrasında 27 Ocak’ta Fitch kararı takip edilecek -ki kredi notunun düşürülme riskinin var olduğunu zaten belirtti. Perşembe günü yapılan Yellen konuşması ve olumlu verilerin etkisiyle TL, Dolar ve Euro karşısında %1’e yakın değer kaybetti.

 

Yurt içinde bunlar olurken, ABD’nin yeni başkanı Trump ve Yellen konuşmaları diğer gündem maddelerimizden oldu. Trump’ın ABD ekonomisi hakkında beklenen söylemlerde bulunmaması ve ABD’nin Rusya ile iyi geçineceğini Meksika’ya yönelik sert duruşunun devam edeceğini belirtmesi üzerine dolar endeksi değer kaybetti. Ancak Yellen konuşması ile kayıplar bir nebze telafi edildi. Ayrıca faiz artırımı konusunda fikir birliği sağlayamadıklarını fark ettiğimiz FED üyelerinin konuşmalarını takip ettik geçen hafta içerisinde. Avrupa cephesinde ise toplantı tutanakları yayınlandı ve enflasyonun kötü performansına değinildi. Haftayı DAX %0,7, ABD borsaları %0,15 primli kapatmış oldu.

 

Bakalım yeni haftada bizi neler bekliyor?

Bugün ABD piyasaları Martin Luther King günü ile tatilde. Yarın İngiltiere enflasyon datalarını ve Almanya Ocak ZEW endeksini takip edeceğiz. Çarşamba günü Almanya TÜFE ile başlayan veri akışı Euro Bölgesi enflasyon dataları ile devam edecek. Sonrasında Kanada Merkez Bankası raporu ve BoC Başkanı Poloz’un konuşması takip edilip CAD üzerinde etkileri gözlemlenecek. Böylece en önemli günün Çarşamba olacağı söylenebilir. Sonraki gün ise gece saatlerinde Asya hareketli olacak ama günün öne çıkan gelişmesi ECB’nin kararları ve Draghi açıklamaları olacak. Dikkat edilmesi gereken detay ise ileriye yönelik paylaşımları olacaktır. ABD tarafında ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları, inşaat verileri ve Philadelphia imalat endeksi verileri takip edilecek. Son işlem gününde ise Çin 2016 son çeyrek büyüme verileri beklenecek. Ayrıca Almanya ÜFE ve İngiltere perakende satış dataları da beklenen diğer veriler olacak.

Teknik olarak gelişmeleri inceleyecek olursak dikkatleri üzerine çeken 3 enstrümanı paylaşmak istiyorum; gram altın, ons altın ve USD/TRY.

 

USDTRY grafik

USD TRY

 

2014 yılının başlarından beri takip ettiği kanalı kırarak yeni rekorlara giden parite kanala yeniden girmek istemez ise olası TCMB müdahaleleri veya diğer olumlu gelişmeler sırasında 3,67 seviyelerini destek olarak kullanacaktır. Yeni hedefleri Fibonacci Expansion 161,8 ile denk gelen, terk ettiği kanal boyu kadar yükseliş beklentisi teorisi ile 4,21 seviyeleri olabilir. Kısa vadede 3,7500 en önemli destek olarak karşımıza çıkarken 3,80 3,83 ve 3,88 önemli dirençler olarak takip edilmelidir.

 

XAUUSD grafik

XAUUSD

2011 eylül ayındaki zirve seviyelerinden beri takip ettiği büyük düşüş trendinin baskısının devam ettiğini unutmamak ile birlikte 1120 li seviyelerden aldığı destek ile orta ve kısa vadeli yükselişlerin etkisindeki altının önemli kontrol noktası 1205 olarak karşımıza çıkıyor. FibonacciRetracement 38,2 düzeltme seviyesine denk gelen bu direncin kırılması ile bir sonraki %50 düzeltme seviyesine denk gelen 1230 seviyesi beklenebilir. Ayrıca çanak oluşumu bu seviyede tamamlanmış olacaktır. Kısa vadede ise 1190 ve 1198 seviyeleri destek olarak, 1210 1215 ve 1220 seviyeleri ise direnç olarak takip edilebilir.

 

KGRTRY grafik

KGRTRY

2015 Kasım ayından beri içinde bulunduğu kanalın dışına çıkmayı geçen hafta deneyen gram altın günlük kapanışlarını kanal dışında yapamadı ve USDTRY’ nin zayıflaması ile birlikte kanala geri döndü. Bugün 149 seviyesine denk gelen kanalın üst noktasını tekrar zorlaması beklenir çünkü ons altın yükselişlerinde istekli bununla birlikte USDTRY yükselişleri hala gündemde. 149 direncinin üzerinde kalıcı olması ile yeni hedefi 155 seviyeleri olacaktır. Aktif desteklerinin ise 144 ve 138 olması bekleniyor.

Sevgilerimle

VENBEY Yatırım
Uluslararası Piyasalar Uzmanı


Tümay SARIIŞIK

TL ve Altın Ne Söylüyor ?

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN