Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, nasıl faydalanılır

Tamamlayıcı sağlık sigortası, şu günlerde hastaların daha konforlu olarak bu süreci atlatmasında en büyük yardımcılar arasında büyük ilgi görüyor. Sigorta yaptıranlar tamamlayıcı sigortayı daha çok seçmeye başladı. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta sahiplerine sağlanan sağlık hizmetleri sonrasında hastaların ödemesi beklenen katılım paylarını karşılayan özel sağlık sigortasıdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK’lıların özel hastanelerden en ekonomik şekilde yararlanabilmesini amaçlar.

 

SGK kapsamındaki durumlar için geçerli olan tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK tarafından kısmen karşılanan tedavi masraflarında aradaki farkın ödenmesini de sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile İlgili En Çok Sorulanlar


Farklı teminatları olan tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusu yapabilmek ve işleyişini anlayabilmek için tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili en çok merak edilenleri öğrenin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Kimler Başvurabilir?


Tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurabilmek için kişinin SGK’lı olması gerekir. Diğer önemli şart ise T.C. vatandaşı olmasıdır. Yaş kriteri ise sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Genel anlamda 59 yaşa kadar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabiliyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın Teminatları Nelerdir?


Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları; ayakta tedavi ve yatarak tedavi olmak üzere 2 teminat sunmaktadır, sigorta sahiplerine.

Ayakta tedavi teminatları, yılda 9/10 kez arasında ücretsiz muayeneyi kapsar. Aşağıdaki sağlık hizmetleri de ayakta tedavi kapsamında alınabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamları Nelerdir?


SGK tarafından kapsama alınan durumlar için geçerlidir. Eğer bir sağlık hizmeti SGK’nın kapsamına dahil değilse, tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kısmen karşılanan tedavi masraflarının artan kısmı sağlık sigortası genel şartları ve poliçe özel şartları dahilinde bu poliçe ile teminat kapsamına alınır.

Sağlık hizmetlerinden yararlananların sağlık kurumlarında başvuruda bulundukları ilk kayıt sırasında ödemekle yükümlü oldukları katılım payları bu poliçe kapsamında değildir.

Sahip Olunan Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Eşiniz Yararlanabilir mi?


Tamamlayıcı sağlık sigortası her bir sigortacı sahibi için T.C. vatandaşlık numarası ile düzenlenen ve özel hastanelerde SGK’nın tamamlayıcısı olma özelliği taşıyan bir sigortadır. Bu sebeple tamamlayıcı sağlık sigortası sahibinin eşi ve çocukları aynı sigorta kartı ile sağlık sigortası hizmeti alamazlar. Her bir aile bireyi başvuru yapmalıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Süresi Ne Kadardır?


Diğer sigorta dallarında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri de 365 gün esasıyla yıllık olarak hesaplanır. Sigorta sahibinin talebi ve onayı ile sigorta yenileme dönemlerinde 1 yıl süre ile uzatılabilir.

.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler