Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.

O zaman da ya fiktif bir karlılıkla karşılaşıp vergisini öderler ya da gerçekte olmayan zararları yazarak bilançolarını bozup kredibilitelerini riske sokarlar. Örneğin uzun vadeli yüklü miktarda döviz kredisi kullanan firmalar, kurlar yükseldiği zaman değerlemelerde TL karşılığında ciddi kredi büyümesi göstermek zorunda kalırlar. O zaman da firmanın yükümlülüklerinde ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Oysa bu kredilerin ödendiği taksitleri yüksek kurdan etkilenmiş olup, gelecek dönemde fiyatlamalarda yeni kur seviyesi maliyetlere katılarak fiyatlar ayarlanmakta ve kur farkı zararı ciroyla müşteriden alınmaktadır. Farklı şekillerde bu problemler sık sık oluşmaktadır. Peki firmalar bu sorundan nasıl kurtulabilirler?

Önce bilançolarının varlık (aktif) ve yükümlülük (pasif) taraflarının sadece dövize endeksli olanlarının bir listesini yapmalılar. Örneğin varlık bölümüne bankadaki döviz hesapları, döviz cinsi alınan çekler, döviz cinsi tahviller gibi dövizle ilişkili tüm varlıklar listelenmelidir. Sonra yükümlülük tarafında bulunan alınan döviz kredilerinin kalan ana para toplamları, verilen dövizli çekler ve döviz cinsi borçlar toplanır.

Yükümlülük toplamı ile varlık toplamı denk ise sorun yok. Ancak, farklılık arttıkça dalgalanmalardan etkilenme ihtimali de o kadar artıyor. O zaman dalgalanma dönemlerinde fark kadar vadeli işlem kontratlarıyla durumu 
dengelemek mümkün.

Bir de bu açıdan şirketinize bakın ve kur farkı kar ve zarar toplamlarını kontrol edin. Kar varsa içiniz rahat etmesin. Bu sizin şimdilik şanslı olduğunuzu gösterir o kadar. İleride tam tersine zararlar da yazılabileceğinden. Kur cinsinden varlık ve yükümlülüklerinizi eşitlemenizde fayda var. 


Saygılarımla,

Hikmet Baydar


Benzer Yazılar

 • Dolar /TL ne kadar oldu? (11.12.2018)

  Dolar /TL ne kadar oldu? (11.12.2018)

  Dolar/TL bu sabah 5.32 civarında hareketini sürdürürken, piyasalar bu hafta Brexit konusunda gelişmeler ile TCMB'nin 13 Aralık'ta yapacağı PPK toplantısına odaklandı.
 • Dolar ve Euro kuru bugün ne kadar- 06.12.2018

  Dolar ve Euro kuru bugün ne kadar- 06.12.2018

  6 Aralık 2018 sabahında dolar kuru uluslararası piyasada 5,3843 lira seviyesinde yer alıyor.
 • Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2018)

  Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2018)

  Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve TCMB'nin erken bir faiz indirimi yapabileceği endişesiyle yukarı yönlü seyrini sürdüren dolar/TL bu sabah güne 5.38 seviyelerinde başladı.
 • Dolar kuru 5.40 TL'nin üstünü gördü

  Dolar kuru 5.40 TL'nin üstünü gördü

  Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.39 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.15 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, veri gündemini ve küresel piyasaları takip edecek.
 • Dolar/TL ne kadar oldu? (04.12.2018)

  Dolar/TL ne kadar oldu? (04.12.2018)

  ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerinin G20'de iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tırmanmasını önleyecek bir mutabakata varması küresel piyasalarda risk iştahında ciddi bir artış sağlarken; petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'nin benzer…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN