DOLAR 18,5039
EURO 18,1433
ALTIN 987,966
BIST 3179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Pert kaydı nedir, pert araç durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

Pert kaydı nedir, pert araç durumunda yapılması gerekenler nelerdir?
13.12.2018
A+
A-

Pert kaydı nedir sorusunun yanıtı, milyonlarca sürücü tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Trafikte yaşanan kazanan ardından araçta yüzde 70 civarında oluşan hasarın ardından pert kaydı oluşur. Peki, pert araç durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

Pert araç herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelmesi yani değerini kaybetmesi demektir. Kasko sigortasında %70’den fazla hasara uğrayan araçlar pert araç olarak ifade edilir. Pert olan araçlar için sigorta şirketi aracın o günkü değerini maddi olarak öder. Pert olan aracın durumu plakasına işlenir. İşte bu durumda pert kaydı oluşur.

PERT ARAÇ DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Kaza sonucu araç pert olduğunda sigorta şirketinin zararı karşılaması için yapılması gerekenler vardır.

Sigorta şirketine 5 gün içerisinde haber verilmelidir ve aracın incelenmesi için exper istenmelidir.

Exper gerekli incelemeleri yaptıktan sonra onarım masraflarının aracın kaza günündeki değerinden fazla olduğunu görürse, sigortalı aracın bedeli ödenir.

Peki pert kaydı nasıl anlaşılır? Bu husustaki en güvenilir kayıt e-devlet üzerinden ulaşabileceğiniz, Araç Pert Kaydı ve Hasar Kaydı Sorgulama ekranıdır. İkinci el alım satımlarda dolandırıcılığı önlemek adına en güvenilir tespit yolu burasıdır. Sms yoluyla ya da İnternet üzerinden pert kaydı sorgulaması yapmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus, plaka değiştirilebilir olduğu için şasi numarası üzerinden sorgulama yapmanın daha doğru sonuç verdiğidir. Pert kaydı sorgulama e-devlet ekranında bu durum “Pert kaydı ve hasar kaydı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bağlantılarından kaza tespit tutanağı bölümünden sorgulanabilir.” şeklinde yer almaktadır. Bu sorgulama sayesinde araçların karışmış oldukları tüm kazalar tespit edilebilmektedir.

Pert kaydı olan aracın trafiğe çıkıp çıkamadığı hususunda ise şöyle bir özet yapılabilir: Bir kaza sonrası, sigorta şirketi aracın tamir masraflarını ve hurda değerini toplar. Eğer bulunan toplam tutar aracın kasko değerinden fazla ise aracınıza pert kaydı konulur. Bu durumda trafik bürosuna müracaat edip aracınızı trafikten çektirmeniz gerekir. Bu noktada bilinmesi gereken; “trafikten çekilmiştir” kaşeli belge sunulmadan sigorta şirketlerinin bir bedel ödemediğidir. Sonrasında belgelerinizi plakanızla birlikte kasko şirketine gönderirsiniz. Kasko şirketi aracınızın kasko bedelini size öder. Araç şirket tarafından tamir edilip tekrar trafiğe çıkarılabilir.

Pert kaydı nasıl silinir?

Geçirmiş olduğunuz kaza sonucu, sigorta şirketi ile gerekli süreci tamamladıktan sonra pert kaydı sildirme işlemi için tramer hasar kaydı sildirme uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamada;

-İlk adım olan detaylı iletişim bilgileri tam ve eksiksiz doldurulmalıdır.

-İkinci adımda ise sms hasar bilgileri alanına geçiyorsunuz. Bu alanda sırası ile plaka ve şasi numarasının girişini yapmanız gerekiyor. Bu noktada önemli olan, açıklama kısmına hasarın niçin silinmesini istediğinizi doğru biçimde yazmanızdır çünkü sigorta bilgi merkezi tabanlı olan bu uygulama, paylaştığınız bu bilgileri sigorta şirketi ile paylaşmakta ve hasarın incelenmesini talep etmektedir. Açıklama bölümü ne kadar düzgün ve kapsamlı ifadelerle doldurulursa, sonucun olumlu olması ihtimali de o kadar artmaktadır.

İkinci el otomobilde TCMB’ye odaklanıldı, fiyatlar sert düşebilir için TIKLAYINIZ!

Ağır hasar kaydı ile pert kaydı farkı nasıl anlaşılır?

Ağır hasar kaydının pert olup olmadığı konusunda ise öncelikle; ağır hasar kaybını açıklamak doğru olacaktır. Kaza sonucu arabada tespit edilen hasarın ağır hasar olarak tanımlanabilmesi için;

– Çoğunlukla arabanın önden hasar görmüş olması,

– Ciddi meblalarda hasara uğradığının tespit edilmesi,

– Yüksek miktarlarda tamir edilebilme maliyetine maruz kalması gerekmektedir.

Bu veriler ışığında sigortacılıkta pert kavramı olmadığı için ağır hasar kavramının kullanıldığı bilinmelidir. Dolayısıyla pert ile ağır hasar aynı kavramlardır.

Pert kaydında sigorta yapılır mı?

Kasko, trafik sigortası gibi zorunlu bir sigorta türü olmadığından pert kaydı olan araçlara kasko yapılıp yapılamayacağı tamamen sigorta şirketlerinin kendi politikalarına göre değişen bir durumdur. Aynı şekilde, pert kaydı olan araç alınır mı? sorusunun cevabı da alım işlemini yapan tarafa göre değişkenlik göstermektedir. Fakat bilinçli ya da bilinçsiz olarak pert kaydı olan aracı satın almak, hem maddi zarara sebep olmakta hem de aynı trafikte seyir halinde olan diğer araçların güvenliğini riske atmaktadır.

İstatistiklere göre 300-400 bin araç, nasıl onarıldığı belli olmayan bir biçimde karayollarımızda seyir halindedir. Bu durumda sigorta şirketlerinin pek çoğunun da trafikten çekilme belgesi olan araçlara kasko yapmadığı düşünüldüğünde bu tip bir aracı almanın güvenli bir yolu olmadığını belirtmek doğru olacaktır.


YORUMLAR

Solve : *
12 ⁄ 6 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.