Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.

O zaman da ya fiktif bir karlılıkla karşılaşıp vergisini öderler ya da gerçekte olmayan zararları yazarak bilançolarını bozup kredibilitelerini riske sokarlar. Örneğin uzun vadeli yüklü miktarda döviz kredisi kullanan firmalar, kurlar yükseldiği zaman değerlemelerde TL karşılığında ciddi kredi büyümesi göstermek zorunda kalırlar. O zaman da firmanın yükümlülüklerinde ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Oysa bu kredilerin ödendiği taksitleri yüksek kurdan etkilenmiş olup, gelecek dönemde fiyatlamalarda yeni kur seviyesi maliyetlere katılarak fiyatlar ayarlanmakta ve kur farkı zararı ciroyla müşteriden alınmaktadır. Farklı şekillerde bu problemler sık sık oluşmaktadır. Peki firmalar bu sorundan nasıl kurtulabilirler?

Önce bilançolarının varlık (aktif) ve yükümlülük (pasif) taraflarının sadece dövize endeksli olanlarının bir listesini yapmalılar. Örneğin varlık bölümüne bankadaki döviz hesapları, döviz cinsi alınan çekler, döviz cinsi tahviller gibi dövizle ilişkili tüm varlıklar listelenmelidir. Sonra yükümlülük tarafında bulunan alınan döviz kredilerinin kalan ana para toplamları, verilen dövizli çekler ve döviz cinsi borçlar toplanır.

Yükümlülük toplamı ile varlık toplamı denk ise sorun yok. Ancak, farklılık arttıkça dalgalanmalardan etkilenme ihtimali de o kadar artıyor. O zaman dalgalanma dönemlerinde fark kadar vadeli işlem kontratlarıyla durumu 
dengelemek mümkün.

Bir de bu açıdan şirketinize bakın ve kur farkı kar ve zarar toplamlarını kontrol edin. Kar varsa içiniz rahat etmesin. Bu sizin şimdilik şanslı olduğunuzu gösterir o kadar. İleride tam tersine zararlar da yazılabileceğinden. Kur cinsinden varlık ve yükümlülüklerinizi eşitlemenizde fayda var. 


Saygılarımla,

Hikmet Baydar


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 20.03.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 20.03.2019

  Yerel seçimden önce TL'de benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma trendi devam ederken, piyasada FED'in faiz kararı bekleniyor.
 • Dolar kuru ne oldu? -18.03.2019

  Dolar kuru ne oldu? -18.03.2019

  Türkiye 31 Mart 2019 yerel seçimlerine gün sayarken dolar/TL 5.46'nın altında haftaya başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 15.03.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 15.03.2019

  Gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki olumsuz havaya paralel TL'de de dolar karşısında hafif değer kaybı gözlenirken, dolar/TL bu sabah güne 5.47 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar/TL ne kadar oldu - 13.03.2019

  Dolar/TL ne kadar oldu - 13.03.2019

  Dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.46 seviyesinin hemen altında başladı.
 • Dolar/TL kuru ne oldu?(11.03.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu?(11.03.2019)

  Dolar/TL geçtiğimiz hafta güne 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test ederek sert bir yükselişle başlamıştı. Dolar/TL bu sabah ise 5.45 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN