Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.

O zaman da ya fiktif bir karlılıkla karşılaşıp vergisini öderler ya da gerçekte olmayan zararları yazarak bilançolarını bozup kredibilitelerini riske sokarlar. Örneğin uzun vadeli yüklü miktarda döviz kredisi kullanan firmalar, kurlar yükseldiği zaman değerlemelerde TL karşılığında ciddi kredi büyümesi göstermek zorunda kalırlar. O zaman da firmanın yükümlülüklerinde ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Oysa bu kredilerin ödendiği taksitleri yüksek kurdan etkilenmiş olup, gelecek dönemde fiyatlamalarda yeni kur seviyesi maliyetlere katılarak fiyatlar ayarlanmakta ve kur farkı zararı ciroyla müşteriden alınmaktadır. Farklı şekillerde bu problemler sık sık oluşmaktadır. Peki firmalar bu sorundan nasıl kurtulabilirler?

Önce bilançolarının varlık (aktif) ve yükümlülük (pasif) taraflarının sadece dövize endeksli olanlarının bir listesini yapmalılar. Örneğin varlık bölümüne bankadaki döviz hesapları, döviz cinsi alınan çekler, döviz cinsi tahviller gibi dövizle ilişkili tüm varlıklar listelenmelidir. Sonra yükümlülük tarafında bulunan alınan döviz kredilerinin kalan ana para toplamları, verilen dövizli çekler ve döviz cinsi borçlar toplanır.

Yükümlülük toplamı ile varlık toplamı denk ise sorun yok. Ancak, farklılık arttıkça dalgalanmalardan etkilenme ihtimali de o kadar artıyor. O zaman dalgalanma dönemlerinde fark kadar vadeli işlem kontratlarıyla durumu 
dengelemek mümkün.

Bir de bu açıdan şirketinize bakın ve kur farkı kar ve zarar toplamlarını kontrol edin. Kar varsa içiniz rahat etmesin. Bu sizin şimdilik şanslı olduğunuzu gösterir o kadar. İleride tam tersine zararlar da yazılabileceğinden. Kur cinsinden varlık ve yükümlülüklerinizi eşitlemenizde fayda var. 


Saygılarımla,

Hikmet Baydar

Benzer Yazılar

 • Merkez Bankası bu kurumlardan döviz bilgisi isteyebilecek

  Merkez Bankası bu kurumlardan döviz bilgisi isteyebilecek

  Merkez Bankası, kendisine tanınan yeni yetki ile belediye, üniversite ve KİT'lerden döviz işlem bilgisi isteyebilecek.
 • Dolar 6,30 - 6,40 bandında fiyatlanıyor!

  Dolar 6,30 - 6,40 bandında fiyatlanıyor!

  Dolar/TL TCMB'nin faiz kararı öncesi seviyelere yakın seyrediyor, OVP bekleniyor
 • BDDK'dan yeni SWAP hamlesi!

  BDDK'dan yeni SWAP hamlesi!

  BDDK, yüzde 25 sınırlamasına dahil edilen SWAP ve benzeri işlemlerin hesaplanmasında 90 ile 360 gün vadeli işlemlerin yüzde 75, 360 gün ve üzeri vadeli işlemlerin ise yüzde 50 oranında dikkate…
 • Piyasalar yön arayışında

  Piyasalar yön arayışında

  Küresel piyasalar, veri takviminin zayıf olmasının etkisiyle karışık bir seyir izlerken, yurt içinde bugün perakende satış ve konut fiyat endeksleri takip edilecek.
 • Dolarda yükseliş devam ediyor!

  Dolarda yükseliş devam ediyor!

  Dolar/TL, yeni güne 6,32 seviyesinin üzerinde başladı. Dolar/TL, bugün en düşük 6,3056, en yüksek 6,3294 seviyesini gördü. Euro ise 7.3968 lira seviyesinden işlem görüyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN