Volcker Kuralı nedir?

Piyasaların yeni gündemi Volcker Kuralı Nedir ve piyasalar için neden önemli? işte size Volker Kuralı ve piyasalar üzerindeki etkisinin tüm detayları...

 

Volcker Kuralı Nedir ?

Eski FED başkanı Paul Volcker tarafından gündeme getirilen, 2008 küresel finansal krizi sonrası ABD'de alınan en önemli önlemlerden birisi olan Volcker kuralı bankaların ve banka- dışı finansal kuruluşların, genelde 60 günden kısa vadeli ve spekülatif amaçlı olarak kendi namlarına yaptıkları alım satımlar olarak ifade edilen, 'proprietary trading' ile bazı istisnalar hariç hedge fonlarla ve girişim sermayesi fonlarıyla ilişkileri ve işlemlerine önemli yasak ve kısıtlar getirmektedir. Başka bir deyişle kural, ABD'de federal olarak garanti altına alınan mevduatlara sahip bankaların aşırı derecede riskli aktivitelerde bulunmalarının sınırlandırılmasını öngörüyor.

2010 yılında yürürlüğe giren Dodd-Frank kanununun bir parçası olan Volcker kuralı ABD'de resmi olarak 2012 yılında, tam anlamıyla ise 21 Temmuz 2015 tarihinde uygulanmaya başladı.

*Paul Volcker

1979 – 1987 yılları arasında FED Başkanı olarak görev yapan Volcker, Jimmy Carter ve Ronald Reagan yönetimleri ile birlikte çalışmış ve yüksek enflasyona karşı uyguladığı sıkı para politikaları ile ünlenmiştir.

Krizlerin Ortak Noktası

Aslında hepsinin ortak noktası Kredi Döngüsü’nün zirve yapması ve yüksek borçluluk oranı. Regülasyonların esnetilmesi sonrası büyüyen kredi ve kolay para nedeniyle artan Borç/GSYİH oranının oluşturduğu balonlar, her sefer bir kriz ile patlıyor. Bugüne geldiğimizde, düşük faizle gelen aşırı borçlanma ve azalan tasarruf oranı benzer ortama zemin hazırlıyor.

ygulamaya Trump Yönetimi ve Bankalar gözünden bakarsak…

Trump yönetimi bu kuralın kullanım alanını daraltmaya çalışmakta. Hazine tarafından yayınlanan raporda (2017, Haziran) 10 milyar doların altında varlığı olan bankaların kapsam dışında bırakılması önerilmişti.

Bankalar ise yeniden düzenlenme aşamasında olan bu maddenin piyasa yapıcılığı ve korunma amaçlı işlemler dışında, spekülatif pozisyonlar için de daha fazla esnekliğe sahip olması için görüş bildirmekteler.

Kural ayrıca bankalara yapılan işlemlerin müşteri adına gerçekleştirildiğini kanıtlama zorunluluğu getirmekte ve bankalar bu durumun Deniz Aşırı Fonlar ve Varlık Yönetim birimlerinin özgürlük alanını kısıtlayıcı boyutta olduğunu vurgulamaktalar.

Kuralın ne yönde esnetileceği ile ilgili detaylı bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Tarihsel olarak baktığımızda regülasyonların esnetildiği her dönemin arkasından bir krizin gelmesi dikkat çekici. Azalan regülasyonlar, etkin risk kontrol mekanizmasını devre dışı bırakıyor.

 Jackson Hole toplantısı nedir, piyasalar için neden önemli? TIKLAYINIZ!

Global Kriz Tarihçesi


 

 

 

ABD Tasarruf ve Mevduat Krizi – 1986 - 1989

1980 yılında başlayan düşük faizli uzun vadeli kredi verme dönemi, faizlerin yükselmesi ile ABD’deki mevduat bankalarının batması ile sonuçlandı.

Stock market crash – 1987

Junk bond crash – 1989

Tequila krizi – 1994

Asya Ekonomik Krizi – 1997 - 1999

Global finansal kriz – 2007 - 2008

 

Krizlerin Ortak Noktası

Aslında hepsinin ortak noktası Kredi Döngüsü’nün zirve yapması ve yüksek borçluluk oranı. Regülasyonların esnetilmesi sonrası büyüyen kredi ve kolay para nedeniyle artan Borç/GSYİH oranının oluşturduğu balonlar, her sefer bir kriz ile patlıyor. Bugüne geldiğimizde, düşük faizle gelen aşırı borçlanma ve azalan tasarruf oranı benzer ortama zemin hazırlıyor.

 

 

 

 

 

Global Durumı İncelediğimizde

Yavaşlayan ekonomiler,

Genişleyici merkez bankası politikaları, negatif faizler ve bol para dönemi,

Ticaret savaşları,

Brexit ve İtalya Hükümeti gibi siyasi belirsizlikler,

ve

Yukarıdaki tüm faktörlere rağmen zirve yapan borsa endeksleri var.

 

ABD'nin önde gelen 2 bankasına teknik olarak baktığımızda,

Goldman Sachs

Mortgage Krizi ile başlayan düşüş sonrası bol para dönemi, endekslere yeni zirveler yaptırırken ABD'nin en büyük yatırım bankalarından Goldman'a 45 - 275 USD hareketi yaptırdı.

Ancak kriz sonrası oluşan trend desteğine geri çekilme dikkat çekici. 176 USD kritik destek

 

 

Citibank

2008 krizinin başrol oyuncularından olan Citibank, oluşturduğu yükseliş trendine geri çekilmek üzere.

Kriz öncesi 500 USD üzerinde fiyatlanan Citi için kritik destek 50 USD.

 

 

 

Toparlarsak

Büyük bir kriz, hisse senedi endesklerinde büyük bir çöküş veya riskli varlıklarda önemli bir satıştan bahsetmek için henüz erken olsa da Volcker Kuralı'nın esnetilmesi duvara yeni bir taş koyacaktır.

Davulun sesi çok uzaklardan duyulmaya başlıyor.

 

Referanslar

Tweak Of Volcker Rule https://www.cnbc.com/2019/08/20/fdic-approves-volcker-rule-overhaul-eases-wall-street-trading-rules.html

History Of The Past 40 Years in Financial Crises http://www.ifre.com/a-history-of-the-past-40-years-in-financial-crises/21102949.fullarticle

Volcker Rule Changes https://www.wsj.com/articles/regulators-ease-proprietary-trading-compliance-for-biggest-banks-11566311407

Paul Volcker Pulls No Punches https://fortune.com/2018/10/30/paul-volcker-book-review/

Bloomberg

Nomura

Kaynak Ak Yatırım

 


Benzer Yazılar

 • Dolar mı alsam? Borsaya mı girsem? Neye yatırım yapmalı?

  Dolar mı alsam? Borsaya mı girsem? Neye yatırım yapmalı?

  Her insan kazandıklarından tasarruf etmek ister ve bu tasarruflarınızı yatırım araçlarıyla değerlendirerek kendine ek gelir sağlamak ister. Bazılarımız bu tasarruflarını fiziki iş ortaklıkları kurarak bazılarımız ise bu tasarruflarını yatırım araçlarını…
 • Emlakta kazanç fırsatlarını nasıl analiz etmelisiniz?

  Emlakta kazanç fırsatlarını nasıl analiz etmelisiniz?

  Karşınıza kazanç fırsatı olarak çıkan işler gerçekten fırsat mıdır? Bir kazanç fırsatının fırsat olup olmadığını anlamanıza yarayacak şu yol haritasını uygulayın!
 • Açığa Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

  Açığa Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

  Açığa Satış İşlemi (Short Selling) Yatırımcının portföyünde bulunmayan bir varlığı başta fiyat düşme beklentisi olmak üzere çeşitli gerekçelerle satması, teslim zamanı geldiğinde ise söz konusu varlığı piyasadan alıp teslim etmesi…
 • Samuray bond (tahvil) Nedir?

  Samuray bond (tahvil) Nedir?

  Samuray bond,  Japon olmayan bir şirket tarafından Tokyo'da verilen ve Japon düzenlemelerine tabi olan yen cinsinden bir tahvildir. 
 • Para biriktirmede etkili yöntemler!

  Para biriktirmede etkili yöntemler!

  Para biriktirme hayallerinizi gerçekleştirmek bu hayat pahalılığında çok zor olabilir. Yine de para biriktirmenin denenmiş etkili yolları vardır. Peki, para biriktirme de etkili yöntemler nelerdir? İşte size para biriktirmede etkili…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler