Satış baskısı artabilir!

"96.650 altında endeksin saatlik bazda kalıcılık sağlaması durumunda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir"

"Fed'e yönelik beklentilerin fiyatlamalar üzerinde etkili olurken Fed Başkanı Powell'ın bugün ve perşembe günü Temsilciler Meclisi ve Senato panellerinde gerçekleştireceği yarıyıl konuşması ve vereceği mesajlar piyasaların yakın takibinde yer alacak.

Dün TL varlıklarda zayıf bir seyir etkili olurken bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bununla birlikte S-400 konusu ve ABD - Türkiye ilişkileri gündemdeki yerini koruyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

17:00 ABD - Fed Başkanı Powell'ın Konuşması Önem: Yüksek 21:00 ABD - FOMC Toplantı Tutanakları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne başlangıç

Fed'e yönelik faiz indirim beklentileri güç kaybederken küresel hisse piyasalarında zayıf seyir dün de devam etti. Yurt dışındaki zayıf görünüm ve TCMB karşılık politikasında değişikliğe gidileceği ve bankaların maliyetlerinin artacağına ilişkin haber akışları BIST-100 Endeksi'ni baskılarken endeks günü %1,91'lik bir düşüşle 96.811 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yatay bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yatay bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,72 - 5,73 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,72'li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi'nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

 

BIST-100 Strateji

Dün güne bir miktar tepki çabasıyla başlayan BIST-100 Endeksi yurt dışındaki zayıf görünüm ve kapanışa doğru bankalara gelen satışlarla aşağı yönlü bir seyir izledi. Son bir haftalık süreçte ilk kez 98.500 desteği altında günü tamamlayan BIST-100 Endeksi'nde kısa vadede geçen hafta başındaki boşluğun doldurulacağı 96.650 önemli destek seviyesi konumunda olmaya devam ediyor. Bu seviye altında endeksin saatlik bazda kalıcılık sağlaması durumunda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir. Bu durumda 200 günlük basit hareketli ortalamanın geçtiği 95.600 ve 94.800 seviyeleri gündeme gelebilir. Tepki alımlarının etkili olması durumunda 97.500 - 98.500 aralığı ile 100.650 seviyesi direnç olarak izlenebilir."

Gedik Yatırım

Kaynak: borsagundem.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 18.07.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 18.07.2019

  Yurtiçinde son günlerdeki olumsuz haber akışı ve devam eden risklere rağmen iyimser bir havanın gözlendiği piyasada dolar/TL bu sabah güne 5.70 seviyesinin hemen altında başladı.
 • BIST yükselir mi? Düşer mi?

  BIST yükselir mi? Düşer mi?

  "Tüm olumsuz haber akışına karşın bu hafta 100.650 geçilecek olur ise yükseliş yeni bir ivme kazanabilir"
 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 12.07.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 12.07.2019

  Dolar/TL Rusya'dan satın alınan S-400 savunma sisteminin parçalarının Türkiye'ye gelmeye başladığının duyurulması ardından yükseldi.
 • BİST yatay seyirde

  BİST yatay seyirde

  Fed’in faiz indirim beklentisinin kuvvetlenmesi ile günü yükselişle karşılayan BIST bu tutumunu sürdüremedi
 • FED'den merkez bankalarına risk yönetimi uyarısı

  FED'den merkez bankalarına risk yönetimi uyarısı

  ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, merkez bankalarının, ekonomik büyümeyi sürdürebilmek için "risk yönetimi yapmaları" gerektiği uyarısı yaptı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler