Tesla - Türkiye ilişkileri büyük bir sekteye uğradı!

Elon Musk'ın geçtiğimiz aylardabizzat müjdelediği yatırım planları bir anda alt üst oldu. Tesla, Türkiye'ye yatırım yapmaktan vazgeçti.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Elon Musk'ın Türkiye ziyaretiyle başlayan Tesla - Türkiye ilişkileri büyük bir sekteye uğradı. Son dönemde yaşanan ekonomik olumsuzluklar sonrasında yaşanan gelişmeler, Tesla'nın Türkiye yatırımlarını askıya almasına sebep oldu.

ABD'li elektrikli otomobil üretcisi Tesla, Elon Musk'ın attığı tweetler ile Türkiye'ye büyük bir yatırım yapacağını resmen duyurmuştu. Buna karşın son dönemde Türkiye'de siparişlerin tamamen durması sonrası yatırım planları süresiz olarak askıya alındı. Haber, S&S Motors’un Genel Müdürü Ferhat Albayrak'tan geldi. Albayrak, yatırım planlarının durduğunu Dünya gazetesinden Aysel Yücel'e açıkladı.

Türkiye ve ABD arasında yaşanan kriz sonrası, ithal edilen otomobillere %60 ek vergi koyulmuştu. Gerginliğin tırmanması sonrası %120'ye çıkarılan vergilerin ardından Tesla siparişleri tamamen durmuştu. Verilen siparişlerin de gümrükten çekilmeden geri yollanması sonrasında yatırım planları süresiz olarak askıya alındı. Her şey yolunda gitmiş olsaydı, Tesla'nın Türkiye'deki servis ve satış hizmetlerini Zorlu Center yapacaktı.


Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 15.03.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 15.03.2019

  Gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki olumsuz havaya paralel TL'de de dolar karşısında hafif değer kaybı gözlenirken, dolar/TL bu sabah güne 5.47 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu?(14.03.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu?(14.03.2019)

  Dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor.
 • Dolar/TL kuru ne oldu?(12.03.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu?(12.03.2019)

  Dolar/TL yerel seçimlere üç hafta kala, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta sert yükseldikten sonra bu sabah güne 5.44 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu?(11.03.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu?(11.03.2019)

  Dolar/TL geçtiğimiz hafta güne 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test ederek sert bir yükselişle başlamıştı. Dolar/TL bu sabah ise 5.45 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.
 • Moody's'den Türkiye için önemli açıklamalar!

  Moody's'den Türkiye için önemli açıklamalar!

  Moody’s, küresel ekonominin 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam etmesinin beklendiğini duyurdu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s'in "2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm" güncelleme raporu yayımlandı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN