Satış baskısı artabilir!

"96.650 altında endeksin saatlik bazda kalıcılık sağlaması durumunda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir"

"Fed'e yönelik beklentilerin fiyatlamalar üzerinde etkili olurken Fed Başkanı Powell'ın bugün ve perşembe günü Temsilciler Meclisi ve Senato panellerinde gerçekleştireceği yarıyıl konuşması ve vereceği mesajlar piyasaların yakın takibinde yer alacak.

Dün TL varlıklarda zayıf bir seyir etkili olurken bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bununla birlikte S-400 konusu ve ABD - Türkiye ilişkileri gündemdeki yerini koruyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

17:00 ABD - Fed Başkanı Powell'ın Konuşması Önem: Yüksek 21:00 ABD - FOMC Toplantı Tutanakları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne başlangıç

Fed'e yönelik faiz indirim beklentileri güç kaybederken küresel hisse piyasalarında zayıf seyir dün de devam etti. Yurt dışındaki zayıf görünüm ve TCMB karşılık politikasında değişikliğe gidileceği ve bankaların maliyetlerinin artacağına ilişkin haber akışları BIST-100 Endeksi'ni baskılarken endeks günü %1,91'lik bir düşüşle 96.811 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yatay bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yatay bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,72 - 5,73 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,72'li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi'nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

 

BIST-100 Strateji

Dün güne bir miktar tepki çabasıyla başlayan BIST-100 Endeksi yurt dışındaki zayıf görünüm ve kapanışa doğru bankalara gelen satışlarla aşağı yönlü bir seyir izledi. Son bir haftalık süreçte ilk kez 98.500 desteği altında günü tamamlayan BIST-100 Endeksi'nde kısa vadede geçen hafta başındaki boşluğun doldurulacağı 96.650 önemli destek seviyesi konumunda olmaya devam ediyor. Bu seviye altında endeksin saatlik bazda kalıcılık sağlaması durumunda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir. Bu durumda 200 günlük basit hareketli ortalamanın geçtiği 95.600 ve 94.800 seviyeleri gündeme gelebilir. Tepki alımlarının etkili olması durumunda 97.500 - 98.500 aralığı ile 100.650 seviyesi direnç olarak izlenebilir."

Gedik Yatırım

Kaynak: borsagundem.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 23.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 23.09.2019

  Dolar/TL haftaya 5.75 seviyelerinin altında başlarken gözler New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda olacak. Bu hafta iç piyasalarda gündemi belirleyecek bir veri açıklanmayacak.
 • Spread Nedir? Spreadi nasıl yönetebilirsiniz?

  Spread Nedir? Spreadi nasıl yönetebilirsiniz?

  Spread nedir ve spread maliyetleri nasıl azaltılır? Spread kurumdam kuruma farklılık gösteriyor mu? Spread pazarlıkla azaltılabilir mi? İşte size spread dosyası...
 • Jackson Hole toplantısı nedir, piyasalar için neden önemli?

  Jackson Hole toplantısı nedir, piyasalar için neden önemli?

  Küresel resesyon endişelerinin arttığı ve tahvil faizlerinin sert düştüğü bir ortamda,  son yılların en fazla dikkat çeken toplantılarından biri  Jackson Hole olacak.  Jackson Hole toplantısı  nedir ve Jackson Hole toplantısı neden…
 • Dolar kuru ne olacak? - 19.08.2019

  Dolar kuru ne olacak? - 19.08.2019

  Küresel resesyon endişelerinin geçen hafta yarattığı sert satış baskısı sonrası global piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilirken, iç piyasada ise Hazine'nin düzenleyeceği iki ihraç izlenecek. Son dönemde ticaret savaşları, ters verim…
 • Dolar/TL kuru ne oldu, beklenti nedir? - 09.08.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu, beklenti nedir? - 09.08.2019

  ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın, küresel düşük faiz beklentileri gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını artırıyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler