Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Teknik göstergeler döviz sepeti için ne sinyaller veriyor - Hikmet Baydar

Aşağıdaki grafik döviz sepetinin(%50USD+%50AVRO) hareketlerini göstermektedir.

Korona salgınıyla beraber Global piyasalarda meydana gelen ciddi fiyat değişimleri tamamen Korona virüsünün ekonomilerde bırakacağı etki nedeniyle pozisyon ayarlamalarından kaynaklanmaktadır. Ancak bu hareketlerin bir kısmı istem dışıdır. Örneğin yatırım fonu müşterilerinin nakde dönme isteği nedeniyle bazı fonlar pozisyonlarını “stoplamak” zorunda kalmışlardır. Virüsün yayılma hızının artması, ölümlerin çoğalması gibi olumsuz nedenler piyasalarda panik hareketlere neden olmuştur. Ancak bugünlerde iyileşen sayılarında artış, yeni vaka oranının düşmesi korona virüs salgınında zirveden düşüşe geçilmiş olabileceği izlenimini vermektedir.


Grafik

Kaynak foreks.com

Teknik göstergeler henüz aşağı sinyali vermemekle beraber aşırı agresif yükseliş sinyali de vermiyor. Yavaş ancak istikrarlı çıkışın fibonacci direnci olan 7,17 seviyesine kadar sürebileceğini göstermektedir. 6,83 TL seviyesinin altı görülmedikçe düşüş ihtimalini konuşamayacağız. Şimdilik Korona ile ilgili olumlu gelişmeler oldukça, global risk iştahı arttıkça bunun olabileceğini söylemekle yetinelim. Ekonominin dinamikleri dövizin yükselişinin tam aksi durumu desteklemektedir. Talep daralması, petrol fiyatlarındaki düşüş ve ithalatta daralma tamamen dövizi aşağı yönde etkileyici gelişmelerdir. Şu anki hareketin pozisyon değişimi olduğu unutulmamalıdır. RSI göstergesinde değerin çok yüksek olması, yeni alımın ciddi zarar riski taşıdığını hatırlatmaktadır.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Finansman bonolarına konulan verginin ekonomiye etkisi ne olacak?

  Finansman bonolarına konulan verginin ekonomiye etkisi ne olacak?

  Finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi tevkifat (stopaj) oranı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaş, esnaf ve firmalara verilen desteğe ek kaynak sağlamak amacıyla…
 • Kurumsallaşma nedir ve kurumsallaşmaya nasıl gidilir?

  Kurumsallaşma nedir ve kurumsallaşmaya nasıl gidilir?

  Kurumsallaşmanın kısa bir tanımını yaparsak; Kurumsallaşma; bir işletmenin, faaliyetlerini kişilerin varlığına bağımlı olmadan sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapı oluşturması olarak tanımlanabilir. Bunun temel amacı, firmanın patron, yönetici, kritik personel…
 • Ekonomiye farklı bir açıdan bakış

  Ekonomiye farklı bir açıdan bakış

  Türkiye İstatistik Kurumu  aylık bazda trafiğe kayıt yaptırılan motorlu araçlarla ilgili bilgileri yayınlamaktadır.
 • Dış ticarette neler oluyor?

  Dış ticarette neler oluyor?

  Türkiye İstatistik Kurumu 10/10/2019 günü dış ticaret endekslerini açıkladı. Söz konusu bültende hem birim değer hem de miktar bazında ihracat ve ithalat değişimlerini izlememiz mümkündür.
 • Konut satışlarında canlanma sinyali var mı?

  Konut satışlarında canlanma sinyali var mı?

  Türkiye İstatistik Kurumu, 20 Ağustos 2019 günü Temmuz 2019 ayı konut satış istatistiklerini açıkladı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN